Domov

Mouchy v domácnosti a jak se zbavit much, hubení a likvidace

Jen málo věcí je nepříjemnějších než mouchy domácí, které narušují jídlo nebo společenské setkání v místnosti svým neodbytným rojením kolem jídelního stolu nebo přistáváním na sklenicích s nápoji. Mouchy v místnostech můžete do jisté míry kontrolovat neustálým šleháním plácačkou na mouchy, ale skutečná kontrola much v místnostech vyžaduje nejen jejich hubení, ale také zablokování jejich vstupu do vašeho domova a odstranění zdrojů potravy a míst, kde se mouchy rozmnožují.

Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Určení typu mouchy

Obecně se za mouchu považuje jakýkoli hmyz z řádu dvoukřídlých (Diptera), který má pouze jeden pár pohyblivých křídel. Může sem patřit poměrně velké množství druhů hmyzu, ale mouchy, které v létě sužují naše domovy, jsou obvykle obyčejné mouchy domácí (Musca domestic). Tento hmyz může být až 1 cm dlouhý s vypouklýma načervenalýma očima. Tento tvor tráví většinu času létáním a je dostatečně rychlý na to, aby pro vás představoval výzvu, když se oháníte plácačkou na mouchy.

Méně často můžeme v našich domovech najít mouchy klastry (Pollenia spp.) nebo koňské mouchy (Tabanus spp.), ale to jsou větší mouchy s hlasitějším bzučením a obvykle je snazší je zahnat, protože tráví více času chozením po stěnách, nábytku nebo skle. Drobné ovocné mušky (Drosophila melanogaster) jsou dalšími běžnými škůdci vyskytujícími se v domácnostech.

Kromě schopnosti obtěžovat je moucha domácí i hmyzem přenášejícím nemoci. Její rozmnožovací cyklus zahrnuje kladení vajíček do jakéhokoli rozkládajícího se organického materiálu, a tak může přenášet z místa na místo po celém domě libovolný počet patogenů. Například bakterie, které moucha před několika minutami zachytila z kočičího záchodku, se mohou snadno přenést do bramborového salátu k obědu, pokud se tam náhodou usadí. V širším přírodním měřítku plní mouchy zásadní funkci při rozkladu mršin a organického materiálu, ale nikdy bychom neměli zapomínat, že tímto chováním mohou také šířit různé nemoci.

Jiné druhy much mají jiné chování, které není zdaleka tak nehygienické, takže právě moucha domácí představuje vedle své schopnosti dráždit nás i pozoruhodné zdravotní riziko.

Určete lákadla pro mouchy

Účinná kontrola zahrnuje řadu opatření k hubení stávajících much v kombinaci s odstraněním zdrojů potravy, které mouchy vyhledávají. Mouchy nepřicházejí do interiéru proto, že by se těšily z lidské společnosti, ale proto, že jim domov nabízí téměř neomezené zdroje potravy a vlhkosti.

Životní cyklus mouchy domácí je stejně jednoduchý jako rychlý. Dospělé samičky mouchy kladou 75 a více vajíček na jakýkoli rozkládající se organický materiál nebo do něj, což může být cokoli od malého rozsypaného jídla v rohu kuchyně, přes výkaly domácích zvířat v krabici na odpadky až po mrtvolu brouka v technické místnosti. Již za dva dny se z těchto vajíček vylíhnou malé bílé larvičky, které běžně známe jako larvy. Larvy se živí organickým materiálem, ve kterém se vylíhly, a během několika dalších dnů dokončí svůj kuklový cyklus a vyprodukují další generaci dospělých much.

Klíčem k narušení cyklu mouchy domácí je tedy odstranění organického materiálu, do kterého mouchy domácí kladou vajíčka. Nepořádek v domě často znamená, že se v něm vyskytují mouchy domácí, zatímco v bezvadně čistém domě se může vyskytnout jen občasná moucha, která se vplíží otevřenými dveřmi nebo oknem.

3 způsoby, jak se zbavit much v interiéru

Udržujte všechno v čistotě

Jinak se to říci nedá: Pokud chcete zlikvidovat mouchy domácí, musíte svůj domov udržovat čistý a uklizený, a především bez rozlitých potravin a jiných organických materiálů, do kterých mouchy kladou vajíčka. Mouchy domácí se někdy z dobrého důvodu nazývají mouchy špinavé – oblíbeným prostředím těchto much je hniloba. Kromě organického materiálu, na kterém se mouchy živí a množí, potřebují také vlhkost, proto se snažte eliminovat vlhkost ve svém domě.

Odpadky uchovávejte uzavřené v nádobách s víkem a často je vynášejte.
Rychle odstraňte rozlité tekutiny a zakryjte všechny nechlazené potraviny.
Nenechávejte špinavé nádobí příliš dlouho ležet ve dřezu.
Udržujte v čistotě místa pro krmení a stelivo domácích zvířat.
Opravte kapající vodu a odstraňte místa s nadměrnou vlhkostí.

Zabíjení much mechanickými prostředky

Much v domácnosti se nejlépe zbavíte kombinací jejich hubení plácačkou na mouchy a jejich odchytem.

Možná si myslíte, že použití plácačky na mouchy není nijak zvlášť zručné, ale největšího úspěchu dosáhnete, když počkáte, až se moucha usadí na stěně nebo na okně, pomalu se s plácačkou přiblížíte a pak prudkým pohybem zápěstí zasadíte ránu. Švihnutí z ramene nebo pokus o udeření mouchy v letu je málokdy úspěšné. Plácačka na mouchy by se nikdy neměla používat v blízkosti potravin a po každém použití by se měla vydezinfikovat.

K dispozici je řada komerčních lapačů much. Mnohé z nich používají uzavřenou nádobu se středovou přepážkou, kterou mouchy pronikají dovnitř a snaží se dostat k feromonové návnadě. Můžete si také vyrobit vlastní návnadu jednoduše smícháním cukru nebo melasy s vodou, Obyčejná plastová láhev od limonády naplněná oslazenou vodou je poměrně dobrou domácí pastí na mouchy.

Můžete si také koupit různé druhy lepicích papírů nebo proužků a mucholapky na chytání much. Tyto výrobky zavěšené ve vzduchu nebo nalepené na oknech zachytí všechny mouchy, které na ně přilétnou.

Nakonec existují ultrafialové pasti na mouchy v interiéru, které mouchy lákají světlem a pak je zachytí pomocí jednorázových lepivých polštářků. Tento typ vnitřních pastí by měl být umístěn nejvýše jeden a půl metrů nad podlahou na místě, kam není vidět okny (jinak přiláká venkovní mouchy). A umístěte ultrafialový lapač mimo konkurenční zdroje světla a mimo prostory pro přípravu potravin.

Odpovědné používání pesticidů

Ačkoli mnoho lidí při jakékoli kontrole škůdců napadnou nejprve chemické insekticidy, chemické regulaci je třeba se pokud možno vyhnout. V důsledku nadměrného používání si moucha domácí postupně vyvinula rezistenci vůči mnoha chemickým látkám, což znamená, že k jejímu usmrcení je nutné aplikovat stále větší množství přípravků. Zatímco ve venkovním prostředí mohou mít pesticidy určitý smysl, ve vnitřních prostorách je lepší se jim pokud možno vyhnout.

Tradiční pesticidy se skládají z různých toxických chemikálií a navzdory ujišťování výrobců, že nepředstavují žádné riziko pro lidské zdraví, upozorňují Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, že všechny pesticidy představují nebezpečí, pokud jsou používány nadměrně nebo v rozporu s pokyny na etiketě. V žádném případě byste neměli používat venkovní pesticidy k hubení much nebo jiného hmyzu ve vnitřním prostředí.

V oblasti kontaktních postřikových pesticidů je nejbezpečnější volbou insekticid na bázi pyrethrinu, který se získává z extraktu z květů chryzantémy. Tyto pesticidy hubí hmyz při kontaktu. Jsou málo toxické pro člověka, ale ve velkém množství jsou toxické pro psy.

Dalším způsobem použití pesticidů je reziduální postřik v interiérech (IRS), který spočívá v postřiku povrchů insekticidem, který zůstává na místě a hubí hmyz, který se dostane do kontaktu s povrchem ještě několik týdnů nebo dokonce měsíců. Tato strategie se nejčastěji používá v oblastech, kde se běžně vyskytují komáři přenášející malárii, a není vhodnou metodou pro regulaci obtížných domácích much.

Existují však některé reziduální pesticidy, které se vyrábějí ze syntetických forem pyrethrinů. Lambda-cyhalothrin je jedním z těchto syntetických pyretroidů. Tímto pesticidem není vhodné stříkat celé stěny, ale může být užitečný pro postřik kolem okenních a dveřních rámů a dalších otvorů, aby se zahubily domácí mouchy, které vnikají do vašeho domu.

Co způsobují mouchy?

Mouchy domácí jsou velmi rozšířený hmyz, který se vyskytuje prakticky ve všech částech světa, kde se vyskytuje organický materiál a kde jsou vhodné podmínky pro jeho rozklad. Z ekologického hlediska plní mouchy cennou funkci tím, že kladou vajíčka, z nichž se vyvíjejí larvy, které konzumují a rozkládají odumřelý organický materiál, například mršiny.

Lidé jsou od přírody nepořádný druh, a proto se mouchy domácí vyskytují téměř všude, kde lidé žijí.

Jak se bránit mouchám v interiéru

Zabránit výskytu much domácích v interiéru je z velké části otázkou zabránění jejich vstupu do domácnosti z venkovního prostředí a zároveň se snažit uklidit organický materiál, který jim nabízí potravu a příležitosti k rozmnožování.

Zvažte tyto způsoby zamezení vstupu, abyste eliminovali cesty, kterými se mouchy mohou dostat do domu:

Udržujte okenní a dveřní sítě v dobrém stavu.
Dveře, okna a větrací otvory nechte zavřené, pokud je nepoužíváte. Pokud je to možné, používejte automatická zavírací zařízení dveří.
Utěsněte nebo zakryjte další místa, kudy mohou mouchy pronikat do domu, například kolem větracích otvorů, prasklin a děr v obložení domu a oken nebo dveří. Zasíťujte větrací otvory.
Ucpěte průsakové otvory kousky nylonu, plastovými čisticími podložkami nebo okenní síťovinou.

Mouchy domácí vs. mouchy ovocné

Ovocné mušky (Drosophila melanogaster) jsou extrémně malý (kolem dvou milimetrů) létající hmyz, který klade vajíčka selektivně do rozkládajícího se ovoce a některých dalších potravin, jako jsou houby. I když může být nepříjemné, když se kolem mísy s ovocem nebo trsu banánů náhle objeví malé hejno ovocných mušek, mělo by vás to trápit méně než napadení mouchami domácími. Ovocné mušky jsou v podstatě neškodné a nešíří nemoci jako běžné mouchy domácí.

Často kladené otázky

Jak dlouho žijí mouchy domácí?

Mouchy domácí obvykle nežijí déle než 30 dní, ale protože se rychle množí, může být napadení v místnosti téměř věčné, pokud jsou k tomu vhodné podmínky.

Koušou mouchy domácí?

Na rozdíl od komárů, kteří se živí krví, nemá obyčejná moucha domácí ústní ústrojí potřebné ke kousnutí. Existují však jiné mouchy podobné velikosti, jako je například moucha stájová, které mohou způsobit bolestivé kousnutí.

Přenášejí mouchy domácí nemoci?

Mouchy domácí jsou jedněmi z nejzávažnějších přenašečů nemocí, a to především kvůli své zálibě v rozkládajícím se organickém materiálu, jako jsou výkaly. Národní asociace pro environmentální zdraví (NEHA) uvádí, že moucha domácí může přenášet několik nemocí, včetně cholery, shigelózy, E. coli a břišního tyfu.