Zdraví

Zdravotní důvody pro pěstování kopřivy dvoudomé

Pěstování kopřivy? Ano. Pěstujte! Možná máte s touto rostlinou nepříjemné zkušenosti. Žahavé podráždění při kontaktu s pokožkou není něco, co byste chtěli znovu pocítit. No, s touto rostlinou je však spojeno více než jen pichlavá bolest. Je to jedna z nejpoužívanějších rostlin v bylinné medicíně, které se připisuje spousta výhod. Zajímá vás, jak? Pojďme se ponořit hlouběji a zjistit to.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Snižuje bolest kloubů

Bolí vás svaly a klouby? S tím by vám mohla pomoci kopřiva. Někteří lidé našli úlevu od bolesti kloubů lokálním přikládáním kopřivových listů na bolestivé místo. Užívání kopřivy ústně nebo její aplikace na kůži může snížit bolest u lidí s osteoartrózou. Protizánětlivý účinek kopřivy může působit také proti autoimunitním onemocněním, jako je revmatoidní artritida. Kromě toho se také zjistilo, že by mohla dokonce minimalizovat potřebu léků proti bolesti.

Léčí problémy s močením

Kopřiva dvoudomá se hojně využívá k léčbě problémů s močením v počátečních stadiích zvětšené prostaty, tzv. benigní hyperplazie prostaty neboli BHP. Kopřiva může v kombinaci s dalšími bylinami účinně léčit příznaky nezhoubné hyperplazie prostaty. Časté nucení na močení, snížený průtok moči, bolestivé močení a neúplné vyprázdnění močového měchýře jsou časnými příznaky nezhoubné hyperplazie prostaty. Jak to kopřiva dokáže? No, vědci si zatím nejsou zcela jisti, jaký přesný mechanismus za tím stojí. Jedním z předpokladů je, že chemická látka v ní obsažená ovlivňuje hormony, které způsobují benigní hyperplazii prostaty. Kromě léčby nezhoubné hyperplazie prostaty se kopřiva používá také k léčbě infekcí močových cest.

Bojuje proti senné rýmě

Kopřiva dokáže do značné míry zmírnit příznaky senné rýmy. Léčí kýchání a svědění, které se objevuje při senné rýmě. Tato bylina je rovněž shledána účinnou při zmírňování alergií. To může být způsobeno schopností kopřivy řídit produkci histaminu v těle. Histamin, který je součástí vaší imunitní reakce, se uvolňuje během alergické reakce. Předpokládá se tedy, že kopřiva snižuje množství histaminu produkovaného vaším tělem v reakci na alergen. Před začátkem období senné rýmy můžete preventivně užívat i lyofilizovaný přípravek z kopřivy.

Snižuje krevní tlak

Existují studie na zvířatech, které naznačují, že kopřiva může snižovat hladinu cukru v krvi a krevní tlak. Jedná se však o předběžné studie. Abychom věděli, zda jsou pravdivé i u lidí, je třeba přijít s dalším výzkumem.

Léčí ekzémy

Ekzém je svědivý zánět kůže. Kopřiva dokáže vyléčit suché vyrážky, které ekzém na kůži zanechává. Její antihistaminové a protizánětlivé vlastnosti vybavují kopřivu do boje proti ekzému.

Kromě toho se má za to, že kopřiva pomáhá také při hubnutí, stimuluje růst vlasů, snižuje zadržování vody v těle a léčí chudokrevnost. Neexistuje však dostatek výzkumů, které by tyto účinky vědecky prokázaly.

Upozornění k opatrnosti

Jako varování uvádíme, že byliny mohou někdy vyvolat negativní reakce. Vždy užívejte bylinky s opatrností. I když je kopřiva obecně považována za bezpečnou, způsobuje občasné nežádoucí účinky, jako jsou žaludeční potíže, pocení a průjem. Než se začnete spoléhat na kopřivu, raději se poraďte se svým praktickým lékařem. Buďte také opatrní při manipulaci s rostlinou kopřivy. Kontakt s chloupky nebo ostny na stoncích a listech kopřivy způsobuje uvolňování několika biologicky aktivních látek, které mohou způsobit svědění. To by vás však nemělo od pěstování rostliny odradit. Přijměte odpovídající preventivní opatření. Nechceme, abyste o tuto prospěšnou rostlinu přišli.