Domov

Jak poznat štěnice v nábytku a jak se rychle zbavit štěnic

Navzdory svému jménu štěnice nemají smysl pro teritorium. Nezůstávají vždy ukryté v posteli nebo dokonce v ložnici. Jsou to drobní oportunističtí tvorové, kteří se snadno stěhují v zavazadlech, kabelkách a oblečení kamkoli, kde najdou zdroj potravy. A tím zdrojem potravy jste vy.

Pokud máte podezření, že váš gauč nebo oblíbené čalouněné křeslo skrývá tajemství, měli byste okamžitě podniknout kroky k vypátrání problematického hmyzu a zbavit se ho. Pokud štěnice naleznete, připravte se na to, že kroky k jejich likvidaci budete muset několikrát opakovat, dokud se váš domov štěnic nezbaví.

Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Jak poznám, že mám v gauči štěnice?

Pokud jste si všimli svědivých šrámů na kůži, zejména na zádech nebo na zadní straně nohou, nebo malých skvrnek krve na oblečení, povlečení či potahových látkách, pak jste pravděpodobně napadeni štěnicemi. Jediný způsob, jak to zjistit s jistotou, je provést důkladnou prohlídku.

Protože štěnice jsou drobné, dospělý hmyz je velký jen asi jako semínko jablka a mladé štěnice jsou ještě menší, může být velmi těžké je spatřit. K důkladné prohlídce proto budete potřebovat připravené nástroje:

svítilnu
gumové rukavice
starou kreditní kartu nebo tenký kus pevného plastu.
oboustrannou lepicí pásku
lupu

Když máte všechny nástroje pohromadě, omotejte kreditní kartu oboustrannou páskou. To vám pomůže dostat se do úzkých prostor, například do švů, a zachytit případné stopy štěnic.

Pokud máte na nábytku slipcover, sundejte jej a zkontrolujte, zda na něm nejsou štěnice. Máte-li podezření na problém, vložte potah do pevného plastového sáčku, abyste zabránili rozšíření hmyzu na další kusy. Odstraňte všechny polštáře a zkontrolujte každý kus. Pomocí lepicí kreditní karty a svítilny prohlédněte každý šev, záhyby a zipy. Pokud zjistíte aktivitu štěnic, sbalte polštáře do sáčku.

Přejděte ke štěrbinám podél rámu pohovky nebo křesla a otočte je, abyste je mohli zkontrolovat zespodu. Štěnice mají tendenci schovávat se na tmavých místech a vylézají za potravou pouze v přítomnosti člověka.

Příznaky napadení štěnicemi

Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, jedná se o štěnice a k jejich odstranění je třeba provést ošetření.

Štěnice: Dospělé štěnice jsou oválné, ploché a červenohnědé. Pokud se nedávno živily lidskou krví, budou zakulacené. Nedávno vylíhlé štěnice neboli nymfy jsou téměř průsvitné a velmi malé a těžko viditelné.

Vajíčka štěnic: Vajíčka jsou mléčně bílá a menší než zrnko rýže. Najdete je v tmavých štěrbinách a škvírách, kde mohou zůstat nerušeně ležet, dokud se nevylíhnou.

Zaschlá krev: Pokud na tkaninách uvidíte skvrny čerstvé nebo zaschlé krve, je to možný příznak toho, že štěnice byly aktivní a živily se.

Hmyzí kůže: Štěnice svlékají svou kůži nebo exoskeleton nejméně pětkrát, když procházejí stádii dospělosti. Svlečené kůže vypadají téměř stejně jako u živých štěnic, jen exoskelet bude průsvitnější a nebude se pohybovat.

Výkaly: Výkaly nebo odpad štěnic vypadají jako černé skvrny nebo tenké černé pruhy.

Praní, vysávání a napařování

Pokud se potvrdí napadení, je čas jednat. Shromážděte vše, co lze vyprat, a hoďte to do pračky. Průchod pračkou s použitím horké vody a následné sušení v sušičce na vysokou teplotu zničí všechna vývojová stadia štěnic.

U předmětů, které nelze dát do pračky, vyluxujte každý povrch a štěrbinu včetně spodní strany. Použijte vysavač s co největším sacím výkonem a nejlépe s HEPA filtrem, abyste zachytili co nejvíce zbytků. Sáček nebo kelímek často vyprazdňujte do pevného plastového pytle, který lze uzavřít a vyhodit mimo domov.

Po vysátí každého polštáře a rámu nábytku existuje několik možností, jak zajistit, abyste zachytili všechny štěnice. Polštáře lze vložit do velkého uzavíratelného plastového sáčku a umístit na přímé sluneční světlo, dokud teplota uvnitř nedosáhne 50 °C. Teplo usmrtí všechna stádia štěnic.

Nebo můžete látky zmrazit, pokud máte k dispozici mrazicí prostor. Štěnice nemohou žít při teplotách nižších než 0 °C déle než několik dní. Pokud žijete tam, kde je mrazivé počasí, je to dobré řešení.

Rám nábytku samozřejmě nemůže jít do igelitového sáčku, ale k hubení štěnic a jejich vajíček můžete použít páru. Napařovač by měl být schopen produkovat páru o teplotě vyšší než 50 °C, měl by mít velkou nádobu na vodu, aby udržel páru po delší dobu a měl by mít přesnou trysku.

Pečlivě se řiďte návodem k použití napařovače. Aby byla tryska ještě účinnější, zakryjte její špičku utěrkou z mikrovlákna a připevněte ji k hůlce gumičkami. Látka pomáhá rozptýlit tlak páry a zvyšuje teplotu na špičce trysky.

Veďte trysku podél každé škvíry a štěrbiny. Měli byste také napařit všechny rovné povrchy, abyste zničili všechna vajíčka, odstranili skvrny od exkrementů a dezinfikovali tkaniny. Tkanina by měla být velmi vlhká, ale ne promočená. Vysušení nábytku bude pravděpodobně trvat až 24 hodin. K cirkulaci vzduchu lze použít ventilátor, který proces sušení urychlí, ale přímé teplo by se nemělo používat, protože může představovat nebezpečí požáru.

Chemické ošetření

Vzhledem k tomu, že štěnice mohou přetrvávat v kobercích, záclonách a dokonce i ve švech tapet, je téměř vždy nutné provést chemické ošetření insekticidy, aby se domácnost zbavila nákazy. Nejlepší volbou je reziduální postřik, který poskytuje několikatýdenní ochranu. Štěnice mohou bohužel žít až jeden rok, aniž by se na člověku nakrmily.

Instalace zachycovačů

Když už jste všechno vyluxovali, napařili a postříkali, dalším způsobem, jak zabránit tomu, aby se štěnice dostaly do pohodlných hlubin nábytku, je umístit pod každou nohu nábytku plastové zachycovače štěnic. Jedná se v podstatě o vícestěnné plastové kelímky s kluzkým povrchem, které zabraňují štěnicím lézt po nohách nábytku. Jsou snadno dostupné v obchodech i na internetu.

Jsou také dobrým ukazatelem závažnosti zamoření, protože můžete zjistit, kolik jich každý den zachytíte. Zachycovače je dobré ponechat na místě až po dobu jednoho roku.