Zdraví

Důvody, proč je tulsi známá jako magická bylina

Věděli jste, že tulsi alias bazalka posvátná je označována jako „královna bylin“? A to z dobrého důvodu! Již 4000 let se v ájurvédě používá tulsi k léčbě řady zdravotních problémů, od ošetření drobného hmyzího štípnutí až po léčbu cukrovky a migrény. Její léčivé schopnosti jsou tak intenzivní, že je rostlina nejen v Indii považována za velmi posvátnou bylinu. Zde je deset způsobů, jak můžete tulsi využít.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zmírňuje bolesti hlavy

Protizánětlivé a sedativní vlastnosti tulsi mohou pomoci zmírnit prudkou bolest hlavy. Lidé, kteří trpí neustálými migrénami, zjišťují, že šálek čaje z tulsi zmírňuje bolest hlavy a přináší uvolnění. Je také skvělým prostředkem pro lidi, kteří mají problémy s dutinami.

Zmírňuje stres

Cítíte se na konci dne vystresovaní? Tulsi je známý adaptogen, který vám pomůže uklidnit nervy a navodit uvolněné emoční rozpoložení. Adaptogeny jsou byliny, které mohou přirozeně pomoci vaší mysli a tělu vyrovnat se se stresem. Když čelíte situaci útěku nebo boje, vaše tělo uvolňuje kortizol, aby se vypořádalo s útočícím stresem. Tulsi může snížit dopad emočních stresorů tím, že udržuje zdravou hladinu kortizolu.

Snižuje hladinu cukru v krvi

Jedna studie zjistila, že tulsi může snížit hladinu cukru v krvi. Studie dále odhalila, že tulsi pomáhá zlepšit lipidový profil a napravit poškození jater a ledvin, které je spojeno s vysokou hladinou glukózy v krvi.

Zvyšuje energii

Máte málo síly? Dejte si šálek čaje z tulsi. Dodá vám energii a zvýší vaši vytrvalost a odolnost. Ájurvédské texty tvrdí, že tulsi přináší do našeho těla pozitivitu.

Zlepšuje zdraví očí

Potýkáte se se zánětem spojivek? Nebo dokonce s bolestmi očí? Tulsi je tu pro všechny vaše oční problémy. Její protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti jsou prospěšné pro udržení čistých a zdravých očí. Nemluvě o jejím zklidňujícím účinku na oči. Jednoduše si oči omyjte vodou, ve které byly namočeny listy tulsi.

Snižuje horečku

Tulsi je antibakteriální, antivirová a protiplísňová. Díky těmto vlastnostem je neuvěřitelně užitečná proti infekci nebo horečce. Několik studií naznačuje, že tulsi je prospěšná pro lidi trpící infekcí močových cest, tyfem, kapavkou, horečkou dengue a malárií.

Chrání zuby a dásně

Bylo zjištěno, že tulsi řeší také řadu zubních problémů. Protože je rostlina antibakteriální, dokáže zbavit organismus nahromaděných bakterií, které způsobují zápach z úst, zubní kazy a zubní plak. Pokud hledáte přírodní způsob čištění zubů nebo dokonce jen svěží dech, vytvořte si ústní vodu nebo zubní pastu z listů tulsi.

Léčí štípance od hmyzu

Jedním z nejznámějších způsobů využití tulsi je její léčivá síla při léčbě nepříjemných kousnutí hmyzem. Je to účinné, snadné a rychlé! Z listů tulsi připravte pastu s vodou a rozetřete ji na postižené místo.

Zklidňuje bolest v krku

Tulsi je velmi účinná, když se chcete zbavit svědění v krku. Čistí krk od bakterií a zárodků. Můžete si dát šálek čaje z tulsi s trochou zázvoru, který vás ještě více povzbudí. Dokonce i žvýkání listů vám může přinést úlevu od pálení v krku a ucpaného nosu.

Pomáhá při péči o pleť

Tulsi velmi chladí pokožku. Spolu s antibakteriálními účinky je tulsi skvělá pro pokožku. Jedna studie zjistila, že pomáhá snižovat výskyt akné, infekce pásového oparu i dalších kožních infekcí.

Tulsi je bezpečný přírodní prostředek, který nemá téměř žádné vedlejší účinky. Používat lze listy, stonek, kořen, semena i květ. Můžete ji přidávat jako přílohu do pokrmů. Nejzdravější je listy přímo žvýkat nebo si z nich připravit čaj. Doufáme, že i vy vyzkoušíte léčivou sílu této úžasné rostliny!