Pivoňky a fakta proč si jejich nádherné květy zamilujete

Pivoňky jsou vytrvalé byliny, polokeře či keře se střídavými, zpeřenými či hluboce dělenými listy, bez palistů. Jejich kořeny jsou poměrně mělké, ale silné, bohatě větvené, často hlízovitě či vřetenovitě ztlustlé.

Pravděpodobně jste už někdy na procházce po okolí ucítili vůni rozkvetlých pivoněk, navíc jejich úchvatné květy lze jen těžko přehlédnout. Jednotlivé květy pivoněk mohou v závislosti na odrůdě dosahovat šířky až 25 cm a jsou k dostání ve všech barvách kromě modré. Kromě velkých, vrstevnatých květů a sladké vůně mají pivoňky na zahradě také neuvěřitelnou výdrž (mohou se dožít více než 100 let!). Pivoňky jsou vynikající řezané květiny a ve váze vydrží déle než týden. Dokonce je možné uchovávat poupata až tři měsíce v chladničce a užívat si květů dlouho po jejich přirozeném období květu. Není divu, že jsou pivoňky tak oblíbenou rostlinou, ale je toho mnohem víc, než si možná myslíte.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Pivoňky mají staletou historii

Pivoňky pocházejí z Asie, Evropy a západní části Severní Ameriky. Na počátku čínské historie byla pivoňka považována za národní květinu (dnes je to oficiálně květ švestky). Příslušníci čínské dynastie Tchang začali pivoňky šlechtit na císařském dvoře v 7. století př. n. l. V roce 1850 se pivoňky staly součástí čínské kultury. Na počátku 11. století se jejich obliba rozšířila do Japonska a v 18. století do Francie a Anglie. Na přelomu 19. a 20. století se pivoňky začaly těšit oblibě také v USA a v Evropě. V roce 1957 se pivoňky dokonce staly státní květinou Indiany, kde nahradily zinnii.

Existuje obrovské množství druhů pivoněk

Existuje více než 6 500 odrůd pivoněk a stále se objevují nové. Světová organizace pro pivoňky je sleduje a každý rok uděluje vynikající odrůdě zlatou medaili. Všechny se řadí do tří hlavních kategorií: stromkové, bylinné a itoh (což je kříženec mezi těmito dvěma). Většina odrůd je nejšťastnější na plném slunci, ale některým stromkovým pivoňkám se nejlépe daří v polostínu. Pivoňky obvykle kvetou od konce jara do začátku léta, přičemž časně, uprostřed sezóny a pozdě kvetoucí odrůdy umožňují prodloužit přehlídku květů.

Jejich jméno má kořeny v řecké mytologii

Pivoňka je pojmenována po Paeonovi (psáno také Paean), který byl žákem Asklépia, řeckého boha lékařství a uzdravování. Podle jedné verze příběhu Paeon, známý jako léčitel bohů, použil pivoňku k ošetření Diova zranění. Když Asklépios na svého žáka začal vražedně žárlit, Zeus Paeona zachránil tím, že ho proměnil v květ pivoňky.

Pivoňky mají léčivé vlastnosti

Studie prokázaly, že pivoňky mají vlastnosti podporující imunitní systém a náladu a lze je účinně použít k léčbě zánětů, krevních sraženin a celkové bolesti. Ve skutečnosti se kořeny a semena pivoněk používají v tradiční čínské medicíně již po staletí k léčbě bolestí hlavy, astmatu, křečí, onemocnění jater a několika dalších onemocnění. Pivoňky se v evropské bylinné medicíně používají také jako lék na problémy s močovým měchýřem a ledvinami. Pivoňky však mohou při konzumaci většího množství způsobit lidem i zvířatům, např. kočkám a psům, zažívací potíže.

Květy pivoněk mají spoustu symboliky

Kromě své vůně a široké dostupnosti jako řezané květiny jsou pivoňky častou volbou nevěst kvůli své symbolice. Pivoňky představují romantiku a lásku a jsou považovány za dobré znamení pro šťastné manželství. Pivoňky jsou také tradiční květinou pro 12. výročí svatby. Zajímavé je, že ve viktoriánské éře představovaly květiny stud a plachost. V Číně a Japonsku pivoňky symbolizují silné a pozitivní ctnosti, jako je statečnost, čest, úcta, ušlechtilost, štěstí a prosperita.

Aljaška produkuje miliony řezaných pivoněk

Největším producentem řezaných pivoněk je Nizozemsko (více než 40 % odhadované celosvětové produkce), ale novým zdrojem pivoněk je (překvapivě) Aljaška. Podle Aljašské asociace pěstitelů pivoněk (Alaska Peony Growers Association) tam delší a chladnější vegetační období umožňuje větší květy v pozdější fázi vegetace. To znamená, že jsou k dispozici v hlavní svatební sezóně od června do září. Nejčastěji pěstovanou odrůdou je „Sarah Bernhardt“, která má jemně růžové dvojité květy plné okvětních lístků, protože je jednou z mála, které si květináři vyžádají podle jména.

Pokud máte rádi spoustu okvětních lístků a vůni, jsou pivoňky květinou pro vás. Tyto květiny s sebou nesou bohatou historii významu, léčebného využití a mýtů a je radost je pěstovat na zahradě. Pokud se rozhodnete pivoňky vysadit, mějte na paměti toto: Tyto úžasné trvalky vás mohou přežít!

Tyto odvážné, barevné a voňavé květy jsou oblíbené po celém světě z dobrého důvodu.