Zdraví

Může používání veřejné dopravy zvýšit riziko onemocnění

Na tuto otázku lze odpovědět jednoznačně „ano“ i „ne“. Ano, protože přicházíte do kontaktu s větším počtem lidí a jste vystaveni různým povrchům veřejné dopravy, které mohou být živnou půdou pro bakterie.

Ne, protože pokud je vaše imunita vysoká nebo pokud přijmete vhodná preventivní opatření, žádnou nemocí se nenakazíte.

Ačkoli je veřejná doprava živnou půdou pro nečistotu a četné bakterie a viry způsobující nemoci, neexistují přesvědčivé důkazy, že lidé, kteří jezdí veřejnou dopravou, onemocní častěji. Zejména v chřipkové sezóně je běžné, že v autobuse nebo ve vlaku slyšíte kýchat a kašlat lidi. Někteří lidé, kteří mají velmi nízkou úroveň imunity, mohou začít pociťovat příznaky nemoci poměrně rychle. A ke konci dne se jim podaří získat „kompletní balíček“ příznaků, jako je bolest v krku, svědění nosu, horečka, bolesti těla, rýma a kašel.

Lidé s vysokou imunitou jsou však méně náchylní k onemocnění bez ohledu na to, zda cestují veřejnou dopravou nebo vlastním vozidlem. Používání veřejné dopravy vás vlastně neustále vystavuje bacilům a činí vás vůči nim imunními.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nejčastější nemoci, kterými se můžete nakazit při použití veřejné dopravy

Běžné nachlazení

Běžné nachlazení je způsobeno různými virovými kmeny, které se mohou přenášet i vzduchem. Většina těchto virů způsobujících onemocnění zůstává často aktivní na površích, jako jsou opěrky rukou, madla, stolky a podpěrné tyče, po dobu několika hodin. Když přijdete do kontaktu s těmito předměty a poté se dotknete obličeje, přenesete tyto zárodky na své tělo. Proto je důležité mýt si ruce nebo se alespoň zdržet dotýkání se obličeje či konzumace potravin bez umytí rukou. Dezinfekce povrchů kolem vás také pomáhá snížit možnost přenosu těchto zárodků.

Chřipka

Viry chřipky se obvykle šíří vzduchem prostřednictvím drobných kapének, které se uvolňují, když nemocný člověk kašle, kýchá nebo dokonce mluví. Nebezpečnou zónou jsou prostředky hromadné dopravy, jako jsou letadla, vlaky a autobusy, kde se chřipka může snadno šířit kvůli vaší blízkosti s ostatními. Cestování letadlem vás vystavuje vysokému riziku, protože suchý vzduch z nadmořské výšky snižuje přirozenou obranyschopnost našeho těla, což usnadňuje vniknutí viru do těla.

Virová meningitida

Ačkoli je vaše šance, že se nakazíte virovou meningitidou z veřejných dopravních prostředků, velmi malá, šíří se prostřednictvím respiračních sekretů nakažené osoby. Bakteriální meningitida je naproti tomu nebezpečnější a smrtelnější. Ta se nešíří jako virová meningitida a nejste jí ohroženi, pokud nekonzumujete potraviny nebo nápoje od osoby, která tímto onemocněním trpí. Dbejte na to, abyste nikdy nesdíleli šálek kávy, lžičky nebo talíře od spolujezdce. Bakteriální meningitida se nešíří náhodným kontaktem ani pouhým dýcháním stejného vzduchu jako u osoby s tímto onemocněním.

Tuberkulóza

I když je velmi vzácné, že se můžete nakazit bakterií, která způsobuje tuberkulózu, je to možné. I v tomto případě jsou hlavním prostředkem šíření bakterie z jedné osoby na druhou kapénkami přenášenými vzduchem. Tuberkulózou se můžete nakazit vdechnutím bakterií při kašli, kýchání, plivání nebo mluvení osoby trpící touto nemocí. Tuberkulóza naštěstí není tak nakažlivá jako nachlazení nebo chřipka. Odborníci upozorňují, že je pravděpodobnější, že se nakazíte bakteriemi způsobujícími tuberkulózu od někoho, s kým žijete nebo pracujete, než od cizího člověka ve veřejné dopravě.

Alarmující fakta

Cestující veřejnou dopravou mají šestkrát vyšší pravděpodobnost, že onemocní akutní respirační infekcí, a nejvíce ohroženi jsou příležitostní uživatelé. Ti, kteří jezdí každý den, si mohou vytvořit imunitu vůči virům, takže jsou méně náchylní k onemocnění než ti, kteří jezdí jen jednou za čas.

Studie ukázaly, že se lidé dotýkají obličeje v průměru 16 krát za hodinu.

Kovové tyče a popruhy, kterých se cestující často dotýkají, jsou kontaminovány mikroby a bakteriemi.

Nerezová ocel je dobrým přenosovým povrchem a přibližně 50 % mikrobů na těchto tyčích zachytí lidské ruce, což z nich činí skvělé přenašeče viru nachlazení a chřipky.

Oči, nos a ústa jsou přímými portály infekce a riziko můžete výrazně snížit tím, že se nebudete dotýkat obličeje.

Metody prevence

V období nachlazení a chřipky dbejte na to, aby vaše tělo bylo dobře hydratováno konzumací velkého množství tekutin, a dopřejte mu dostatek odpočinku. To může posílit váš imunitní systém a zabránit vzniku onemocnění.

Po vystoupení z veřejné dopravy si důkladně umyjte ruce, než začnete cokoli jíst nebo se dotknete obličeje.

Ruce si dezinfikujte pomocí dezinfekčního prostředku na ruce, který obsahuje alespoň 60 % alkoholu.

Konzumujte přírodní potraviny a doplňky stravy, které mohou zlepšit vaši imunitu.