Zdraví

Chyby při alergii, kterých se pravděpodobně dopouštíte

Když máte alergii na určitý spouštěč, může vás i jeho letmý závan vyvést z míry. To platí zejména pro sezónní alergie způsobené rozptylem pylů. I když udržujete své nádobí v čistotě a doma utíráte pravidelně prach, možná vám uniká několik číhajících alergenů, které jen čekají, že si zaděláte na další problémy s alergií.

Věděli jste, že třeba vaše boty, které nosíte venku, mohou přechovávat pyl, a to nejen na podrážkách. Mít před vstupem do domu či bytu oddělený stojan na obuv může pomoci zabránit vnášení tohoto pylu dovnitř. Zde je několik dalších chyb při léčbě alergií, kterým se můžete snadno vyhnout.

Zkuste se vyhnout těmto chybám při alergii

Objednávání jídla zvenčí

Jaká je to úleva, když si můžete objednat jídlo odjinud, aniž byste museli vařit sami! Pokud však trpíte potravinovou alergií, je to to nejhorší, co můžete udělat. Jídlo uvařené jinde představuje vždy riziko kontaminace, a protože anafylaxe nezávisí na množství alergenu, ale na jeho pouhé přítomnosti, může se jednat o hotovou katastrofu.

Nedávat lidem vědět o své alergii

Když jste poprvé pozváni k někomu domů, může se zdát, že říci mu o své alergii je nevhodné. Tím, že jim to dáte na srozuměnou předem, jim však dáte příležitost, aby se domluvili na alternativních opatřeních. Například pokud mají domácí zvířata a vy jste na ně alergičtí, můžete se třeba domluvit na setkání jinde. Stejně tak, pokud jste alergičtí na arašídy, vyhnou se v době vaší přítomnosti arašídům.

Nekontrolování množství pylů

Pokud jste alergičtí na pyl, může vám kontrola jeho množství v různých částech místa, které chcete navštívit, ušetřit spoustu trápení v podobě antihistaminik.

Zanedbávání očí

U lidí trpících sezónními alergiemi jsou častým příznakem při kontaktu s pylem svědění a slzení očí. To však neznamená, že vaše oči venku nepotřebují žádnou péči. Chronické alergie mohou rohovku poměrně vážně poškodit. Pokud zaznamenáte přetrvávající příznaky zánětu spojivek, je na čase nosit sluneční brýle a požádat lékaře o vhodné léky.

Nenechání si udělat důkladný test na alergii

Lidé s alergií na jeden spouštěč jsou často v různé míře alergičtí i na další spouštěče. Při prvním zjištění alergického onemocnění si musíte nechat udělat komplexní alergický test, abyste zjistili, na jaké spouštěče jste alergičtí. Kožní testy je třeba provádět v ordinaci lékaře specializovaného na alergie, aby se předešlo nežádoucím reakcím.

Nesprchování se po výletu v přírodě

I když jste venku jen několik hodin, je pravděpodobné, že vám na oblečení a vlasech ulpěl pyl a další alergeny. Osprchováním se po venkovním výletu ze sebe tyto alergeny smyjete a vyhnete se tak výtoku z nosu.

Konzumace alkoholu během záchvatu alergie

Jak všichni víme, alkohol působí na rozšíření cév. Způsobuje uvolnění krevních kapilár, čímž zvyšuje průtok krve do různých částí těla. Když máte alergii, váš nos je již bolavý z toho, že jste vysmrkali všechen ten hnus. Pitím alkoholu způsobujete, že se do nosní sliznice dostává více krve, je zanícená a ještě více podrážděná. Některé alkoholické nápoje, například červené víno, obsahují také sulfáty, o kterých je všeobecně známo, že u mnoha lidí způsobují alergie.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Everyday Health , East Georgia