Zdraví

Jak může cvičení poškodit vaše vaginální zdraví

Cvičení bezpochyby zlepšuje váš celkový zdravotní stav a činí vás fyzicky zdatnými. I když tomu tak je, intenzivní a namáhavé tréninky nutně způsobují zranění a nepohodlí – i tam dole. Poškození vaginálního zdraví v důsledku cvičení je u žen, které pravidelně cvičí, poměrně častým jevem a může jít o cokoli, od drobné infekce až po vážná zranění v oblasti pánve. Zde jsou způsoby, jakými může vaše cvičení poškodit vaše vaginální zdraví.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Způsoby, kterými vaše cvičení poškozuje vaginální zdraví

Kvasinkové infekce

Při cvičení se určitě hodně potíte. A zatímco pocení je pro vaše tělo skvělé, protože vám pomáhá se ochlazovat, nadměrné pocení tam dole může způsobit, že budete velmi náchylná ke kvasinkovým infekcím, které jsou způsobeny přemnožením již existujících vaginálních kvasinek. Tyto infekce mohou vzniknout také tehdy, když si jdete zaplavat a po skončení koupání zůstanete dlouho v plavkách. Obvykle jsou doprovázeny příznaky, jako je hustý bílý výtok, zapáchající pochva a intenzivní svědění.

Předejděte tomu, aby se vám v pochvě utábořily přebytečné kvasinky, tím, že se jednoduše převléknete ze zpoceného oblečení, nebo z mokrých plavek a vklouznete do čistého a suchého oblečení. Důležité je také nosit oblečení z prodyšného materiálu, jako je bavlna.

Vředy ze sedla

Pokud je jízda na kole součástí vašeho pravidelného tréninku, určitě jste se již setkali s bolestmi způsobenými sedlem kola. Jedná se o bolest, která vzniká v důsledku příliš dlouhého sezení a vyznačuje se popraskanou, porušenou kůží a někdy i puchýři na vulvě. Správné držení těla při sezení na kole a polstrované šortky by mohly tento problém pomoci vyřešit. Pro úlevu byste také mohli vyzkoušet jinou cyklistickou rutinu.

Vyrážky

Jakýkoli druh intenzivního tréninku povede k velkému tření v důsledku kontaktu kůže na kůži a potu, zejména v okolí vagíny. To je sice naprosto normální, ale mohlo by to vést k poměrně velkému nepohodlí, protože to pravděpodobně způsobí podráždění a vyrážky. Taky hygienické vložky a slipové vložky nejsou zrovna prodyšné. Používejte proto látkové menstruační vložky nebo menstruační prádlo, které absorbují pot, a předejděte tak těmto podrážděním a bolestivým vyrážkám. Pokud v oblasti pochvy a vnitřních stehen vidíte nějakou nečistotu, ujistěte se, že jste ji smyli a intimní partie dobře provětrali. Intimní partie můžete také namazat trochou lubrikantu, abyste předešla nadměrnému tření. Nezapomeňte se vždy držet prodyšného tréninkového oblečení.

Bolestivé vřídky

Neustálé tření při cvičení způsobuje nejen vyrážky, ale také zarůstající chloupky kvůli podrážděným vlasovým folikulům v oblasti pochvy. To může zvýšit možnost vzniku vřídků, které otékají a plní se hnisem. Tyto vřídky mohou být poměrně bolestivé, proto je důležité, abyste při jejich vzniku svou pochvu pečlivě ošetřovali. Pokud se tam dole běžně holíte, používejte místo toho zastřihovač. Dbejte na to, abyste tyto vřídky v žádném případě nepraskaly, protože prasknutí způsobí rozšíření infekce do krevního oběhu. Pro úlevu od bolesti můžete také použít teplý obklad.

Výhřez pánevních orgánů (prolaps)

K výhřezu pánevních orgánů dochází, když svaly v pánevní oblasti zeslábnou a jeden z pánevních orgánů, jako je močový měchýř, děloha nebo konečník, vypadne ze svého místa a tlačí na pochvu, čímž se tam vytvoří vyboulenina. Některá cvičení, jako je posilování, cviky na břicho a běh, mohou prolaps zhoršit. V takovém případě navštivte svého lékaře, abyste zjistila, která cvičení jsou pro vás vhodná a která ne.

Řezné rány, škrábance a modřiny

Intenzivní cvičení způsobuje řezné rány, škrábance a modřiny nejen na rukou a nohou, ale také na vagíně. Pokud jste se tam pořezali nebo poškrábali, ujistěte se, že jste si ránu dobře vyčistili. Pokud máte modřinu, můžete si přiložit led. Také se vyhněte cvičení, dokud se zranění nezahojí.

Nyní, když už víte, jak může cvičení poškodit vaše vaginální zdraví, vám přinášíme několik jednoduchých tipů, jak si zajistit dobré celkové zdraví, a tím i dobré vaginální zdraví.

Zdravé cvičební návyky pro dobré celkové zdraví a vaginální zdraví

Před cvičením, během cvičení a po něm pijte hodně vody, abyste se udrželi hydratovaní.
Vyhýbejte se používání výplachů a přípravků pro péči o ženy.
Jezte vyváženou stravu s libovým masem, rybami, ovocem, zeleninou, celozrnnými produkty a zdravými tuky.
Každou noc si dopřejte dostatečný spánek.
Stanovte si realistické tréninkové cíle.

Pokud si všimnete, že se vaše příznaky zhoršují, okamžitě se poraďte s lékařem.