Krása

7 hlavních důvodů proč vaše oči vypadají starší než vy

První známky stárnutí se začínají objevovat kolem očí. S přibývajícím věkem se nám mohou objevit tmavé kruhy pod očima, oční váčky, vrásky, varhánky a pokleslá oční víčka. Ačkoli není vůbec žádná ostuda mít s přibývajícím věkem vrásky, někteří z nás mohou výše zmíněné příznaky stárnutí pociťovat již v relativně mladém věku. Některé z důvodů, proč k tomu dochází, jsou uvedeny níže.

Kvalitní a přírodní přípravky pro péči o pleť můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása

1. Nedostatek spánku

Průměrný dospělý člověk potřebuje denně zhruba osm hodin spánku. Nedodržení individuálních požadavků na spánek nebo pokles kvality spánku může vést k tomu, že budeme vypadat starší, než jsme. Nedostatečný spánek je jednou z nejzřetelnějších příčin vzniku tmavých kruhů. Nedostatek spánku totiž způsobuje rozšíření cév pod očima, a tím vzniká zabarvení, které je viditelné, protože kůže pod očima je velmi tenká a jemná. Kromě tmavých kruhů může nedostatečný spánek u některých jedinců způsobit také tvorbu váčků pod očima. Ten není tak častý jako tmavé kruhy a vzniká, když nedostatek spánku způsobí zadržování tekutin pod očima.

2. Poškození způsobené opakovaným vystavováním se slunci

Je známo, že sluneční UV záření způsobuje řadu problémů souvisejících s pokožkou, včetně pigmentace a melanomu. Někteří odborníci se domnívají, že vystavení slunci je jednou z největších příčin stárnutí. Vyjít na ostré slunce bez ochrany slunečními brýlemi nebo opalovacím krémem je spolehlivý způsob, jak ztmavit oči a způsobit, že budou vypadat vaše oči starší. Kůže kolem očí je náchylnější k poškození, protože je mnohem tenčí a jemnější.

3. Podráždění pleti v důsledku líčení

Používání prošlého make-upu může způsobit podráždění pokožky. Neodlíčení před spaním může také způsobit vysušení pleti a její rychlejší stárnutí. Zbytky make-upu na pleti mohou také ucpávat póry a způsobovat vznik akné. Používání velkého množství silného make-upu bez správné doplňkové péče o pleť může vést k rozpadu kolagenu a vzniku vrásek.

4. Nadměrné tření očí

Někdy máme tendenci agresivně si třít oči, když nás vyruší nějaká dráždivá látka, například částečka prachu nebo spadlá řasa. Nadměrné tření očí však může způsobit poškození cév v pokožce kolem nich, což vede k tvorbě tmavých kruhů. K vyplavení dráždivých látek z očí lze použít umělé slzy nebo solné roztoky. Tyto volně prodejné oční kapky pomáhají zabránit vysychání očí a pocitu svědění.

5. Nadměrné kouření

Nadměrné kouření může urychlit proces stárnutí naší pleti. Studie zjistily, že kouření je jednou z největších příčin vzniku vrásek v obličeji u mužů i žen. Nikotin obsažený v cigaretách zužuje cévy, které jsou blíže povrchu kůže. To brání průtoku krve a kyslíku do pokožky a způsobuje její rychlejší stárnutí.

6. Genetické faktory

Velkou roli v rychlosti stárnutí hraje genetika. Pokud se u vašich rodičů nebo prarodičů objevily vrásky nebo tmavé kruhy v mladém věku, je pravděpodobné, že se v mladém věku objeví i u vás. Přestože genetické faktory hrají významnou roli, zvýšená péče může pomoci tento proces zpomalit.

7. Nadměrné exfoliace

Peeling možná milujeme, protože nám pomáhá získat hladší a omlazenější pleť. Ale nadměrný peeling, zejména pokožky kolem očí, může způsobit větší škody, než si myslíme. Pokožka kolem očí je velmi citlivá a cévy pod ní mohou snadno prasknout. Pokud používáte peeling na pleť, ujistěte se, že se vyhýbáte oblasti kolem očí.