Aktivní uhlí: 7 hlavních výhod a co o nich říká věda

Je překvapivé vědět, že něco tak černého jako dřevěné uhlí může skutečně vybělit zuby. Ale je to pravda. Kromě toho, že vaše zuby budou zářit, existuje mnoho dalších výhod aktivního uhlí neboli aktivovaného uhlíku. Jedná se o přírodní látku, která pomáhá při odstraňování toxinů a škodlivých chemických látek z těla tím, že filtruje toxiny a zabraňuje jejich vstřebávání do těla. Ačkoli se podobá běžnému dřevěnému uhlí, aktivní uhlí se vyrábí speciálně pro lékařské účely.

Po aktivaci vzniká vysoce absorpční prášek zbavený chuti a zápachu, který zachycuje, váže a odstraňuje jedy, těžké kovy, chemikálie a plyny. Aktivní uhlí se již tisíce let používá ve starých systémech ájurvédské a čínské medicíny jako silný protijed, který absorbuje většinu organických toxinů, chemikálií a jedů dříve, než mohou poškodit organismus.

Některé jeho proklamované výhody však nejsou podloženy vědeckými studiemi, což vás nutí dvakrát si rozmyslet, než ho začnete používat. Zde je sedm hlavních výhod aktivního uhlí a to, co o něm říká věda.

Doplňky stravy a vitamíny pro zdraví můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Pomáhá čistit vodu

Naše vodní zdroje a dezinfikované vodní zásoby často obsahují mnoho organických sloučenin, které mohou být karcinogenní nebo toxické. Chemikálie, jako je chlor, se často používají k dezinfekci vody a ničení zárodků, aby byla voda vhodná k použití. Chlorovaná voda je však nevhodná k pití a může způsobit mnoho nepříznivých účinků. K filtrování vody a odstranění škodlivých látek, které se ve vodě nacházejí, lze tedy použít aktivní uhlí.

Aktivní uhlí zachycuje nečistoty a kontaminující látky, jako jsou pesticidy, rozpouštědla, průmyslový odpad a další chemikálie, díky čemuž je voda vhodná k pití. Filtruje fluorid ve vodovodní vodě a dokonce pomáhá odstraňovat nebezpečnou chemickou látku bisfenol A (BPA). Proto většina systémů pro filtraci vody používá ve svých výrobcích aktivní uhlí.

2. Zlepšuje zdraví pokožky

Na trhu s kosmetikou se to hemží četnými výrobky obsahujícími aktivní uhlí, o němž se tvrdí, že má účinky proti stárnutí. Někteří odborníci naznačují, že jeho antibakteriální vlastnosti pomáhají při léčbě akné a skvrn, takže vaše pleť vypadá hladká a čistá. Je známo, že pohlcuje bakterie, exfoliuje pokožku, zmenšuje póry a udržuje rovnováhu pH vaší pokožky.

Maska s aktivním uhlím absorbuje nečistoty, olej a další znečištění, které se obvykle nacházejí v pleti. Mnoho lidí používá pleťovou masku z aktivního uhlí k odstranění nedokonalostí pleti. O jeho účinnosti v péči o pleť však neexistuje mnoho vědecky podložených studií.

3. Odstraňuje skvrny na zubech

Konzumace nápojů, jako jsou limonády, káva a čaj, a některé návyky, jako je kouření a pití vína, mohou zanechat skvrny na vašich perleťových zubech. Čištění zubů aktivním uhlím může přispět k tomu, že vaše zuby budou o několik odstínů bělejší, protože absorbuje zubní plak a další látky, které zuby zabarvují. Zlepšuje také zdraví ústní dutiny tím, že udržuje rovnováhu pH v ústech a zabraňuje vzniku zubního kazu, zápachu z úst a onemocnění dásní.

Protože má však abrazivní vlastnosti, může každodenní nebo nadměrné čištění zubů aktivním uhlím poškodit vaši sklovinu. Pro důkazy o prospěšnosti aktivního uhlí pro zuby je třeba provést další výzkum. Navíc stomatologická asociace jej zatím oficiálně neschválila jako prostředek k bělení zubů.

Poznámka: Pokud máte zubní korunky, nástavby nebo porcelánové fazety, aktivní uhlí je může obarvit.

4. Léčí kousnutí hmyzem

Některá kousnutí hmyzem mohou být mírně jedovatá nebo mohou způsobit vyrážku či alergii. Aktivní uhlí je při vnějším použití na postižené místo účinné při odstraňování těchto toxinů a alergenů. Je známo, že zmírňuje bolest způsobenou hmyzím kousnutím a vyrážky z rostlin, jako je jedovatý břečťan nebo jedovatý dub.

Obvykle se aktivní uhlí kombinuje s kokosovým olejem a lokálně se aplikuje na pokožku. Přestože dokáže zbavit jedů a toxinů, je nejlepší zvolit konzultaci v pohotovostním toxikologickém centru. Pokud jde o bodnutí hmyzem a alergie, je lepší vyhledat odbornou pomoc než experimentovat s méně účinnými metodami.

5. Snižuje zažívací potíže

Aktivní uhlí je známé tím, že čistí trávicí systém a zmírňuje problémy, jako je nadýmání a tvorba plynů. Může také pomoci odstranit toxiny, které se do těla dostávají z pesticidů přítomných v potravinách. Výzkumy ukazují, že ústní požití aktivního uhlí může podpořit funkci trávicího traktu a imunitu tím, že filtruje těžké kovy, toxiny, viry a parazity.

Podle studie publikované v časopise American Journal of Gastroenterology může aktivní uhlí zabránit tvorbě střevních plynů v tlustém střevě. Před vnitřním užíváním aktivního uhlí se však doporučuje poradit se s lékařem a dodržovat pokyny uvedené na etiketě výrobku. Perorální konzumace aktivního uhlí může způsobit určité nežádoucí účinky a v případě, že se u vás projeví nežádoucí účinky, musíte kontaktovat svého lékaře.

6. Snižuje vysoký cholesterol

Dalším populárním tvrzením, které vyžaduje podrobnější výzkum je, že aktivní uhlí může potenciálně snižovat hladinu cholesterolu. Některé studie prokázaly, že u pacientů, kteří měli vysokou hladinu cholesterolu, došlo ke zlepšení, přičemž jejich celková hladina cholesterolu klesla o 25 %, když byli po dobu čtyř týdnů léčeni aktivním uhlím v určité dávce.

Tato studie však byla omezena pouze na hrstku pacientů, což nestačí k zobecnění výsledků. Neexistuje tedy žádný přesvědčivý důkaz, který by naznačoval, že aktivní uhlí má nějaký vliv na snížení hladiny cholesterolu v běžné populaci. Kromě toho existují mnohem účinnější přírodní techniky snižování hladiny špatného cholesterolu.

7. Čistí vzduch

Bylo provedeno mnoho studií o účinnosti používání aktivního uhlí k čištění vzduchu v interiéru. Špatná kvalita vzduchu v interiéru je spojována s řadou zdravotních problémů, zejména u dětí. Pomáhá odstraňovat nepříjemné pachy z lednice, spíží, skříní a dalších míst v domě.

Prostřednictvím procesu absorpce aktivní uhlí pohlcuje dráždivé kladné ionty, jako je prach, mikrovlákna, škodlivé chemické látky a znečišťující látky přítomné ve vzduchu. Mnoho výrobků na čištění vzduchu obsahuje aktivní uhlí za stejným účelem.

Kde můžete koupit aktivní uhlí?

Prášek a doplňky stravy s aktivním uhlím lze zakoupit v obchodech s potravinami, drogeriích, obchodech se zdravou výživou a na internetu. Důležitější však je, abyste se při nákupu přesvědčili o zdroji výrobku a ujistili se, že je vyroben z ekologicky pěstovaných kokosových ořechů nebo dřeva, které jsou čistší a účinnější.

Bezpečnostní opatření při používání aktivního uhlí

Před použitím aktivního uhlí se poraďte se svým lékařem, abyste zjistili, jaké je dávkování a zda je vhodné pro váš stav.

Pokud dojde k otravě nebo nežádoucím účinkům v důsledku působení toxických látek, okamžitě kontaktujte toxikologické středisko nebo nemocnici.

Přestože aktivní uhlí není toxické, nekonzumujte ho do dvou hodin po užití vitamínů nebo léků, protože může zabránit jejich vstřebávání v těle.

Aktivní uhlí není dřevěné uhlí, které používáte na grilu. Grilovací uhlí obsahuje mnoho toxinů a chemických látek a nikdy by se nemělo konzumovat.