10 jednoduchých domácích léků na infekce a zánět dutin

Ucpaný nos, bolest hlavy a bolest kolem tváří, očí a čela – opět se vám zhoršily dutiny? Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida) je onemocnění, při kterém dochází k zánětu výstelky dutin kolem nosu (vedlejších nosních dutin). Dutiny produkují hlen, který za normálních okolností odtéká úzkými kanálky do nosu. Když vám dutiny otečou, tyto kanálky se ucpou. Tyto oteklé nebo zanícené nosní průduchy jsou obvykle důsledkem nachlazení nebo alergie. Příčinou však mohou být i strukturální problémy, jako je vychýlená nosní přepážka nebo dokonce nosní polypy.

Když se dutiny ucpou, hromadí se v nich hlen, který vytváří ideální prostředí pro růst choroboplodných zárodků a vede k zánětlivé reakci imunitního systému. To může způsobit příznaky, jako je horečka, hlen, zápach z úst, tlak v uších, ucpaný nos a bolest v obličeji. Lékař vám může k řešení tohoto stavu předepsat kortikosteroidní spreje nebo antibiotika. V případech, kdy je příčinou tohoto stavu strukturální problém, může být doporučena také operace. Ve většině případů však může tento stav pomoci řešit domácí péče. Podívejme se na několik přírodních prostředků proti zánětu vedlejších nosních dutin, které můžete vyzkoušet přímo doma:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Vyplachujte nosní dutinu roztokem jedlé sody a slané vody

Vyplachování nosních průchodů pomáhá odstranit hlen a hydratuje membrány. K tomu si nejprve připravte roztok z půl lžičky nejodizované soli a jedlé sody ve 2 šálcích sterilní teplé vody. Poté tímto roztokem naplňte neti pot (tradiční zařízení pro výplach nosu) nebo injekční stříkačku s baňkou. Nyní se nakloňte nad umyvadlo a mírně zakloňte hlavu tak, aby vaše ucho směřovalo k umyvadlu. Opatrně zasuňte hubičku neti konvičky do nosní dírky a nechte roztok stékat do jedné nosní dírky a z druhé ven. Nyní to zopakujte na druhé straně. Nebojte se, pokud voda vytéká stejnou nosní dírkou – i to bude fungovat.

2. Přiložte teplý obklad

Namočte čistou žínku do teplé vody a přiložte ji na obličej. To může pomoci zkapalnit a uvolnit hustý hlen a také zmírnit bolest dutin.

3. Inhalace páry s eukalyptovým olejem

Teplo a vlhkost páry mohou pomoci uvolnit hlen. A eukalyptol, těkavý olej obsažený v eukalyptu, má expektorační i antiseptické a léčivé účinky. Tato kombinace tedy dokáže zázraky při odstraňování hlenu a bakterií z nosních průduchů.

Převařte misku s vodou, a jakmile přestane bublat, přidejte do ní několik kapek eukalyptového oleje. Nakloňte se nad misku a přikryjte si hlavu ručníkem, aby pára neunikala ven. Páru vdechujte asi 10 minut, 2 až 4krát denně, abyste si ulevili.

Mějte na paměti, že eukalyptus není vhodný pro děti a těhotné či kojící matky. Obyčejná inhalace vodní páry však může být stále užitečná.

4. Parní inhalace s heřmánkem

Heřmánek funguje stejně dobře jako eukalyptus při parní inhalaci. Má protizánětlivé účinky a je obzvláště užitečný při léčbě zánětů sliznic. Uklidňující parní inhalace s heřmánkem by měla být tím pravým pocitem, když jste celí ucpaní a podráždění. Stačí přidat několik kapek heřmánkového oleje do vroucí vody a inhalovat páru 2-4krát denně.

5. Dejte si nastrouhaný křen

Křen je tradiční prostředek, který se k řešení zánětu dutin používá již odedávna. Předpokládá se, že sloučeniny obsahující síru v křenu pomáhají změkčovat hlen, a usnadňují tak jeho odtok. Studie také ukazují, že těkavé oleje obsažené v této kořenové zelenině mohou pomáhat při řešení infekcí dýchacích cest, protože mají antibiotické vlastnosti. Pomáhá asi polovina nebo jedna čajová lžička nastrouhaného křenu 3krát denně.

6. Pijte mátový čaj

Máta peprná obsahuje mentol, který ředí a uvolňuje hleny. Díky tomu dobře působí jako dekongestant a expektorans. Mátový čaj připravíte tak, že čajovou lžičku mátových listů povaříte asi 10 minut v šálku horké vody. Vypijte ho ještě horký, abyste si ulevili od zánětu dutin.

Několik kapek mátového oleje můžete také přidat do parní inhalace. Mějte však na paměti, že stejně jako eukalyptový olej není ani tento prostředek vhodný pro děti.

7. Popíjejte echinaceový čaj

Studie ukazují, že echinacea může posílit váš imunitní systém a zmírnit záněty. Tato vlastnost jí pomáhá řešit infekce dutin a nachlazení. Z této byliny si můžete uvařit čaj, ale je k dispozici také ve formě kapslí a extraktů.

Užívat echinaceu třikrát denně může být užitečné. Dejte si však pozor, abyste tuto bylinu neužívali nepřetržitě déle než 10 dní nebo ji neměli nalačno.

8. Chroupejte ananasy

Ananas obsahuje enzym známý jako bromelain, který může pomoci zmírnit otok a zánět a zmírnit příznaky sinusitidy. Bromelain je k dispozici také jako doplněk stravy, ale ten může interagovat s některými léky používanými ke kontrole vysokého krevního tlaku a léky na ředění krve. Stačí, když budete bromelain získávat z ananasu a zařadíte ho do své každodenní stravy.

9. Dejte si čaj z kurkumy

Kurkuma se v jihovýchodní Asii tradičně používá k léčbě respiračních onemocnění, jako je nachlazení a kašel. Kurkumin, sloučenina obsažená v kurkumě, je proslulý svými protizánětlivými a antiseptickými vlastnostmi. Výzkumy také ukazují, že kurkuma dokáže potlačit histamin, chemickou látku, která se v našem těle uvolňuje při zánětlivých reakcích.

Z prášku kurkumy spařte vroucí vodou šálek kurkumového čaje a pijte ho 2-3krát denně. Pro posílení imunity můžete také přidat trochu kurkumového prášku do každodenního vaření.

10. Užívejte sirup z černého bezu

Černý bez se tradičně již po staletí používá k léčbě nachlazení, chřipky a zánětu dutin. Tyto plody mohou zmírnit zánět sliznic a pomáhají zmírnit ucpaný nos. To však není vše – černý bez má antivirové vlastnosti a působí proti chřipce. Předpokládá se, že za jeho léčebné účinky jsou zodpovědné flavonoidy, jako je kvercetin přítomný v bezinkách.

Sirup z bezinek připravíte tak, že je uvaříte ve vodě, scedíte a poté tekutinu zredukujete, dokud nevznikne sirup. Pokud chcete, můžete přidat také trochu medu. Dejte si však pozor, abyste si nedali nevařené bezinky, protože obsahují toxický glykosid, který může být jedovatý.