Zdraví

Alternativy očkování proti chřipce, které vám pomohou

S klesajícími teplotami a zkracujícími se dny začíná každý myslet na chřipku. Virus se může šířit z člověka na člověka, a to i ze vzdálenosti 1,8 metru. To může znamenat potíže, když se právě snažíte přežít práci, školu a nadcházející svátky. A i když je chřipkový virus ve vzduchu po celý rok, jeho aktivita se zvyšuje od prosince do února, tedy v období známém jako chřipková sezóna.

Měli byste se však nechat očkovat proti chřipce? Vakcína, která se každý rok mění, pomáhá tělu vytvářet protilátky proti chřipkovému viru. Možná vás však zajímá, zda existuje přirozenější způsob. Díky léčivé síle potravin určitě ano. Některé z nich dokáží viry zničit, zatímco jiné posilují imunitní systém. V mnoha případech má potravina schopnost obojího. Tady se dozvíte, co byste měli jíst, abyste se přirozeně – a účinně – vyhnuli chřipce.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Černý bez

Černý bez je na seznamu starodávných antivirových prostředků na předních místech. Zjistilo se, že ve formě šťávy dokáže zabíjet lidské chřipkové viry. A co víc, černý bez stimuluje imunitní systém, takže vám poskytne další dávku ochrany. Černý bez najdete také ve formě čaje, sirupu, doplňků stravy nebo pastilek. Pokud máte chuť na sladké, přidejte sušené bezinky do ovesné kaše nebo do ovocné směsi.

Echinacea

Stejně jako černý bez je i echinacea tradičním posilovačem imunity. Udržuje tělo ve střehu tím, že zvyšuje počet imunitních buněk, jako jsou makrofágy a neutrofilní granulocyty. Chřipkový virus tak bude mít naopak potíže s převzetím kontroly. A pokud už chřipku máte? Echinacea potlačuje virus a zmírňuje příznaky, takže zotavení je hračka. Užívejte ji jako čaj, doplněk stravy nebo extrakt.

Kořen astragalu – Kozinec blanitý

Ve staré čínské medicíně je kořen astragalu uznávanou antivirovou bylinou. To vše díky bohatému koktejlu flavonoidů, minerálů a aminokyselin. V těle tyto živiny přinášejí aktivaci a šíření imunitních buněk. Konkrétně fagocytům se dostává vynikajícího povzbuzení. Tyto buňky „požírají“ škodlivé částice, takže můžete zůstat ve špičkové kondici. A stejně jako většina bylin je i astragalus dostupný ve formě čaje, doplňků stravy nebo extraktů.

Kurkuma

Kurkuma, známá také jako „indické zlato“, má významné sloučeniny, které působí proti chřipce. Kurkumin posiluje imunitní systém, zatímco germacrone potlačuje viry. Díky tomu se chřipka nemůže množit a šířit, což ukončí infekci ještě před jejím začátkem. Chcete-li si kurkumu vychutnat, přidejte sušené koření do polévky nebo koktejlů, abyste získali pikantní chuť. Můžete ji také užívat jako čaj, doplňky stravy nebo výtažky.

Zázvor

Dalším tradičním lékem je zázvor. Jeho účinné látky jako zingeron, gingerol a shogaol mají imunitu stimulující vlastnosti, kterým se nic nevyrovná. Díky jeho antibakteriálním vlastnostem navíc získáte další ochranu proti jiným choroboplodným zárodkům. Čerstvý zázvor chutná úžasně ve vařených jídlech, koktejlech nebo šťávách. Pro pohodlnější varianty užívejte doplňky stravy nebo výtažky.

Cordyceps – Housenice čínská

Chřipkové období je nejlepší dobou pro užívání cordycepsu. Tato medicinální houba zlepšuje buněčné funkce tím, že stimuluje přirozené zabíječské buňky, což je v chřipkovém období nezbytné. Její účinek je dokonce tak silný, že dokáže potlačit chřipkový virus. Jste v oblasti medicinálních hub nováčkem? Podívejte se do místního obchodu se zdravou výživou na chutnou houbovou kávu, výtažky a nápoje.

Potraviny bohaté na zinek

Po vitaminu C sáhne v chřipkovém období každý. Pokud však chcete mít navrch, doplňte ho zinkem. Tento minerál se skutečně přidává do doplňků stravy s vitaminem C, což dokazuje, jak je skutečně důležitý. Zinek udržuje cytokiny na uzdě. Tyto bílkoviny regulují buněčnou signalizaci a zajišťují, aby imunitní buňky dělaly svou práci. Bez jeho dostatku se imunitní reakce zpomalí. Kromě doplňků stravy jezte potraviny bohaté na zinek, jako jsou ústřice, krabi, obohacené obiloviny a kešu oříšky. Tělo si tuto živinu neukládá, proto dbejte na to, abyste jí denně přijali 8 gramů, pokud jste žena, a 11 gramů, pokud jste muž.

Díky těmto přírodním látkám chřipka nezmizí ze dne na den, ale jejich zařazení do vašeho pravidelného jídelníčku je dobrou prevencí. Až přijde chřipková sezóna, budete rádi, že jste to udělali.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Integrative Practitioner , Pharmacy Times , Cleveland Clinic