Jednoduché způsoby jak zvládnout stres když žijete s CHOPN

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je souhrnný pojem, který se používá pro označení široké škály progresivních plicních onemocnění, jako je chronická bronchitida, emfyzém, astma a některé formy bronchiektázií. Je charakterizována narůstající dušností, protože plicní onemocnění postihují plicní sklípky nebo průdušky a brání proudění vzduchu dovnitř a ven.

Volné léky a přípravky na stres a deprese můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jak spolu souvisí stres a CHOPN?

Ačkoli každý člověk občas zažívá stres, tak stres způsobený CHOPN je zcela odlišný a mnohem závažnější. Protože mozek každého jedince je schopen rozpoznat jakékoli problémy s dýcháním, nedostatečný přísun vzduchu může kdykoli uvést vaše tělo do panického stavu. A protože lidé žijící s CHOPN se neustále snaží získat dostatek vzduchu, neustále se dostávají do stresu a úzkosti.

Jak CHOPN ovlivňuje duševní zdraví lidí

CHOPN neovlivňuje pouze tělo, ale zamává i s myslí. Podle studie bylo zjištěno, že u lidí s CHOPN je dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku deprese a o 85 % vyšší pravděpodobnost vzniku úzkosti než u jejich protějšků bez CHOPN. Vědci se stále snaží zjistit přesnou souvislost mezi CHOPN a těmito psychickými problémy. Předpokládají, že samotná diagnóza CHOPN by mohla být spouštěčem deprese a úzkosti.

Nedostatek dechu může zesílit běžný stres a může vyústit v záchvaty paniky. Pokud tedy trpíte CHOPN, měli byste se léčit nejen s fyzickými problémy, ale měli byste se nechat vyšetřit i na problémy s duševním zdravím. Deprese a úzkost jsou léčitelné. S lékařem byste měli otevřeně hovořit o tom, čím procházíte, aby vás mohl nasměrovat správným směrem.

Jak zvládat stres spojený s CHOPN

Když se stres stane součástí vašeho každodenního života, když žijete s CHOPN, je ještě důležitější snažit se ho zvládat. Jakmile se vám podaří dostat stres pod kontrolu, budete moci žít mnohem spokojenější život. Zde je několik tipů, které vám pomohou zvládat stres.

Identifikujte své stresory: Nejdříve, než se pokusíte stres zvládnout, byste měli identifikovat všechny své každodenní stresory. Udělejte si seznam všech těchto stresorů a seřaďte je od nejvíce stresujících po nejméně stresující. To vám pomůže zjistit, které z nich můžete omezit nebo zcela odstranit ze svého života.

Vyzkoušejte dechová cvičení: Hluboké dýchání pomáhá uvolnit mysl i tělo. Může vám také dát určitý pocit kontroly nad vaším stavem. Pokud máte pocit, že s tím potřebujete pomoci, můžete se vždy zúčastnit programu plicní rehabilitace. Takové programy vás naučí cvičení, která vám pomohou zmírnit depresi a úzkost.

Dopřejte si dostatek spánku: Vaše tělo má tendenci se stresovat, když máte nedostatek spánku, což nakonec váš stav ještě zhorší. I když může být pro osoby s CHOPN spánek problém, můžete se pokusit vytvořit si správné spánkové návyky tím, že budete chodit spát každý večer ve stejnou dobu, v ložnici bude tma a nebudete pít alkohol nebo cvičit pozdě večer.

Cvičte: Cvičení je pro osoby s CHOPN prospěšné, protože nejen snižuje stres, ale také procvičuje plíce. Jen se poraďte se svým lékařem ohledně forem cvičení, které jsou pro vás vhodné, abyste se příliš nezatěžovali.

Zajistěte si výživnou stravu: Pokud budete jíst nezdravé potraviny, vaše tělo bude muset vynaložit mimořádné úsilí, aby vás udrželo zdravé. To nakonec ještě zvýší váš stres. Strava bohatá na živiny pomůže vašemu tělu fungovat efektivně a pomůže vám cítit se mnohem klidněji.

Vypusťte ho ven: Pokud budete své pocity dusit v sobě, stres vás přemůže. Proto se snažte otevřeně mluvit se svým lékařem o tom, co prožíváte. Možná vám doporučí poradce, který by vám mohl pomoci s emocionálními problémy. Informujte také své přátele a rodinu o svém stavu a o tom, jak na vás psychicky působí, aby vás mohli podpořit v době, kdy to potřebujete.