Zdraví

Příznaky snížené funkce štítné žlázy a její přirozená léčba

Štítná žláza je malá žláza na krku, která může způsobovat problémy mnohem větší, než je její velikost. Když štítná žláza nefunguje a změní se v nedostatečně aktivní nebo pomalejší štítnou žlázu, může to způsobit další onemocnění. A tento konkrétní problém je mnohem častější u žen než u mužů.

Nerovnováha štítné žlázy může způsobit mnoho komplikací a příznaky se mohou projevovat po celém těle, což mírně ztěžuje diagnostiku. Pojďme se tedy podívat na některé běžné příznaky snížené funkce štítné žlázy, které vám pomohou problém včas rozpoznat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

10 příznaků snížené funkce štítné žlázy

Deprese a jiné poruchy nálady

Nedostatečně aktivní štítná žláza může způsobovat množství výkyvů nálad. Můžete prožívat štěstí, smutek, úzkost, hněv, depresi, a to vše během několika minut. Nedostatek hormonů štítné žlázy ovlivňuje hladinu serotoninu v mozku, což může způsobit deprese a další poruchy nálady.

Zmatek

Snížená funkce štítné žlázy může způsobit, že se celý den cítíte zmateně a rozpačitě, jako byste procházeli mozkovou mlhou. V takových případech máte tendenci zapomínat na nejzákladnější věci, které potřebujete udělat, nemůžete dělat nic, co vyžaduje soustředění, a většinu času se ztrácíte v myšlenkách.

Vysoká hladina cholesterolu

Hladina LDL cholesterolu se vám vymkne kontrole. I při správné životosprávě, cvičení a lékařské léčbě se jeho hladina prudce zvýší. Při nesprávné diagnóze nebo nedostatečné léčbě to může vést k srdečním poruchám.

Syndrom karpálního tunelu

Můžete pociťovat brnění a necitlivost v ruce. Je to způsobeno tlakem na středový nerv vašeho zápěstí. Příčinou může být také těhotenství, obezita a další onemocnění. Syndrom karpálního tunelu tedy může v kombinaci s dalšími příznaky znamenat poruchu funkce štítné žlázy.

Přibývání na váze nebo neschopnost zhubnout

Bez ohledu na to, jak moc držíte dietu nebo cvičíte, budete přibírat na váze. A bude pro vás obtížné tato nadbytečná kila shodit. Jedná se o velmi častý příznak nedostatečné funkce štítné žlázy, která mění vaši hormonální rovnováhu a způsobuje, že jste línější.

Problémy se zažíváním

Budete pociťovat zácpu a zjistíte, že vaše tělo má problémy s trávením běžné stravy. Snížená hladina hormonů štítné žlázy ovlivňuje i váš trávicí systém a znemožňuje vám jíst cokoli tučného.

Únava

Cítíte se neustále unavení a chybí vám energie na všechny každodenní činnosti, přestože máte dostatek spánku? To je jeden z nejvýraznějších příznaků špatné funkce štítné žlázy. Snížená hladina hormonu štítné žlázy v důsledku nízké funkce štítné žlázy může způsobovat únavu po celý den.

Narušený menstruační cyklus

Váš menstruační cyklus se rozkolísá. Menstruaci můžete mít příliš brzy nebo příliš pozdě, mnohem častěji a po delší dobu. Můžete také pociťovat silné křeče a silnější krvácení, a to vše díky nedostatečně aktivní štítné žláze.

Suchá a svědivá pokožka

Snížená funkce štítné žlázy neprodukuje dostatečné množství hormonů štítné žlázy. V důsledku toho se vaše tělo přestává potit kvůli dehydrataci a vaše pokožka se šupinatí, je suchá a svědivá.

Padání vlasů a suché vlasy

Padání vlasů je jedním z prvních příznaků jakékoli hormonální nerovnováhy. Když se musíte vypořádat s pouhým snížením hladiny hormonu štítné žlázy, vaše vlasy se stávají suchými a příliš snadno vypadávají.

Spolu s tím se můžete cítit extrémně citliví na chlad a snadno onemocníte, máte relativně pomalejší srdeční tep a může vám začít otékat štítná žláza. Tyto příznaky jsou dobrým znamením, že musíte co nejdříve navštívit lékaře.

Přírodní léky na sníženou funkci štítné žlázy

Zatímco závažné případy vyžadují lékařskou péči, většinu problémů se štítnou žlázou lze řešit pomocí přírodních prostředků a změny životního stylu. Kromě užívání léků můžete udělat následující:

Snižte stres

Tohle je těžké, ale je to trik, který se musíte naučit. Nadměrný stres je příčinou většiny hormonálních problémů, a to se týká i problémů se štítnou žlázou. Věnujte se cvičení, které vám pomůže se uklidnit, meditujte a cvičte dechová cvičení.

Vyhýbejte se lepku

Lepek je častou příčinou alergií, které mohou způsobit poruchu zvanou „děravé střevo“ a zánět štítné žlázy. Může také způsobit autoimunitní útoky na štítnou žlázu, a tím narušit její funkci.

Omezte sacharidy a jezte zdravé tuky

Nadbytek sacharidů zvyšuje u žen hladinu estrogenu, což si pohrává s funkcí štítné žlázy. Místo toho používejte výrobky se zdravými tuky, jako jsou ořechy, avokádo, kokosové mléko a olej, olivový olej a lněná, chia a konopná semínka, která obsahují selen. Dbejte však na to, abyste i u nich dodržovali střídmou stravu, protože nadbytek selenu vám rozhodně neprospěje.

Odmítněte zpracované potraviny

Abyste snížili množství sacharidů, budete se nevyhnutelně muset zcela vyhnout zpracovaným potravinám. Nadbytek sacharidů v mouce a přidaný cukr mohou narušit rovnováhu funkce štítné žlázy. V rámci možností si vařte zdravá jídla, jezte hodně ovoce a zeleniny a přejděte na biopotraviny. Vzhledem k tomu, že nedostatek živin také hraje roli při způsobování snížené funkce štítné žlázy, dodržujte vyváženou stravu plnou vitamínů, minerálů a dalších živin.

Vyrovnejte hladinu jódu

Ujistěte se, že vaše tělo nemá nízký obsah jódu – na základě doporučení lékaře můžete sáhnout po jódových doplňcích. Používejte také nejlépe mořskou sůl místo běžné kuchyňské soli, protože ta obsahuje více minerálů, které by mohly podpořit funkci štítné žlázy. Můžete také sáhnout po mořských řasách, jako jsou kelp, arame a wakame, které jsou bohaté na jód.

Užívejte probiotika

Zdravé střevní bakterie jsou pro zdravé fungování štítné žlázy nezbytné. Konzumujte proto probiotika každý den. Spolu s tím můžete jíst také kysané zelí, jogurt, kombuchu nebo kefír. To vše udrží vaše střevní bakterie zdravé.

Žijte aktivně

Získávejte dostatek vitaminu D na slunci, pravidelně cvičte, jezte hodně zdravých potravin, vyhýbejte se nezdravým jídlům a vyvarujte se jakýchkoli stresujících životních rozhodnutí. Zdravý život vám zajistí dobrý imunitní systém, který vás ochrání před téměř všemi nemocemi.