Zdraví

Příznaky, které mohou naznačovat žaludeční vředy

Ne vždy existuje vysvětlení, proč se u některých lidí žaludeční vředy objeví, zatímco u jiných ne. Nejjednodušší způsob, jak to vysvětlit, by byl ten, že u některých lidí způsobuje určité potíže žaludeční kyselina. To ale rozhodně nevysvětluje, proč jsou vůči ní někteří imunní. Jedním z možných vysvětlení by mohlo být, že žaludeční vředy vznikají v důsledku chronického stresu nebo konzumace alkoholu. Vředy mohou být způsobeny mikrobem zvaným Helicobacter pylori, nebo zneužíváním nesteroidních protizánětlivých léků.

Ať už je příčina jakákoli, co nejčasnější identifikace žaludečních vředů je jediným způsobem, jak je účinně léčit. Zde je několik běžných příznaků, které se u vás pravděpodobně vyskytnou, pokud máte žaludeční vředy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vyzařující bolest

Extrémní překyselení může způsobit bolest, která však bude většinou blíže k hrudníku. Bolest ze žaludečního vředu je však zcela jiným strašákem. Taková bolest obvykle začíná rozptýleně v horní části břicha, ale může vyzařovat až do podbřišku a dokonce i do zad. Bolest způsobená žaludečními vředy často začíná několik hodin po posledním jídle a může trvat neomezeně dlouho.

Chvilková úleva pomocí antacid

Antacida jsou požehnáním, pokud jde o většinu problémů souvisejících se žaludkem. Když se cítíte celí nadýmaví, je užívání antacid skvělou volbou. Nyní to může fungovat i při peptických vředech. Tato úleva však bude trvat jen krátce. Pokud jde o žaludeční vředy, zjistíte, že se bolest vrátí, jakmile účinek antacid pomine.

Špatná chuť k jídlu

Jedná se o méně častý příznak, který může mít mnoho příčin. Nechutenství v kombinaci s bolestí je však alarmující a je třeba nechat se vyšetřit, zda se nejedná o žaludeční vředy. Obvykle se spolu s nezájmem o jídlo může objevit také špatné trávení, nevolnost a dokonce zvracení.

Nadýmání a říhání

Zatímco trocha plynatosti, pocit mírného nadýmání po jídle a drobné uspokojivé říhání jsou zcela normální, u žaludečních vředů se mohou zhoršit. Tyto skutečnosti výhradně nemohou být indikátory žaludečních vředů, protože nadýmání může být způsobeno více problémy, například problémy s gastritidou. V případě žaludečních vředů můžete při říhání pociťovat kyselou chuť v ústech. Pokud vaše pravidelné tablety na gastritidu a překyselení dlouhodobě nezabírají, nechte se vyšetřit na žaludeční vředy.

Zhoršené trávení

Když se vám při žaludečních vředech nechce jíst, je to proto, že vaše tělo očekává pocit pálení, jakmile se najíte. Je tedy zřejmé, že nejíte pravidelně. Raději jít na lačno, než čelit bolesti, že? Omyl. Nepravidelné stravování vede jen k dalším komplikacím, jako je zhoršené trávení. A jakmile se vaše trávení jednou zhorší, jde to s vámi z kopce.

Pálení žáhy

Cítíte to pálení na hrudi? To je pálení žáhy. Tento pocit hořícího hrudníku může být způsoben různými zdravotními potížemi, jako je reflux kyselin, gastroezofageální refluxní choroba, problémy s gastritidou, a dokonce i infarktem. Tyto příznaky však v kombinaci s některým z dalších zde uvedených příznaků svědčí o žaludečních vředech, které se ve vašem břiše zabydlely.

Pamatujte, že žaludeční vředy by nikdy neměly být ponechány bez léčby. Žaludeční vředy mohou krvácet do okolních orgánů a způsobit skrytou ztrátu krve. Někdy mohou dokonce způsobit neprůchodnost trávicího systému nebo se projevit rakovinou. Pokud tedy pociťujete jakýkoli nepříjemný pocit, pálení nebo bolest v okolí žaludku, rozhodně byste měli zvážit vyšetření na žaludeční vředy. Zajděte si na vyšetření a léčte je pomocí léků dříve, než bude pozdě a budete potřebovat pohotovost.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Prima Medicine , NIH