Domov

Blechy v domácnosti a jak se zbavit blech, hubení a likvidace

Blechy jsou drobný krvežíznivý hmyz z řádu sifonaptera, který zahrnuje tisíce nelétavého parazitického hmyzu. Dospělé blechy jsou dlouhé asi 3 milimetry, mají tmavě hnědé tělo zploštělé do strany, což jim umožňuje snadno proniknout dlouhou srstí a dostat se ke kůži. Mají ostrá ústní ústrojí k pronikání kůží, silné drápy k přilnutí a silné zadní nohy, které jim umožňují skákat na velké vzdálenosti. Blechy jsou mimořádně dobře přizpůsobeny své funkci – vyhledávají chlupaté, teplokrevné hostitele, přijímají krevní potravu a čile se rozmnožují.

Blechy jsou často považovány za škůdce, kteří napadají hlavně domácí zvířata, jako jsou psi a kočky, ale i domácnost bez domácích zvířat může být občas napadena blechami. A když blechy napadnou nábytek, postele a koberce, jedná se o závažný problém, který představuje riziko pro lidské zdraví.

Zbavit se blech je obzvláště obtížné kvůli rychlosti, s jakou se tento hmyz rozmnožuje, a jeho schopnosti odolávat pesticidům ve stadiu kukly. Existují čtyři přístupy, jak se blech zbavit, ale měli byste být připraveni použít všechny a v pravidelných intervalech je následovat. Vzhledem k tomu, že hlavním cílem blech jsou chlupatí domácí mazlíčci, je hlavním cílem strategií likvidace blech ošetření vašich domácích mazlíčků a jejich lůžkovin a míst, kde spí.

Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

4 kroky, jak se zbavit blech

Majitelé domů mohou napadení blechami zvládnout sami, je však důležité přečíst si všechny pokyny na etiketě všech přípravků a ujistit se, že je použit správný přípravek pro ošetřované zvíře. Kromě toho se doporučuje, aby se majitelé domácích zvířat před zahájením programu ochrany proti blechám poradili se svým veterinárním lékařem a aby podnikli kroky k přípravě svého domova na ošetření proti blechám – ať už svépomocí, nebo profesionálně.

Nejlepší metodou ochrany proti blechám je čtyřstupňový přístup, který napadá všechna stádia životního cyklu blech.

Ošetření domácích zvířat proti dospělým blechám

Zbavení domácích zvířat dospělých blech dosáhnete ošetřením zvířete přípravkem od veterinárního lékaře nebo z obchodu se zvířaty. Přestože jsou k dispozici volně prodejná mýdla, šampony a hřebeny, doporučuje se, aby se majitelé zvířat i při použití těchto přípravků poradili se svým veterinárním lékařem. Toto mytí šamponem s léčivým přípravkem by mělo být provedeno současně s ošetřením domácnosti – nebo se ujistěte, že zvíře je drženo mimo domácnost až do doby, kdy je obojí ošetřeno, aby se zajistilo, že nedojde k opětovnému zamoření.

Dospělé blechy tráví většinu času na chlupatých teplokrevných zvířatech, proto je nezbytné, aby se vaše domácí zvířata stala hlavním cílem vašeho úsilí o eradikaci.

Likvidace larev v domácnosti

Vyperte veškeré lůžkoviny, se kterými přišlo zvíře do styku, zejména jeho vlastní pelíšek a povlečení a přikrývky všech členů rodiny, se kterými zvíře spí. Vysajte koberce všude v domácnosti, kde se zvíře pohybovalo. Při silném zamoření je možné, že budete muset vyprat prakticky všechny lůžkoviny v domě a možná i vyčistit nábytek párou. Použijte horkou vodu a vysokou teplotu na sušičce prádla, abyste zajistili usmrcení všech stádií hmyzu.

Ošetření domácnosti

Ošetřete koberce, čalounění a podlahové desky pesticidním přípravkem speciálně označeným jako regulátor růstu hmyzu v interiéru (IGR) proti blechám. Pokud nelze vyprat lůžkoviny domácích mazlíčků, lze je rovněž ošetřit. Tyto chemické látky působí tak, že narušují rozmnožovací cyklus blech, takže blechy uhynou dříve, než dosáhnou stádia dospělce. V IGR se používají tři základní chemické látky: fenoxykarb, pyriproxyfen a metopren. Z nich je metopren považován za relativně bezpečný, spíše biologický než toxický pesticid.

Ať už použijete jakýkoli postřik, ujistěte se, že při postřiku v interiéru používáte přípravek označený pro použití v interiéru a při použití v exteriéru postřik schválený pro venkovní použití. Pokud zvíře tráví čas venku, je výhodné použít na dvoře přípravek určený pro venkovní použití. Venkovní úsilí zaměřte na stinná místa, kde vaše zvířata odpočívají.

Než se vrátíte nebo přivedete zvířata zpět do domu, nechte pesticid důkladně zaschnout (obvykle asi tři až pět hodin). Tato doba je důležitá pro zajištění úplného vyvětrání domova. Ošetřené plochy by se neměly uklízet nejméně dva týdny po ošetření.

Následné kroky

Chcete-li se zbavit všech blech ve všech stádiích životního cyklu, proveďte během pěti až deseti dnů po první aplikaci nejméně dvě další ošetření IGR.

Složitý životní cyklus blech znamená, že budete muset po určitou dobu dodržovat správnou hygienu, abyste zajistili, že se spící kukly nevynoří a znovu se neuchytí. Po dobu několika týdnů denně vysávejte koberce a předložky a každý týden perte lůžkoviny domácích zvířat, abyste zajistili odstranění všech vajíček a kukel.

Co způsobují blechy?

Blechám se daří v teplém a vlhkém prostředí, kde jsou teplokrevní živočichové, kteří jim poskytují potravu – tento hmyz musí přijímat krevní potravu, aby přežil. V teplém a vlhkém podnebí, kde není chladné počasí, které by vyhubilo venkovní populace, jsou blechy častějším problémem. V chladnějším podnebí se blechy mohou rozmnožit během letních měsíců a v zimě z velké části vymizí. Domácí zvířata, která tráví čas venku, jsou nejčastějšími oběťmi blech – a nejčastější příčinou napadení blechami v interiéru.

Jak předcházet blechám

IGR sice zajistí prevenci tím, že zabrání líhnutí vajíček a neumožní larvám růst, ale je rozumné používat také přípravky proti blechám, aby domácí zvířata nepřinesla škůdce do domácnosti a nezaložila nové zamoření. Tyto přípravky mohou mít podobu tablet, které se zvířeti podávají jednou za měsíc, obojku, který se vyměňuje každých šest měsíců, nebo lokálního přípravku, který se dávkuje na kůži zvířete mezi lopatky. Používejte pouze přípravky, které jsou označeny pro daný typ a věk vašeho zvířete.

Mnohé z těchto přípravků obsahují také účinné látky, které hubí klíšťata i blechy. V teplejších oblastech by se přípravky měly používat celoročně. V severních klimatických oblastech, kde je hmyz v zimě relativně neaktivní, lze někdy použití přípravků omezit na potenciální období výskytu blech. Proberte možnosti s veterinárním lékařem.

Chcete-li omezit výskyt blech na zahradě:

Často sekejte, čímž vystavíte půdu slunečnímu záření, které blechy ničí.
Příliš nepřelévejte, protože blechám se daří ve vlhkém prostředí.
Často ošetřujte boudy a výběhy pro psy insekticidy.
Trávník a zahradu často hrabejte, abyste odstranili nečistoty a eliminovali místa, kde se blechy množí.
Kontrolujte populaci hlodavců, protože krysy, myši, vačice a další hlodavci jsou hlavními přenašeči blech. Utěsněte mezery v domě, kterými mohou hlodavci vniknout dovnitř.

Doporučuje se několik strategií, jak se vyhnout kousnutí blechami:

Používejte repelent, který je uveden na seznamu registrovaném agenturou EPA a obsahuje DEET, pikaridin, IR3535, olej z citronového eukalyptu (OLE), para-menthan-diol (PMD) nebo 2-undekanon.
Kůži zakryjte dlouhým oděvem a kalhotami, abyste minimalizovali expozici kousancům. Dolní končetiny a chodidla jsou vůči bleším kousnutím obzvláště zranitelné.
Ošetřete venkovní oblečení a kempinkové vybavení přípravky obsahujícími 0,5 % permethrinu – bezpečného pesticidu vyrobeného z květinového extraktu. Tato aplikace vydrží i několikeré vyprání. Nebo si můžete koupit oblečení již ošetřené permethrinem.
Nikdy nekrmte ani se nedotýkejte divokých zvířat nebo neznámých domácích zvířat.

Blechy vs. štěnice

Vzhledem k tomu, že příznaky kousnutí jsou si velmi podobné, může být těžké poznat, zda máte problém s blechami nebo štěnicemi. Oba druhy hmyzu jsou velmi drobné, takže vizuální identifikace viníka může být náročná.

Při kousnutí štěnicí málokdy cítíte kousnutí v okamžiku, kdy k němu dojde – může trvat několik dní, než se projeví svědivé rány. Kožní stopy se budou velmi podobat komářím štípancům a obvykle je najdete v lineárním vzoru na kůži. Štípance od štěnic mají někdy nafialovělou barvu. A pokud nemáte v domě žádné domácí zvíře, je docela pravděpodobné, že vaše kousnutí způsobily štěnice.

Štípance od blech vypadají dost podobně jako od štěnic a komárů, ale častěji se vyskytují v záhybech kůže (lokty, zadní strana kolen, pas, třísla atd.) než na otevřených plochách kůže. Stejně jako u štěnic nemusíte kousnutí okamžitě cítit. Kousnutí blechou se často projevuje jako tři malá kousnutí umístěná blízko sebe. A pokud se vaše vlastní svědění shoduje s častým škrábáním vašeho psa nebo kočky, je téměř jisté, že jste byli pokousáni blechami.

Často kladené otázky

Jaký je životní cyklus blechy?

Blechy procházejí čtyřmi fázemi životního cyklu: vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec. Dospělá blecha si po nalezení krevní potravy vyhledá partnera a poté naklade vajíčka, často na stinném a vlhkém místě. Vajíčka se líhnou za jeden až deset dní (v teplých a vlhkých podmínkách rychleji). Po pěti až dvaceti dnech přejdou larvy do stadia kukly, kdy splétají zámotky. Blechy jsou po několik dní nebo týdnů do značné míry imunní vůči insekticidům, dokud nejsou dospělé blechy připraveny vylézt z kokonů.

Dospělé blechy se vylíhnou, až když ucítí pohyb nebo tělesné teplo v okolí, což naznačuje, že v okolí je k dispozici krevní potrava. Po vylíhnutí se dospělé samičky přichytí na teplokrevného hostitele, aby si zajistily potravu – to je doba, kdy domácí zvířata často zachytí venkovní blechy a přinesou je do domu. Po nakrmení si dospělé blechy hledají partnery a zahajují nový cyklus. Celá generace může být dokončena během několika dní, pokud jsou podmínky příznivé, ale může to trvat i několik let, pokud není k dispozici okamžitý hostitel.

Jak mám ošetřit bleší kousnutí?

Ve většině případů lze bleší kousnutí ošetřit 1 % hydrokortizonovým krémem a/nebo antihistaminikem, které zmírní svědění. Někteří jedinci reagují na bleší kousnutí mnohem více, projevují se otokem a silným svěděním. Bleší kousnutí, které silně otéká nebo je teplé na dotek, vyžaduje pozornost lékaře, stejně jako jakýkoli jiný příznak infekce. Cílem léků proti svědění je zabránit porušení kůže škrábáním, které zvyšuje pravděpodobnost sekundární infekce.

Jaké nemoci blechy přenášejí?

Blechy patří mezi nejzávažnější přenašeče nemocí v celé zaznamenané historii. Černá smrt neboli dýmějový mor, který během několika vln ve středověku vyhubil velké procento světové populace, byl způsoben blechami, které zachytily bakterie od infikovaných krys a přenášely je kousnutím na člověka.

Mor je stále někdy přenášen blechami, i když díky moderním antibiotikům již nejde o tak smrtelnou nemoc. Jako krvežíznivý hmyz však blechy mohou šířit i řadu dalších nemocí, včetně tyfu. Z 2 500 druhů blech, které se vyskytují na celém světě, se jich zhruba 300 vyskytuje v Evropě a z nich čtyři druhy jsou možnými šiřiteli nemocí:

Blechy kočičí (Ctenocephalides felis) mohou přenášet některé typy tyfu a nemoc z kočičího škrábnutí (CSD). Běžně napadá všechny druhy teplokrevných domácích zvířat, nejen kočky. Vzácně bylo zjištěno, že přenáší bakterie moru. Jedná se o škůdce, který nejčastěji napadá domácí zvířata v Evropě a který nejčastěji kouše člověka.

Blechy psí (Ctenocephalides canis) jsou hlavním přenašečem tasemnice Dipylidium caninum, která může napadnout psy, kočky, a dokonce i člověka. Navzdory názvu není jako škůdce psů příliš běžná.

Blechy zemní (Oropsylla montana) jsou spojeny se zemními veverkami a jsou známy jako faktor šíření bakterií moru ve světě.

Krysí blechy orientální (Xenopsylla cheopis) jsou běžnými šiřiteli moru a tyfu.

Některé nemoci se šíří nepřímo, když se oběť poškrábe po kousnutí, čímž se kůže otevře bakteriím, které se nacházejí v bleších výkalech nebo jiných zdrojích. Jiné nemoci, jako je tyfus a parazité, například tasemnice, se přenášejí přímo kousnutím blech, které zachytily patogeny z jiných zdrojů, například od hlodavců nebo divokých zvířat.