Zdraví

Je pouhá starost o spánek stejně škodlivá jako insomnie?

Každý z nás někdy zažil svůj díl bezesných nocí. Stres je jednou z hlavních příčin nekvalitního spánku. Obavy ze závěrečných zkoušek, termín projektu v práci nebo dokonce problémy s partnerem jsou příklady toho, jak se stres v našem každodenním životě hromadí. Úzkost, zdravotní potíže, jako je chronická bolest, některé léky a nepravidelné spánkové návyky, to vše způsobuje stres, který vede k nespavosti. Tyto faktory časem vedou ke stavu zvanému insomnie.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je insomnie?

Insomnie je stav chronické nespavosti, kdy je pro lidi obtížné usnout nebo zůstat spát. Když určité situace, například špatný den v práci nebo hádka s nejlepším přítelem, způsobí stres, člověk na jeden nebo dva dny přestane spát. Jedná se o akutní nespavost a obvykle se vyřeší bez léčby.

Pokud se u vás poruchy spánku vyskytují nejméně tři noci v týdnu a trvají nejméně tři měsíce, může se jednat o příznak chronické nespavosti. Tento chronický stav má negativní účinky na zdraví, jako je únava, hormonální nerovnováha, snížená produktivita a podrážděné nálady. Stres, který jedinec při tomto typu nespavosti zažívá, je závažnější a může vyžadovat určitou formu léčby, aby se vrátil k normálnímu spánkovému režimu.

Nedávné studie však uvádějí, že pouhé „dělání si starostí“ s nespavostí může způsobit stejně velké škody jako insomnie. Podívejme se na to podrobněji.

Identita insomnie: Nedávné zjištění o nespavosti

Profesor psychologie z Alabamské univerzity představil nový přehled, v němž uvádí, že stres, který způsobuje dlouhodobé poruchy spánku, není jedinou příčinou nespavosti. Přezkoumal asi 12 studií o spánku, které byly publikovány za posledních 20 let, a dospěl k závěru, že bez ohledu na to, zda má jedinec dobrý spánek, či nikoliv, pouhé přesvědčení, že trpíte nespavostí, může způsobit stejně velké škody jako samotná insomnie.

Z jeho zjištění vyplývá, že špatný spánek nestačí k tomu, aby způsoboval insomnii. Studie na dobrovolnících, kteří technicky vzato špatně spí a kteří se nepovažovali za osoby s potížemi se spánkem, uváděla, že ve srovnání s těmi, kteří spali dobře, neměli vysokou míru úzkosti ani zvýšenou únavu.

Na druhou stranu jedinci, kteří měli dobrý spánek, ale domnívali se, že trpí insomnií, byli více ohroženi zvýšenou denní únavou a úrovní úzkosti. Studie totiž ukázala, že osoby, které si stěžovaly na insomnii, bez ohledu na přítomnost či nepřítomnost dobrého spánku, měly častěji sebevražedné myšlenky než ti, kteří skutečně zažívali nekvalitní spánek.

O co tedy vlastně jde?

Jedinci, kteří se domnívají, že nemají dostatek spánku, nebo se domnívají, že jsou nespavci, si nakonec dělají starosti a jsou úzkostní z toho, že nemají správné množství spánku, jak si představují. Tento rys se označuje jako identita insomnie. Jedinci s identitou insomnie jsou tak rozrušeni tím, co způsobuje jejich špatné spánkové cykly, že ztrácejí spánek nebo spí opravdu dlouho.

Jak již bylo zmíněno, obavy z problému způsobují stres. Stres vede k problémům se spánkem a může trvat několik dní až měsíců, v závislosti na závažnosti jeho účinků na jedince. Zatímco obavy z problému vyvolávají stres způsobující bezesné noci nebo špatný spánek, obavy ze špatného spánku jsou přidaným stresem k tomu, který již existuje.

Proto pouhé obavy z toho, že nemáte dostatek spánku, mohou vést ke stresu a podobným negativním účinkům na organismus, které jsou spojeny se špatným spánkem. Je možné, že existuje mnoho lidí, kteří trpí spíše identitou insomnie než skutečným nedostatkem spánku. Pokud vás tedy trápí, že čelíte bezesným nocím, zde je několik tipů, které byste měli zvážit, abyste se dobře vyspali.

Jednoduché způsoby, jak se dobře vyspat

Ať už trpíte nespavostí nebo identitou insomnie, spánek je problém. Jednoduché změny ve vašem životním stylu mohou mít na kvalitu vašeho spánku znatelný vliv.

Hlídejte si příjem kávy: Několik hodin před spaním si nedávejte kávu, čaj ani jiné nápoje obsahující kofein, jako jsou například energetické nápoje. Kofein může spánek oddálit a může dokonce zabránit hlubokému spánku. Pokud si musíte dát něco k pití později během dne, pijte bylinkový čaj.

Věnujte se fyzickým aktivitám, ale ne před spaním: Cvičení je dobré pro celkové zdraví. Zapojení do fyzických aktivit, jako jsou kurzy tance nebo lezení po skalách, může uvolnit část napětí v těle. Cvičení prováděné těsně před spaním vás však může udržet v bdělém stavu. Načasujte si to správně.

Relaxujte před spaním: Před spaním udržujte mysl i tělo uvolněné. Cvičte jógu, poslouchejte hudbu nebo si dokonce dejte teplou koupel, abyste uvolnili tělo i mysl právě před spaním.

Udělejte si z ložnice pohodlné místo: V ložnici by mělo být klidné a odpočinkové prostředí. Upravte teplotu, osvětlení a hluk tak, abyste usínali bez rušivých vlivů.

Přestaňte kouřit: Nikotin je stimulant, což znamená, že může potlačovat spánek. Kouření může spánek oddalovat a způsobovat jeho poruchy. Nyní je nejvhodnější čas přestat kouřit.

Dodržujte pravidelnou dobu spánku: Pokud máte potíže s usínáním, je vždy lepší mít pevně stanovený čas spánku. To pomůže vašemu tělu zvyknout si na určitou dobu spánku a může vám to pomoci lépe usnout.

Veďte si spánkový deník: Vedení spánkového deníku je dobrým způsobem, jak zjistit, co vás ruší. Spánkový deník vám může pomoci zjistit návyky nebo každodenní činnosti, které způsobují narušování spánku.

Pokud se i přes zdravý životní styl potýkáte s problémy se spánkem, nepřehlížejte tento problém dlouho. Navštivte lékaře, nechte si poradit od odborníka a vyspěte se k dlouhému a zdravému životu.