Proč dárcovství krve a těhotenství nemohou jít ruku v ruce
Možná je fascinující vědět, že během těhotenství se množství krve zvýší téměř o neuvěřitelných 50 %. To však neznamená, že se vaše schopnost darovat krev mnohonásobně zvýšila. Zvýšený průtok krve poskytuje potřebnou podporu a výživu pro nový život, který se ve vás vyvíjí.
Darování krve je jedním z nejhumánnějších činů – váš příspěvek může pomoci zachránit mnoho životů. Během těhotenství však již pomáháte vytvářet člověka, no, řekněme od nuly – právě z té krve, o které si myslíte, že může někomu zachránit život. Nebuďte zklamaná, když vám řeknou, že nemůžete darovat krev, protože jste těhotná.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíJak může darování krve v těhotenství ovlivnit zdraví mého dítěte?
Nedostatek železa je první věc, která může zpětně zasáhnout vaše zdraví. Přibližně 50 % těhotných žen se již na nějaké úrovni potýká s anémií. Darování krve může způsobit snížení počtu červených krvinek (RBC), což přispívá k anémii – pokles červených krvinek znamená menší množství kyslíku a živin, které se dostanou k dítěti.
Anémie u matky může vést k nižší porodní hmotnosti a dokonce k předčasnému porodu. Svým upřímným projevem laskavosti určitě nebudete chtít riskovat život svého dítěte.
Darovala jsem krev před zjištěním, že jsem těhotná
Taková situace může nastat velmi brzy v těhotenství, pravděpodobně v prvních dvou týdnech. V této fázi se však vaše tělo stále připravuje na to, aby bylo schopno poskytnout podporu vašemu miminku – které je ještě velmi maličké na to, aby bylo ve svých každodenních potřebách silně závislé na vašem těle.
Maminky by měly vědět, že před darováním krve lékařský tým testuje hladinu hemoglobinu (aby se zjistilo, zda osoba není chudokrevná), krevní tlak, teplotu a hmotnost – osoba je před odběrem krve testována, aby byla v naprostém pořádku. Pokud jste tedy darovala krev, jste již v perfektním zdravotním stavu a není důvod k obavám, když hned druhý den zjistíte, že jste těhotná. Vaše dítě je v bezpečí.
Pokud přesto najdete důvod k obavám, obraťte se na svého lékaře a nechte si vyšetřit krev na anémii.
Lékař mě požádal, abych během těhotenství darovala krev
Váš lékař vás může požádat o darování krve v případech, kdy těhotenství přináší riziko a vy můžete potřebovat krev, abyste nahradila ztráty způsobené krvácením v některém období těhotenství.
Pokud Vám lékař povolil darovat krev, může to být proto, aby se snížilo riziko krvácení způsobené komplikacemi, které vznikají při příjmu krve z jiných zdrojů.
Takové případy jsou vzácné – v případě potřeby může lékař požádat o to, abyste v budoucnu, až vznikne taková potřeba, použila svou vlastní krev.
Co je to pupečníková krev? Lze ji darovat?
Pupečníková krev je zbytek krve v pupečníku a placentě po narození dítěte a jeho fyzickém oddělení od matky.
Pupečníková krev je bohatým zdrojem kmenových buněk, které lze využít k léčbě různých onemocnění souvisejících s krví a kostní dření, imunitním systémem, srpkovitou anémií a dokonce i rakovinou. Někteří lidé uvažují o uchovávání kmenových buněk, což zahrnuje odběr a uchování pupečníkové krve pro budoucí lékařské využití v případě potřeby.
Pokud o tom neuvažujete, můžete dokonce darovat pupečníkovou krev svého dítěte, aby byla uložena v bance kmenových buněk pro ty, kteří ji potřebují. Takže místo toho, abyste se cítili smutní z toho, že nemůžete darovat krev kvůli svému těhotenství, můžete se rozhodnout darovat pupečníkovou krev a ještě pomoci při záchraně životů.
Během těhotenství si nemůžete dovolit přivolávat rizika. Darování krve v tomto období by mohlo ohrozit život váš nebo vašeho dítěte. Období těhotenství je náročné – ujistěte se, že jste v co nejlepším zdravotním stavu, abyste pomohla svému dítěti růst a vyvíjet se v bezpečném prostředí vašeho těla.