Zahrada

Jak pečovat v květnu o zahradu

Před sebou máme květen. Co je třeba v tomto měsíci udělat na zahradě? Jelikož nastává čas, kdy budeme rádi na zahradě relaxovat, je třeba ji uzpůsobit k obrazu svému. Je ideální čas na sázení i kvetení, dokonce se blíží i čas sklizně.

V květnu je ideální čas prvně stříhat živé ploty. Pokud máte ovocné stromy, je třeba zkracovat i je – ponecháte jim dva až tři pupeny, to je vše. Pokud tyto stromy letos neplodí, protože jim přes zimu například zmrzly květy, je třeba se věnovat průklestu peckovin již teď.

Mnoho rodin disponuje jahodníky, ty je v květnu třeba mělce okopat, zbavit plevele, podle potřeby podlít a přihnojit například minerálními hnojivy nebo domácím kompostem. Půdu prokypřete okolo keřů do hloubky pěti až deseti centimetrů. Rovněž je třeba posekat trávu v meziřadí.

Jak pečovat v květnu o zahradu

Omlazení

Některé keře jde v květnu dokonce i omladit, a to za pomocí seříznutí keře těsně nad zemí metodou hlubokého zpětného řezu. Za měsíc keř dostane druhý dech.

Ochrana

Ochraně rostlin se věnujeme zhruba v polovině května, kdy se pustíme do postřiku proti houbovým rostlinám. Jahodník je třeba rovněž ochránit před šedou plísní. Nezapomeňte i na rybíz a angrešt a na plíseň révovou a zejména na mšice. Ihned, jakmile něco z toho zaregistrujete, přidejte na postřiku. Důležité je rovněž tuto ochranu opakovat.

Likvidace plevele

Je totiž třeba uvolňovat záhony naší zelenině, jako jsou ředkvičky, saláty, zelí, brambory, kapusta, mrkve a podobně. Také je čas na sadbu salátové čekanky, na sadbu fazolí i hrachu nebo květáku. Následují rajčata, okurky, lilky, papriky, patison a cuketa.

Květiny

Růže se řezáváme a zase chráníme nejrůznějšími postřiky proti škůdcům. Dále je třeba květinky hnojit (zejména růže potřebují hnojivo s obsahem dusíku). Květiny bedlivě pozorujte – jak kvetou, jak se regenerují po řezu a prázdná místa mezi nimi doplňte další sadbou rostlin.

U šeříku je třeba odstřihnout po květu suchá květenství, která vytvářejí semena, která rostlinu oslabují. Také šeřík požaduje pravidelný řez, aby se k němu dostalo slunce. Totéž platí pro vřes, pokud jej chceme hustý a vyšší.

Tulipány a narcisy

… neboli cibuloviny – potřebují přesadit, zalévat, mírně hnojit. Rovněž je třeba hlídat barvu listů, aby ty zůstaly dlouho zelené. chystáte-li se tyto cibuloviny přesazovat, nechte si to na léto, kdy opatrně vyjmete cibule, necháte je oschnout a uskladníte je na suché, ale zároveň větrné místo – a to až do podzimu, kdy je teprve můžete vysadit do země.

Zahradní nářadí a pomocníky na zahradu a pro dům můžete výhodně koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada