Zdraví

Příčiny bolesti očí a jak léčit podrážděné a bolestivé oči

S bolesti očí se v životě může setkat skoro každý. Během jediného mrknutí oka se může stát mnoho věcí. I když toto mrknutí trvá jen desetinu sekundy, stačí to k tomu, abyste přehlédli změny na burze nebo výsledky vyhledávání na internetu. Je to také právě tolik času, aby se vaše oči zbavily jemných prachových částic, které mohou oči podráždit a způsobit jejich poškození.

Kdykoli mrkneme, naše oční víčka roztírají po povrchu oka řadu různých olejů a hlenových sekretů, aby se zabránilo jejich vysychání. Tato činnost chrání naše oči před ostrým světlem a cizími tělesy, jako je prach. Ale i přes všechna bezpečnostní opatření, která naše tělo zavedlo na jejich ochranu, se může stát, že pocítíte ostrou nebo pulzující bolest v očích a jejich okolí.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příčiny bolesti očí při mrkání

Nejčastější příčinou bolesti očí je poranění oka. Přesnou příčinu bolesti však může být poměrně obtížné zjistit, pokud se jedná o nějaký jiný důvod. Lékař však může určit příčinu pomocí dalších příznaků, které můžete mít spolu s bolestí.

Pokud máte ostrý, bodavý, pulzující a pálivý pocit nebo pocit, že máte něco v oku, může se jednat o „pocit cizího tělesa“. Mezi doprovodné příznaky bolesti očí patří rozmazané vidění, citlivost na světlo a krví podlité oči.

Hlavní příčiny bolesti očí

Zánět zrakového nervu (neuritida): Tento zdravotní stav je charakterizován zánětem zrakového nervu, který způsobuje, že při pohybu očí cítíte bolest. K zánětu zrakového nervu obvykle dochází v důsledku bakteriální nebo virové infekce. V takové situaci je důležité, abyste okamžitě vyhledali lékařskou pomoc.

Zánět duhovky (Iritida): Tento zdravotní stav postihuje barevnou část vašich očí. Při jejím zánětu budete pravděpodobně pociťovat silnou bolest a citlivost na světlo.

Oděrky a vředy rohovky: Oba tyto zdravotní stavy mohou úzce souviset s problémem používání kontaktních čoček. Když se vaše oko zanítí, vytvoří se vřed. A poškrábání rohovky se změní v oděrky.

Chemické popáleniny: Pokud vystavíte oči působení jakýchkoli čisticích prostředků nebo kyselin v domácnosti, můžete skončit s extrémní bolestí oka. Chemické popáleniny mohou způsobit také alkalické látky. Při podezření na chemické popáleniny nezapomeňte vyhledat kvalifikovaného lékaře.

Glaukom: Glaukom je obvykle stav, který je naprosto bezbolestný. Existuje však velká pravděpodobnost, že budete pociťovat bolest očnice, protože tlak v očích narůstá. Poté je nezbytné, abyste co nejdříve vyhledali lékařskou pomoc. Nevolnost a zvracení jsou také příznaky tohoto zdravotního stavu.

Růžové oko (konjuktivitida): Růžové oko neboli zánět spojivek, který je považován za jeden z nejčastějších očních problémů, může být důsledkem bakteriální nebo virové infekce, chemického popálení nebo alergie. Pokud trpíte růžovým okem, mohou se vám oči zdát červené nebo růžové a můžete cítit pouze mírnou bolest.

Zánět okrajů víček (blepharitis): Pokud se podél vašich řas vyskytují nečistoty, mohou být vaše oči podrážděné. V závislosti na tom, o jak závažný stav se jedná, může toto podráždění způsobit různě silnou bolest očí.

Mezi další příčiny bolesti očí při mrkání patří úraz v okolí oka, oční výtok a migréna.

Kdy je správný čas vyhledat lékařskou pomoc?

Bolest očí sama o sobě obvykle nepředstavuje příliš závažný stav. Několik příznaků, které ji mohou doprovázet, však může vyžadovat lékařskou pomoc. K odborníkovi byste měli zamířit, pokud:

Bolest očí se stává nesnesitelnou.
Zhorší se vám vidění.
Cítíte bolest, když se dotýkáte očí.
Bolest očí je doprovázena zvracením nebo bolestí břicha.
Bolest očí je způsobena chemickým kontaktem oka s cizím předmětem.
Kolem světla se začnou objevovat haló efekty.
Dochází k vyklenutí oka směrem ven.
Pohyb vašeho oka se stává obtížným.

Jak se léčí bolest očí způsobená mrkáním?

Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s bolestí očí, je zaměřit se na hlavní příčinu bolesti. A často je nejlepším způsobem návštěva odborníka. Pokud však chcete začít sami, mohou být skvělou volbou domácí prostředky. Zde je návod, jak na to:

Vyplachujte nečistoty z očí čistou vodou nebo sterilním fyziologickým roztokem.

Přiložte teplý obklad, který pomůže odblokovat ucpané folikuly a mazové žlázy.

Ponořte sáček zeleného čaje na několik minut do teplé vody a poté jej přiložte na oči. Jeho protizánětlivé vlastnosti mohou zmírnit bolest a případný otok. Tento postup provádějte každý den po dobu 5 minut. Sáčky zeleného čaje můžete také nahradit sáčky černého čaje.

Na postižené místo naneste gel z aloe vera a nechte ho působit asi 20 minut, než ho smyjete vlažnou vodou. Pro dosažení nejlepších výsledků tento postup opakujte několikrát denně. Neexistuje dostatek výzkumů, které by uváděly, zda by tato technika fungovala, ale za vyzkoušení to určitě stojí.

Konvenční léčba bolesti očí zahrnuje antibakteriální oční kapky, léky proti bolesti, antibiotika, antihistaminika a kortikosteroidy. V závažných případech může být nutný chirurgický zákrok.

Je velmi obtížné přesně určit, jaký stav způsobuje bolest očí, když člověk mrkne. A vlastní diagnostika by mohla stav zhoršit. Proto kdykoli můžete, zamiřte k odborníkovi. Nebudete se tak o zdraví svých očí příliš strachovat a budete přesně vědět, co máte pro péči o své oči udělat.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medline Plus , WebMD