Zdraví

Domácí prostředky pro řešení koliky a uklidnění vašeho dítěte

Dítě, které prakticky každý večer několik hodin pláče, může každého rodiče vyčerpat. Pokud se však potýkáte s kolikou, vězte, že v tom nejste sami. Odhaduje se, že až 40 % dětí trpí na koliky, což je stav, který se vyznačuje vysokým, intenzivním pláčem bez zjistitelné příčiny, během kterého je dítě neutěšitelné. Technicky je kolika definována jako pláč trvající déle než 3 hodiny denně, po dobu více než 3 dnů v týdnu, po dobu alespoň 3 týdnů, ale váš lékař může stanovit diagnózu tohoto stavu dříve. Koliky naštěstí nejsou spojeny s žádným zdravotním problémem a nakonec samy odezní.

Přestože přesná příčina koliky není jasná, byly předloženy různé teorie. Jedna z teorií naznačuje, že dítě se nedokáže vyrovnat s faktory prostředí, jako je zvuk nebo světlo, a reaguje na ně nepříznivě. Mezi další možné příčiny patří plynatost břicha, zažívací potíže, citlivost na cukry nebo bílkoviny obsažené v mléce nebo nezralost nervového systému. I když neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak koliku řešit, opatření a prostředky, které jsme zde uvedli, mohou rozhodně pomoci. Mějte však na paměti, že různé děti mohou reagovat na různé techniky, takže možná budete muset metodou pokusů a omylů přijít na to, co na vaše děťátko funguje.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Minimalizujte stimulaci a dítě přebalujte

Někdy může nadměrná stimulace zhoršit nebo dokonce vyvolat epizodu pláče. Pokud tedy vaše dítě začne být v určitém období nervózní, zkuste mu v těchto obdobích vytvořit klidné prostředí. Vyhněte se hlasitým zvukům a jasným světlům, omezte návštěvy a zbytečně se dítěte nedotýkejte.

Pomoci může také častější přebalování dítěte. Když dítě omotáváte látkou nebo dekou, dbejte na to, aby nebyla těsná kolem nohou nebo boků, protože by to mohlo vést k problémům s kyčlemi. Dbejte také na to, aby dítěti nebylo příliš teplo. Dětem mladším dvou měsíců může dělat obzvlášť dobře, pokud jsou zavinuty v klidné a tmavé místnosti.

Vyzkoušejte pochování miminka

Některá miminka dobře reagují na pohyb. Proto své dítě jemně houpejte, procházejte se s ním v náručí nebo ho posaďte do vibračního sedátka či houpačky. Některá miminka mohou preferovat jízdu autem nebo je můžete posadit do kočárku a jít na procházku.

Uklidněte dítě pomocí zvuku

Bílý šum je dalším prostředkem, který může vaše dítě uklidnit. K dispozici jsou sice přístroje s bílým šumem, ale pomoci může i dunění sušičky na prádlo, ventilátoru nebo vysavače. Chcete-li zkombinovat pohyb se zvukem, vydávejte při nošení nebo houpání dítěte „šustivé“ nebo „šumivé“ zvuky. Vysávat můžete i s dítětem v nosítku! Bílý šum je považován za uklidňující, protože připomíná neustálý zvuk, který vaše dítě slyšelo v děloze.

Masírujte miminko každý den

Jedna masáž denně by mohla stačit! Jedna studie zjistila, že v průběhu 4 týdnů měly masáže významný vliv jak na kolikový pláč, tak na celkový pláč miminek – celkový pláč se snížil o 48 %, zatímco kolikový pláč o 64 %. Ve studii byly dětem dvakrát denně prováděny masáže celého těla po dobu 20-30 minut a jednou masírováno bříško po dobu asi 15 minut. Zde je několik tipů, na které byste měli pamatovat, když to zkusíte:

Dítěti dopřejte masáž celého těla jednou nebo dvakrát denně, když je klidné a spokojené. Jemně hlaďte hlavičku, končetiny a zbytek těla pomocí olivového oleje. Můžete také vyzkoušet sezamový nebo kokosový olej poté, co provedete náplasťový test, abyste se ujistili, že na něj vaše dítě není alergické.

Při rozhodování o tom, jak dlouho by měla masáž trvat, se řiďte pokyny dítěte. Zatímco některá miminka mohou snášet pouze 2-5 minut, jiným může vyhovovat delší masáž. Miminko také nemasírujte, když je hladové nebo naopak právě najedené.

Ujistěte se, že je v místnosti teplo a příjemně.

Masáž bříška může být také užitečná, zejména když má dítě koliku. Pro tento účel položte dítě na záda na postel, ručník nebo na svůj klín a jemně pohybujte dlaněmi v rytmických kruzích po břiše ve směru hodinových ručiček. Dbejte na to, abyste vyvíjeli pouze lehký tlak.

Zkuste použít dudlík

Děti mladší 3 měsíců nejsou dostatečně neurologicky vyspělé na to, aby se samy uklidnily. Cucání může pomoci zmírnit stres a uklidnit miminka. Zkuste proto dítěti nabídnout dudlík. Mějte však na paměti, že byste dítěti neměli povolit používat dudlík, dokud není zavedeno kojení. Vzhledem k tomu, že pohyby při sání dudlíku a při kojení jsou odlišné, může to vaše dítě zmást a ztížit mu to přisátí.

Zajistěte, aby vaše dítě dostávalo dostatek mateřského mléka

Pokud kojíte, ujistěte se, že vaše dítě dopije jeden prs, než mu nabídnete další. Počáteční mléko neboli „předmléko“, které se uvolňuje, má nízký obsah kalorií a tuku. Pokud vyměníte prsa před vyprázdněním prvního prsu a vaše dítě nedostane dostatečné množství bohatšího zadního mléka, může přijmout velký objem nízkotučné potravy, která se ze žaludku rychle vyprázdní do tlustého střeva. Vaše dítě také nemusí mít dostatek enzymu laktázy, který by štěpil laktózu z tohoto mléka, což může znamenat plynatost a koliky.

Podejte probiotika

Probiotika neboli prospěšné bakterie mohou pomoci zmírnit koliky. Jedna studie zjistila, že podávání probiotických bakterií známých jako Lactobacillus reuteri dětem trpícím kolikou zlepšilo příznaky a výrazně snížilo pláč. Probiotika mohou změnit složení mikroorganismů přítomných ve střevech a zlepšit zdraví trávicího traktu. K dispozici jsou probiotické doplňky stravy pro kojence i kojenecká výživa obsahující probiotika, ale před jejich použitím byste se měli poradit se svým lékařem.

Vyzkoušejte bylinné přípravky, jako je heřmánek, fenykl a meduňka

Jedna studie se zabývala vlivem podávání kombinace fenyklu, heřmánku a meduňky kojencům trpícím kolikami dvakrát denně po dobu jednoho týdne. Tento lék byl účinný při zkrácení doby pláče u 85 % zkoumaných dětí. Stojí za zmínku, že tři zde uvedené byliny jsou dobře známé pro svou schopnost uklidňovat střevní potíže. Zatímco ve studii byl použit standardní extrakt, můžete si z těchto složek připravit slabý čaj a podávat několik čajových lžiček až třikrát denně. Tyto byliny lze také užívat samostatně jako zředěný čaj pro zmírnění koliky. Nezapomeňte se však před podáním jakéhokoli bylinného přípravku dítěti poradit se svým lékařem.

Dalším starým lékem na koliky u kojenců je gripová voda. Výzkumy o tom, zda je účinná, však nejsou jednoznačné, některé studie dokonce zjistily, že nefunguje a může dokonce způsobit problémy, jako je zvracení nebo zácpa. Původně se vyráběla z cukru, vody, hydrogenuhličitanu sodného a alkoholu, ale ve většině komerčních přípravků se již alkohol nepřidává. Může obsahovat různé prospěšné byliny, jako je skořice, kardamom, kopr, heřmánek, hřebíček, lékořice, fenykl, meduňka a zázvor. Pokud se rozhodnete používat gripe water, poraďte se předem se svým lékařem a volte výrobky, které neobsahují alkohol a cukr.

Přijměte opatření k prevenci a zmírnění plynatosti

Vzhledem k tomu, že střevní plyny mohou být příčinou koliky, mohou při kolice pomoci zdravé návyky, které tomuto problému předcházejí. Zde je několik tipů:

Ležení na zádech může zadržovat plyny. Když dítěti dopřejete trochu času na bříšku nebo ho držíte ve vzpřímené poloze, může to pomoci zmírnit nepříjemné pocity. Mějte však na paměti, že dítě by mělo vždy spát na zádech, aby se snížilo riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců.

Děti mladší 12 měsíců mohou mít potíže s trávením kravského mléka, zatímco děti mladší 4 měsíců mohou mít potíže s obilovinami. Dbejte proto na to, abyste dítěti nedávali tyto potraviny dříve, než je na ně věkově připraveno.

Džusy mohou také vést k plynatosti. Počkejte, až bude dítěti alespoň 12 měsíců, než mu tuto potravinu zavedete.

Dbejte na to, abyste dítě během krmení i po něm odříhávali.

Zkontrolujte a upravte stravu matky

Kojící matky si někdy všimnou, že některé potraviny v jejich jídelníčku zřejmě způsobují koliku. Některé potraviny mohou přecházet přes mateřské mléko a vést k zažívacím problémům nebo plynatosti u dětí. Ačkoli je v tomto směru zapotřebí dalšího výzkumu, mezi potraviny, které jsou spojovány s kolikami, patří např:

Cibule, česnek, brokolice, fazole a tuřín
Rebarbora, melouny, sušené švestky, meruňky a broskve
Kofein
Kravské mléko

Pokud zjistíte, že vaše dítě dostává po kojení koliku, zapisujte si, co jíte, abyste zjistili, zda k problému nepřispívá nějaká konkrétní potravina. Identifikace těchto potravin a vyhýbání se jim může pomoci.

Péče o kolikové dítě může být obtížná a frustrující. Proto se neváhejte obrátit na rodinu nebo přátele, pokud potřebujete pomoc. Pokud se cítíte přetíženi a okamžitá pomoc není k dispozici, uložte dítě do postýlky a dejte si pauzu, abyste se vzpamatovali, než se pokusíte dítě znovu uklidnit.