Krása

Jednoduché návyky které pomohou zvládnout akné v dospělosti

Když jste dospělí, není nic děsivějšího než akné, které nechce přestat. Je to jako návrat do puberty! Přesto je akné v dospělosti velmi reálné a způsobuje vám nešťastnou procházku vzpomínkami. Ale proč se to děje? A existují způsoby, jak ho zastavit?

Tyto otázky se překvapivě mnoha ženám neustále honí hlavou. Akné v dospělosti postihuje 45 % žen ve věku 21 až 30 let, 26 % žen ve věku 31 až 40 let a 12 % žen ve věku 41 až 50 let. Zánětlivé výsevy jsou častější u mladších žen, zatímco komedonální akné postihuje starší ženy a vzniká při ucpání vlasových folikulů. Bez ohledu na váš věk je akné v dospělosti stále nepříjemné.

Kvalitní a přírodní přípravky na akné a pupínky můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása

Co způsobuje akné v dospělosti

Ve většině případů je na vině hormonální nerovnováha. Ve srovnání s muži dochází u žen k častějším výkyvům, zejména v období kolem menstruace. Svou roli může hrát také rodinná anamnéza.

Vypukla vám akné po vyzkoušení nového kosmetického přípravku nebo léku? Okamžitě je přestaňte používat a vaše pleť se pravděpodobně opět upraví a vyčistí.

Pokud vaše akné nelze přičíst žádnému výrobku, pomohou vám následující postupy.

Jak zvládnout akné v dospělosti

Vyhněte se mléčným výrobkům

Pokud trpíte intolerancí laktózy nebo jste vegan, mléčné výrobky už možná nejsou na seznamu potravin, které můžete jíst. Pokud však mléčné výrobky jíte, zamyslete se nad nimi ještě jednou. Podle studie z roku 2019 mléčné výrobky zvyšují hladinu hormonů, které podporují vznik akné.

Již víte, že mléko pomáhá růst malým savcům. Aktivuje růst podporující bílkoviny, které zvyšují signalizaci inzulinu podobného růstového faktoru 1 neboli IGF-1, což je shodou okolností také hlavní růstový hormon puberty. Hlavním úkolem tohoto hormonu je zvýšit aktivitu buněk, zejména v mazových žlázách. Výsledkem je více kožního mazu neboli oleje, který následně vyvolává vznik pupínků. Tento proces podporují i aminokyseliny obsažené v mléce.

Není špatný nápad vyhýbat se mléčným výrobkům nebo je omezit, abyste předešli akné v dospělosti. Zvažte obohacené mléko z mandlí nebo ovsa a volte nemléčné výrobky, jako je kešu sýr nebo kokosový jogurt.

Vyhněte se rafinovaným obilovinám

Zatímco občasné pečivo nebo bílý chléb akné nezpůsobí, strava plná rafinovaných obilovin rozhodně nepomůže. Vysoká glykemická zátěž snižuje množství vazebných proteinů, které obvykle kontrolují IGF-1. Hladina IGF-1 se naopak zvyšuje, což způsobuje, že pohlavní hormony pořádají večírek. Výsledkem jsou větší mazové žlázy, a tedy více mazu. Korejská studie z roku 2020 dokonce zjistila, že nízkoglykemická strava zmenšuje mazové žlázy. Je tedy zřejmé, že se vyplatí zbavit se nezdravého jídla.

Vyměňte rafinované obiloviny za celozrnné, jako je hnědá rýže, ječmen a oves. Tyto „dobré“ sacharidy sníží nejen riziko cukrovky 2. typu a přibývání na váze, ale také riziko akné.

Zbavte se smažených jídel

Smažená jídla nejsou pro váš pás, srdce, a dokonce ani pro vaši pleť tím nejlepším nápadem. Při smažení se ničí živiny a přibývají kalorie. Nenasycené tuky se navíc rozkládají a vznikají transmastné kyseliny. Smažení jídla znamená problémy i pro nasycené tuky.

Bohužel jak trans, tak nasycené tuky zvyšují aktivitu IGF-1. Dokonce se zvyšuje zánětlivá reakce v kožních folikulech, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku pupínků a akné.
Pokud je to možné, vynechejte smažená jídla, jako jsou kuřecí nugety a cibulové kroužky. Místo toho jezte pečená, dušená a pošírovaná jídla.

Ovládejte stres

Stres je běžnou součástí života, ale může se na vašem těle podepsat. A vaše pleť není výjimkou. Když se stres nahromadí, zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Díky tomu dochází k nárůstu a rozvoji zánětů, což usnadňuje zhoršení stávajících kožních problémů. Pokud se stres hromadí, budete také častěji jíst více nezdravých potravin, jako jsou rafinované obiloviny a smažená jídla. Emocionální stravování je koneckonců velmi reálné. Udělejte si ze zmírnění stresu prioritu a vaše pleť vám poděkuje.

Přestaňte kouřit

Kouření je známé tím, že snižuje tělesnou zásobu antioxidantů. To může skutečně změnit složení kožního mazu, a to ne zrovna dobrým způsobem, a vytvořit tak ideální prostředí pro vznik postadolescentního akné. Kromě toho se snižuje prokrvení pokožky a syntéza kolagenu. Kouření také zvyšuje zánět v centrálním a periferním nervovém systému, který pak ovlivňuje imunitní buňky. To následně způsobuje zpomalení hojení ran a urychlení stárnutí kůže.

Zvažte také použití přírodních prostředků, jako je tea tree olej, santalový olej a med, k léčbě akné v dospělosti. Jejich antibakteriální vlastnosti udělají s akné zázraky, aniž byste museli používat chemické látky.

Pokud žádný z nich nezabere, navštivte co nejdříve lékaře, aby vyloučil možnost základního onemocnění, jako je například syndrom polycystických vaječníků.