9 různých typů bolesti ramene a příčiny jejich výskytu

Ramena jsou nejpohyblivější částí těla a skládají se z kostí, které drží na místě svaly, šlachy a vazy. Všechny tyto složky spolupracují a zajišťují, že se můžete pohybovat mnoha různými směry. Díky této volnosti jsou ramena také náchylná k nestabilitě a zranění. Nadměrné používání a úrazy mohou rameno poškodit a v některých případech způsobit silné bolesti. Pokud máte bolesti ramene, je nejlepší se okamžitě poradit s lékařem. Zde je 9 různých typů bolesti ramene, které můžete pociťovat, a jim odpovídající příčiny.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Natržení rotátorové manžety

Vaše ramenní šlacha se může částečně nebo úplně přetrhnout buď v důsledku opakovaného pohybu, nebo přímého úrazu, například pádu. Bolest při akutním natržení, ke kterému dojde náhle, může být nesnesitelná. Bolesti ramene, slabost a ztuhlost při chronickém natržení se však postupem času pomalu zhoršují. Často si tedy nevšimnete, kdy začaly.

2. Zmrzlé rameno

Syndrom zmrzlého ramene způsobuje silnou ztuhlost a neschopnost pohybovat ramenem tak, jak byste normálně pohybovali, s různou mírou bolesti ramene. Lékařsky známé jako adhezivní kapsulitida, zmrzlé rameno vzniká, když pojivová tkáň, která lemuje váš ramenní kloub, zesílí a zanítí se.

3. Bursitida ramene

Běžným příznakem bursitidy ramene je hluboká, palčivá bolest, která je pocitově horká a otoky. Je to způsobeno zánětem bursy, vaku naplněného tekutinou, který zajišťuje hladký povrch pro klouzání svalů a kostí. Bolest způsobená bursitidou je obvykle na vnější straně ramene a zhoršuje se při používání paže nad hlavou.

4. Zánět šlach rotátorové manžety

Rotátorová manžeta udržuje kulovitý kloub ramene ve středu v ramenní jamce, a také vám pomáhá zvedat a otáčet paži. V nedávné studii měly dvě třetiny lidí s bolestmi ramene problém s rotátorovou manžetou. Opakování stejného pohybu může vést k zánětu šlach rotátorové manžety, kterému se také říká tendinitida.

5. Impingement ramenního kloubu

K impingementu ramenního kloubu dochází po opakovaném či dlouhodobém přetěžování, jako je například plavání. To má za následek, že se ramenní šlachy a bursa dostanou mezi kosti ramene, neboli jsou skřípnuté, což způsobuje bolestivý pohyb paže. Pohyb nad hlavou, natahování se dozadu nebo ležení na postižené straně může příznaky zhoršit.

6. Zlomenina klíční kosti – klavikuly

Podle Akademie ortopedických chirurgů tvoří zlomeniny klíční kosti 5% všech zlomenin u dospělých. Ke zlomeninám klíční kosti nebo klíčku dochází při úrazech, například při pádu na rameno nebo nataženou ruku. Pokud máte zlomeninu klíční kosti, okamžitě navštivte lékaře.

7. Nestabilita ramenního kloubu

Tento stav nastává, když rameno bolí, protože kloubní jamka je příliš volná a může se v ní příliš posouvat. Nestabilita (instabilita) ramene se běžně vyskytuje u vrhačů, plavců nebo volejbalistů. Obvykle k ní dochází, když někdo rameno hodně používá v plném rozsahu pohybu.

8. Bolest ramene způsobená srdečním onemocněním

Studie z roku 2016 publikovaná v časopise Journal of Occupational and Environmental Medicine zjistila, že lidé, kteří jsou ohroženi srdečním onemocněním, mohou mít také větší pravděpodobnost, že budou trpět bolestmi ramene. Bolest levé paže nebo ramene může být příznakem hrozícího infarktu. Bolest vyzařující z hrudníku může způsobit i bolesti ramene. Pokud se domníváte, že máte infarkt, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

9. Vykloubené rameno – luxace

Jedná se o extrémní stav a dochází k němu, když se kloubní jamka uvolní natolik, že skutečně vyjede z kloubního pouzdra. Někdy může dojít také k částečnému vykloubení, kdy rameno téměř úplně vyklouzne z jamky, ale pak do ní opět zapadne. Při tomto stavu je rameno uvolněné a v určitých polohách sklouzává – často při zvednutí paže nad hlavu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Sports-health com , Mayo Clinic