Příčiny výskytu hemoroidů, které je potřeba vědět

Ačkoli se pojem hemoroidy dostal do obrovského povědomí, pravdou je, že existence hemoroidů není sama o sobě nebezpečná. Ve skutečnosti jsou hemoroidy tkáně v řitním kanálu a blízkých oblastech, které nám pomáhají kontrolovat pohyb střev.

  • Vnitřní hemoroidy se vyskytují nad řitním kanálem.
  • Vnější hemoroidy se vyskytují pod řitním kanálem a v kůži kolem konečníku.
  • K trombotizovaným hemoroidům, ať už vnějším nebo vnitřním, dochází, když se uvnitř hemoroidální tkáně vytvoří krevní sraženina. Trombotizovaný hemoroid může vyhřeznout nebo vyklouznout z místa.

S věkem se však žíly v hemoroidální tkáni roztahují a uvolňují. Hemoroidální tkáň se také stává citlivější z namáhání, což vede k tvorbě sraženiny, otoku nebo erozi sliznice a krvácení. To se označuje jako zvětšené hemoroidy. Předpokládá se, že nejméně polovina populace někdy v životě prodělala hemoroidy.

Mezi příznaky hemoroidů patří krvácení z konečníku, vyklenutí, bolest, svědění a pálení v anální oblasti. Příčiny hemoroidů jsou následující:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Námaha způsobená zácpou nebo tvrdou stolicí

Za jednu z příčin vzniku hemoroidů se považuje příliš dlouhé vysedávání na toaletě. Jedná se především o zácpu nebo tvrdou stolici, která vyžaduje velké namáhání, aby byla vyměšována. U velkého počtu lidí se hemoroidy vyskytují v souvislosti se zácpou nebo namáháním. Namáhání může mít také za následek výhřez hemoroidální tkáně, který je cítit v blízkosti konečníku. Vysoký anální tlak z namáhání může mít za následek také anální trhliny.

Předcházejte namáhání na toaletě tím, že si dáte vláknitou stravu, aby byla stolice měkká a snadno se vyměšovala.

Příliš silné nebo příliš časté utírání

Nejen zácpa, ale i průjem může vést k hemoroidům. Možná se divíte, jak může řídká stolice vést k hemoroidům. Příliš silné a/nebo příliš časté utírání konečníku je velmi častou příčinou hemoroidů. Průjem způsobuje bolest v oblasti konečníku a nutí vás k častým návštěvám toalety a častému utírání konečníku. To může mít za následek vznik hemoroidů.

Než se průjem vyléčí a vaše stolice se vrátí do normálu, s utíráním se šetřete. Můžete používat extra měkké dětské ubrousky, abyste se vyhnuli „krvavým“ ubrouskům, které jsou často nepříliš jemným indikátorem toho, že máte hemoroidy.

Při průjmu používejte extra měkké dětské ubrousky.

Tlak v břiše způsobený obezitou

Obezita je považována za jeden z hlavních rizikových faktorů vzniku hemoroidů. Důvodem je zvýšený nitrobřišní tlak, žilní překrvení a chronický zánět v oblasti břicha u obézních pacientů. Chcete-li se vyhnout tvorbě hemoroidů, musíte zajistit, aby vaše tělesná hmotnost byla v mezích normy.

Jezte správný typ potravin a cvičte. Neexistuje žádná rychlá cesta ke snížení hmotnosti.

Těhotenství a námaha při porodu

Mnoho žen si po porodu stěžuje na trombózní vnější hemoroidy a anální trhliny z napínání během porodu. Zácpa během těhotenství může také vést k hemoroidům a stejně tak i dlouhodobé stání.

Zácpě během těhotenství je třeba se v každém případě vyhnout. Zajistěte si stravu se správným typem vlákniny a hodně vody.

Poranění míchy

Existují důkazy o případech hemoroidů u pacientů s dlouhodobým poraněním míchy. Dlouhodobé poranění míchy může ovlivnit efektivní ovládání střev. U těchto pacientů se často vyskytuje zácpa a průjem, což může způsobit hemoroidy. Dalším rizikovým faktorem je používání čípků a klystýrů v případě zácpy.

V závažných případech, jako je poranění míchy, je třeba vyhledat lékařskou pomoc, abyste lépe zvládli pohyb střev.

Anální sex

I když není k dispozici mnoho vědeckých studií, existují neoficiální informace, které ukazují anální sex jako jeden z rizikových faktorů. Hemoroidy byly zaznamenány u heterosexuálních i homosexuálních párů provozujících anální sex.

Nadměrné zvedání těžkých břemen

Milovníci posiloven, stejně jako ti, kteří se zabývají ruční manipulací s materiálem, při níž dochází ke zvedání těžkých předmětů, by měli být opatrní, protože i to je považováno za rizikový faktor.

Slabé pánevní svaly

Osoby se slabou pánevní oporou jsou často žádány, aby pracovaly na posílení svalů, aby se snížil výskyt hemoroidů.

Buďte obezřetní vůči těmto rizikovým faktorům, abyste se tomuto bolestivému stavu mohli v budoucnu vyhnout.