Zdraví

Druhy nasycených tuků a proč nejsou všechny špatné

Z chemického hlediska patří nasycené tuky do kategorie tuků, které nemají ve své struktuře dvojnou vazbu. To je důvod, proč mají při pokojové teplotě pevnou konzistenci, na rozdíl od nenasycených tuků.

Podle počtu atomů uhlíku je lze rozdělit na mastné kyseliny s krátkým, středně dlouhým a dlouhým řetězcem. Mastné kyseliny s krátkým řetězcem mají 2-6 atomů uhlíku a jsou minimálně získávány ze stravy. Vznikají především při fermentaci vlákniny střevními bakteriemi. Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem mají 6-12 atomů uhlíku. Mastné kyseliny s dlouhým řetězcem mají více než 12 atomů uhlíku.

Nasycené tuky se často vyskytují ve výrobcích živočišného původu a ve zpracovaných potravinách. Patří mezi ně hovězí, drůbeží a vepřové maso, kokosový a palmový olej, mléčné výrobky, jako jsou sýry, máslo a mléko, a zpracované maso, jako jsou uzeniny, slanina a pochutiny, jako jsou chipsy, sušenky a krekry.

Níže uvedené nasycené mastné kyseliny jsou nejčastěji používané pro lidskou spotřebu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Kyselina palmitová

Tato mastná kyselina s délkou 16 atomů uhlíku je nejběžnějším nasyceným tukem v rostlinách a živočiších. Nejvíce kyseliny palmitové obsahuje palmový olej, ale je přítomna také v mléčných výrobcích a červeném mase.

Studie zjistily, že není zdravá pro srdce a může zvyšovat hladinu celkového cholesterolu a LDL cholesterolu, čímž zvyšuje riziko aterosklerózy. Na hladinu HDL (dobrého) cholesterolu nebyl pozorován žádný vliv.

Studie také odhalily souvislost mezi sníženou fyzickou aktivitou u lidí, kteří měli stravu s vysokým obsahem kyseliny palmitové.

Kyselina stearová

Skládá se z 18 atomů uhlíku a je druhým nejčastějším nasyceným tukem ve stravě. Studie však tvrdí, že je zdravější než většina nasycených tuků, dokonce dobře snižuje LDL (špatný) cholesterol.

Většinou se získává z živočišných tuků a z některých dostupných rostlinných tuků, jako je kokosový olej, kakaové máslo a palmojádrový olej.

Kyselina myristová

Kyselina myristová, přítomná v malém množství v kokosovém oleji a oleji z palmových jader, je mastná kyselina s dlouhým řetězcem, která se skládá ze 14 atomů uhlíku. Má podobné účinky jako kyselina palmitová, protože zvyšuje hladinu celkového cholesterolu a HDL.

Kyselina laurová

Kyselina laurová, která se vyskytuje převážně v kokosovém a palmovém oleji, je mastná kyselina s dlouhým řetězcem 12 atomů uhlíku. Zvyšuje celkový cholesterol tím, že zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Tím snižuje riziko aterosklerózy a srdečních onemocnění, čímž je zdraví prospěšná.

Jedinečná trojice mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem, a to kyselina kapronová, kaprylová a kaprinová, má 6-10 atomů uhlíku. Kozí mléko je bohatým zdrojem těchto mastných kyselin. Některé studie naznačují, že mohou mírně zvyšovat počet spálených kalorií a podporovat hubnutí, zejména ve srovnání s mastnými kyselinami s dlouhým řetězcem.

Studie zjistily, že ve srovnání s mastnými kyselinami s dlouhým řetězcem mohou pozitivně ovlivňovat hubnutí a zlepšovat citlivost na inzulín. Zejména u pacientů s epilepsií byly pozorovány účinky proti záchvatům, pokud byla dodržována ketogenní dieta.

Souvisí všechny nasycené tuky se srdečními chorobami?

Výzkumníci důkladně zkoumali vztah mezi příjmem nasycených tuků a mrtvicí a kardiovaskulárními chorobami (KVO). Analyzovali, že mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem jsou obecně zdraví prospěšné a nesouvisí s rizikem kardiovaskulárních nebo cerebrovaskulárních onemocnění. Ve skutečnosti bylo zjištěno, že při pravidelném příjmu mohou dokonce zabránit obezitě a zvýšit celkový zdravotní stav a energetický výdej.

Nenasycené tuky, jako jsou polynenasycené tuky, jsou pro zdraví nejlepší, ale neznamená to, že by se člověk měl nasyceným tukům ze svého jídelníčku zcela vyhýbat. Zdravé stravování není jen o rozmanitosti živin, ale záleží také na jejich množství. V konečném důsledku je při konzumaci čehokoli klíčová umírněnost.