Plísňová sinusitida: Typy, příznaky a způsoby prevence

Pocítili jste někdy ostrou bolest v dutinách, když jste se ohnuli? Může to být způsobeno zánětem dutin kolem nosního průchodu v důsledku infekce. O plísňovém zánětu vedlejších nosních dutin hovoříme tehdy, když je zánět způsoben plísňovou infekcí.

Pokud máte oslabený imunitní systém, hrozí vám větší riziko plísňových infekcí, protože vaše tělo vytváří příznivé prostředí pro napadení plísněmi. Dutiny jsou pro plísně ideální, protože ke svému rozvoji potřebují tmavé a vlhké prostředí.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Typy plísňové sinusitidy

Plísňové sinusitidy lze obecně rozdělit na dva typy: neinvazivní plísňové sinusitidy a invazivní plísňové sinusitidy. Alergická plísňová sinusitida a mycetomová plísňová sinusitida jsou neinvazivní, což znamená, že se infekce nežádoucím způsobem nešíří. Naproti tomu invazivní sinusitida může být akutní a chronická, v obou případech se šíří do dalších částí těla a vyžaduje lékařskou pomoc.

Alergická plísňová sinusitida (AFS): Ta je způsobena alergickou reakcí na plísně přítomné v prostředí. Hlen a husté zbytky plísní blokují nosní dýchací cesty. Pokud trpíte AFS, můžete mít alergii, astma a nosní polypy a pociťovat ztrátu čichu.

Mycetomová plísňová sinusitida: Tato plísňová infekce se vyznačuje přítomností malých „houbovitých kuliček“ nebo shluků plísní v nosních dutinách. Ty se sice nešíří, ale mohou způsobovat nepříjemné pocity v dutinách.

Invazivní plísňová sinusitida: Jak již název napovídá, tato infekce může rychle postupovat a rozšířit se do očí, cév a centrálního nervového systému (CNS). Zatímco akutní invazivní plísňová sinusitida se šíří rychle, chronická invazivní plísňová sinusitida se šíří pomaleji a často bývá zaměňována s infekcí vedlejších nosních dutin.

Mezi houby, které způsobují plísňovou sinusitidu, patří např:

Aspergillus species
Cryptococcus neoformans
Candida species
Sporothrix schenckii
Alternaria species
Curvularia species

Příznaky plísňové sinusitidy

Příznaky plísňové sinusitidy se mohou u jednotlivých osob lišit. Zde jsou uvedeny některé z nejčastějších příznaků:

Ucpání nosu a/nebo hlavy
Bolest hlavy
Únava
Podrážděnost
Bolest svalů
Zhoršený čich
Pálení žáhy
Poruchy trávení
Hustá nosní drenáž

Způsoby prevence plísňové sinusitidy

Chcete-li se plísní zbavit, vytvořte prostředí, které není pro plísně příznivé. Zde jsou 3 způsoby, jak se plísním vyhnout.

1. Posilujte svůj imunitní systém

Silný imunitní systém vás na dlouhou dobu ochrání před všemi druhy infekcí. Pokud je váš imunitní systém oslabený, mohou se do vašich dutin dostat bakterie, viry a plísně a způsobit infekce. Chcete-li si udržet zdravý imunitní systém, jezte hodně ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, dostatečně spěte (alespoň 8 hodin), vyhýbejte se konzumaci rafinovaných sacharidů a omezte konzumaci alkoholu.

2. Pravidelně cvičte

Cvičení vám nejen pomůže udržet si zdraví, ale také zvýší vaši tělesnou teplotu a zároveň vyčistí překrvené dutiny. S hlenem se také odstraní všechny nežádoucí, škodlivé částice, takže vám zůstanou dutiny bez tlaku a čisté.

3. Inhalace páry

Pára napuštěná esenciálními oleji má protiplísňové vlastnosti. Její inhalace je jedním z nejlepších způsobů, jak uvolnit dýchací cesty a dát sbohem infekcím. Oregano, tymián, citronová tráva, hřebíček, levandule a tea tree esenciální olej mohou zmírnit příznaky plísňového zánětu dutin. Pamatujte, že zbavit se infekce touto metodou je pomalý proces. Přírodní léčba obvykle trvá nějakou dobu, než se infekce vyléčí.

Rizikové faktory plísňové sinusitidy

Zneužívání antibiotik, antikoncepčních pilulek, rekreačních drog a alkoholu může zvýšit riziko nákazy plísňovou infekcí. Vystavování se houbám a plísním může rovněž způsobit zdravotní pohromu. Abyste tomu předešli, zajistěte, aby byl váš dům dobře větraný a neměl netěsnící stěny nebo střechy. Cvičte jógu a meditaci nebo si najděte vlastní způsob, jak snížit stres. Snažte se omezit užívání léčiv tím, že zvážíte přírodní prostředky.

Poznámka: Antibiotika na plísňové infekce nereagují. Ve skutečnosti je mohou ještě zhoršit. Při užívání antibiotik je spolu se špatnými bakteriemi usmrceno i nemalé množství dobrých bakterií. Vaše tělo je tak náchylnější k infekcím.