Zdraví

Možné příčiny endometriózy a rizikové faktory

Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění na světě. Endometriózou může onemocnět každá žena, u které začala menstruace, častěji se však vyskytuje u žen po třicítce a čtyřicítce. Tkáň vystýlající vnitřní stranu dělohy (endometrium) roste v pánevní oblasti, například ve vejcovodech, vaječnících, mimo dělohu nebo v močovém měchýři, močovodech, střevech a konečníku. Může dokonce růst v místě mezi konečníkem a dělohou. Velmi vzácně tkáň roste i mimo pánevní oblast – na plicích, mozku, míše, koleni, nose a dalších částech těla.

Místy se endometrióza označuje jako léze, implantáty nebo uzlíky. Implantáty se mohou lišit velikostí, barvou a tvarem, ale v počátečních stadiích jsou obvykle velmi malé a vypadají jako čiré pupínky. Jak však rostou, mohou se vyvinout v malé uzlíky, ploché léze nebo cysty nazývané endometriomy. Cysty mohou být menší než hrášek nebo větší než grapefruit a jsou bezbarvé, červené nebo velmi tmavě hnědé. Cysty se obvykle tvoří na vaječnících a mohly by být vyplněny starou, hustou, tmavě hnědou krví.

Přestože se jedná o velmi aktivní oblast lékařského výzkumu, nikdo (zatím) s jistotou neví, co endometriózu způsobuje! Bylo předloženo několik pravděpodobných teorií, pojďme se tedy podívat na některé z těch nejpřijatelnějších.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Hormony jako estrogen

Je jasné, že estrogen je hormon, který přispívá ke vzniku endometriózy. Dlouhodobé působení estrogenu může mít za následek endometriózu, stejně jako v případech obezity, krátkých menstruačních cyklů a časné menstruace. Receptory v endometriálních buňkách se vážou na estrogen a další důležitý hormon progesteron, které oba podporují růst a ztlušťování dělohy. A když se tyto buňky přichytí na části těla a orgány mimo dělohu a hormonální funkce i nadále přetrvávají, dochází k jizvení a krvácení.

Zpětný tok menstruačních zbytků (retrográdní menstruace)

Jednou z nejrozšířenějších teorií o tom, proč dochází k endometrióze, je, že část děložní tkáně, která se vyloučí během menstruace, se vrací zpět do pánevní oblasti nebo břišní dutiny vejcovody, místo aby odcházela pochvou. Tento jev se běžně označuje jako retrográdní menstruace. Retrográdní menstruace však plně nevysvětluje endometriózu, protože téměř všechny ženy zažívají určitou míru retrográdní menstruace, ale jen některé z nich onemocní endometriózou.

Problémy s imunitním systémem

K endometrióze mohou přispívat poruchy celkového imunitního systému.

Imunitní systém nemusí být schopen odhalit a zničit endometriální tkáň tak, jak by měl, a to umožňuje tkáním růst mimo dělohu. To může vysvětlovat, proč ženy s endometriózou také obvykle trpí autoimunitními chorobami, jako je Sjögrenův syndrom a revmatoidní artritida, a zánětlivými střevními onemocněními, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Tato souvislost však stále není jasná a vědci teprve budou zvažovat, zda by se endometrióza měla léčit jako autoimunitní onemocnění.

Na druhou stranu by bolest, neplodnost a poškození způsobené endometriózou mohly být způsobeny hyperaktivním imunitním systémem. Tělo může vnímat endometriální implantáty jako nepřátelské a napadat je. Makrofágy neboli velké bílé krvinky mají u žen s endometriózou vždy velké zastoupení. Makrofágy produkují velmi silné faktory, jako jsou cytokiny a prostaglandiny, které způsobují zánět a poškození buněk a tkání.

Genetické příčiny nebo vrozená abnormalita

Existuje velmi silná možnost, že endometrióza je geneticky dědičná, protože rodinná anamnéza endometriózy zvyšuje pravděpodobnost jejího výskytu. Studie stále zkoumají, jak přesně se endometrióza může přenášet z matek na dcery. Někteří vědci se také domnívají, že endometrióza je porodní abnormalita, kdy se endometriální buňky vyvíjejí mimo dělohu u ženského plodu. Později v životě, když tato žena začne menstruovat, se z těchto buněk stanou bolestivé léze.

Operace v oblasti břicha nebo pánve

Chirurgické zákroky mohou někdy způsobit endometriózu. Pokud například žena, která prodělala endometriózu, podstoupí operaci v oblasti břicha nebo pánve (včetně císařského řezu), mohou se jí některé implantáty endometriózy přichytit k operačnímu řezu. To by mohlo v pozdějším věku vést ke vzniku endometriózy v jizvě po operaci.

Transformace buněk mimo dělohu

Vědci se domnívají, že někdy se buňky mimo dělohu mění a stávají se podobnými buňkám, které lemují dělohu. Tak se endometrióza objevuje na nečekaných místech, jako je palec nebo koleno. Proč k tomu dochází, však lékařská věda zatím nechápe.

Pohyb buněk

Dalším důvodem, který se připisuje endometrióze v jiných tělesných orgánech, jako jsou například plíce, je to, že buňky z děložní výstelky putují lymfatickým systémem nebo krevními cévami a přichytávají se na tyto části.

Nevysvětlitelné příčiny

Je známo, že endometrióza se objevuje i u žen po hysterektomii (tj. odstranění dělohy), a dosud pro to nebylo nalezeno uspokojivé vysvětlení. Další nevysvětlenou situací je vzácný výskyt endometriózy u mužů, kteří byli vystaveni působení estrogenů během lékařské léčby.

Rizikové faktory endometriózy

Jak jsme již zmínili, endometrióza se může vyvinout u každé ženy, která menstruuje. Pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění je však vyšší, pokud:

Rodinná anamnéza: V rodinné anamnéze se endometrióza vyskytuje 6x častěji.
Časná menstruace: Začala jste menstruovat před 11. rokem života.
Krátký měsíční cyklus: Váš menstruační cyklus je kratší než 27 dní.
Silná menstruace: Vaše menstruace je obzvláště silná a trvá déle než týden.

Mohu endometrióze předcházet?

Ne tak docela. Neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak endometrióze zabránit, ale můžete se pokusit snížit pravděpodobnost jejího vzniku snížením množství estrogenu ve vašem těle. To je koneckonců hormon zodpovědný za každoměsíční zahušťování děložní sliznice. Některé způsoby, jak můžete snížit hladinu estrogenu, zahrnují:

Používání hormonálních antikoncepčních metod: Proberte se svým gynekologem/porodníkem antikoncepční pilulky nebo náplasti, které mají nižší hladinu estrogenu.

Vyhýbání se nadměrnému množství alkoholu: Omezte příjem alkoholu na 1 skleničku denně.

Vyhýbání se nadměrnému množství kofeinu: Příliš mnoho kávy, energetických nápojů nebo dokonce zeleného čaje může zvýšit hladinu estrogenu. Držte se přibližně jednoho kofeinového nápoje denně.

Pravidelné cvičení: Pro regulaci hladiny estrogenu se věnujte alespoň 4 hodinám cvičení týdně.

Endometriózou trpí celosvětově asi 3-10 % všech žen v reprodukčním věku. Protože však asi 11 procent žen, které trpí endometriózou, nemá žádné zjevné příznaky, může být skutečný počet pacientek podstatně vyšší. Je důležité znát příčiny a rizikové faktory, abyste mohli zjistit, jak na tom jste.