Zdraví

Tipy jak pečovat o člověka s demencí a zajistit správnou péči

Vzhledem k tomu, že každé 3 sekundy onemocní demencí jeden člověk na světě a odhaduje se, že na celém světě žije 50 milionů nebo více lidí s tímto onemocněním, je demence velmi reálným problémem. Pro zachování dobré kvality života lidí, kteří se s tímto problémem potýkají, je zásadní zajistit správnou péči. K tomu je třeba dodat, že demence neovlivňuje pouze jednotlivce, ale také jeho okolí. Orientace na cestě, která může být někdy velmi emotivní a obtížná, se může zdát skličující, ale existují způsoby, jak si ji usnadnit. V následujícím textu se podíváme na to, jak pečovat o člověka s demencí, jak ho udržet šťastnějšího a jak se s tím můžete vyrovnat i vy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Demence způsobuje ztrátu kognitivních a behaviorálních funkcí

Demence je termín, kterým se označuje ztráta kognitivních i behaviorálních funkcí, obvykle u starších osob. Může mít vliv nejen na schopnost pamatovat si, uvažovat a myslet, ale také na věci, jako je schopnost řešit problémy, vizuální vnímání, schopnost řídit vlastní život a dokonce i na chování a osobnost v důsledku nezvládání emocí. Určitý úbytek nervů v mozku je sice s přibývajícím věkem normální, ale pokud trpíte demencí, dochází k němu v mnohem větší míře a ve větším rozsahu.

Vědět, co očekávat: Měnící se potřeby a zvyky člověka s demencí

Pokud někdo trpí demencí, můžete se zpočátku domnívat, že to může mít vliv pouze na jeho schopnost pamatovat si věci nebo se učit. Má to však dalekosáhlejší dopad, než byste si dokázali představit. Jak nemoc postupuje, můžete si všimnout změn v těchto oblastech:

Komunikace
Paměť
Chování
Stravovací návyky, záliby a odpor k jídlu
Kontinence nebo schopnost kontrolovat, kdy odpoví na volání přírody
Spánkové návyky

I když to může být znervózňující, je to něco, co lze zvládnout s vědomím, praxí a správnou pomocí. Následuje několik pokynů a tipů, které by vám i jim mohly usnadnit péči o blízkou osobu s demencí.

Komunikujte trpělivě, pomalu a jasně

Komunikace – přesněji řečeno selhávající komunikace – může být pro mnoho pečujících osob jádrem problémů. Vybrali jsme pro vás několik klíčových aspektů, na které byste se mohli zaměřit, abyste ji sobě i osobě s demencí usnadnili:

Buďte pozitivní, příjemní a uctiví. Dávejte to druhé osobě najevo tím, že budete laskaví jak tónem hlasu a výrazem tváře, tak řečí těla a dotykem.

Než začnete s osobou mluvit, přestaňte ji rozptylovat. Okolní hluk, jako je televize nebo zvuky z ulice, může být značně rušivý. Zavřete okno, aby vás dotyčná osoba lépe slyšela, nebo ztlumte či vypněte televizi.

Než začnete mluvit, oslovte osobu jménem, abyste upoutali její pozornost.

Mluvte pomalu a zřetelně, aby vám bylo dobře rozumět. Měli byste znít uklidňujícím a konejšivým tónem pro druhou osobu. Vyvarujte se zvyšování hlasu nebo rozčilování, to by jen způsobilo přerušení komunikace.

Zjednodušte své otázky. Otázky formulujte tak, aby na ně byly jednoduché odpovědi ano nebo ne.

Pokud se vám nedostává slovní odpovědi, hledejte u nich neverbální komunikaci. Podle potřeby je pobízejte slovy, abyste jim pomohli.

Sami používejte neverbální signály, abyste jim pomohli nenápadně naznačit, když vidíte, že mají potíže. Pokud si například nemohou vzpomenout, kde mají brýle, můžete jemně kývnout bradou správným směrem nebo je ujistit pohledem, případně nenápadně poklepat na zásuvku, kde jsou uloženy.

Pokud vidíte, že se rozčilují nebo jsou rozrušení, změňte téma nebo změňte scénu. Navrhněte například alternativní činnost, jako je procházka, nebo jim pusťte hudbu, kterou mají rádi.

Využijte ve svůj prospěch humor. Demence člověka nepřipraví o jeho sociální dovednosti, takže použijte humor, abyste vše odlehčili a případně ho i rozesmáli a cítil se v danou chvíli lépe.

Vyvarujte se snahy dokázat jim, že se mýlí. Osoba s demencí si často plete realitu a vzpomíná na věci, které se ve skutečnosti nikdy nestaly. Vyvarujte se snahy přesvědčit je, že se mýlí. I když víte, že si vzpomínají na něco, co se nestalo, buďte mírní. Soustřeďte se na pocity, které projevují (a které jsou skutečné), a reagujte slovními a fyzickými projevy útěchy, podpory a ujištění.

Zaměřte se na starší historii, vyhněte se otázkám týkajícím se nedávné minulosti. Vzhledem k tomu, jak se demence projevuje, má člověk často velmi jasnou představu o tom, co se stalo před desítkami let, i když si nemusí pamatovat minulý týden nebo dokonce dnešní ráno. Mluvte o věcech, které si pamatují – může jít o vzpomínky na školu nebo studia nebo na něco, co dělali, když byli mladší.

Ke komunikaci používejte fyzické doteky. Pokud má například osoba s demencí halucinace, může ji vaše jemné poplácání vrátit zpět do reality a vyvést z děsivé halucinace. Někdy držení za ruce, doteky, objetí a pochvala přimějí člověka reagovat, když vše ostatní selže.

Rozpoznejte spouštěče obtížného chování a zachovejte klid

Osoba s demencí může být náchylná k depresi, úzkosti, rozrušení, halucinacím, agresi a ztrátě zábran. Zatímco problémy s úzkostí a depresí může být nutné řešit s pomocí vyškoleného odborníka na duševní zdraví, ostatní chování budete muset zvládnout vy. Obtížné chování, jako je agrese, můžete zvládnout takto:

Identifikovat spouštěče chování a zjistit, zda je lze napravit. Příčinou neobvyklého chování může být často bolest.

Zůstat v klidu.

Nebrat si chování osobně. Není namířeno proti vám, ale je jen výrazem emocí nebo zmatku, který pacient prožívá. To může být obzvláště těžké, pokud je demence učinila podezřívavým a obviňuje vás z věcí, jako je krádež, nevěra nebo nevhodné chování.

Vyhýbejte se hádkám a konfrontacím.

Přijmout to jako příznak nemoci stejně jako jakýkoli jiný příznak nemoci.

Pomozte jim zůstat organizovaní – ale bez toho, abyste všechno dělali za ně

Osoba s demencí může potřebovat pomoc s každodenními úkoly a životem, které dosud zvládala sama. Mít nastavenou rutinu může pomoci. Nedělejte však vše za ně – mohli by se pak cítit nechtěně nebo zbytečně. Místo toho je nechte dělat věci s vámi nebo jim pomáhejte s drobnými pracemi v domácnosti. Pokud se jim úkoly zdají být náročné, rozdělte je do jednodušších kroků. Můžete dokonce použít poznámky nebo malé plakáty na kritických místech, které jim pomohou zapamatovat si, co mají dělat nebo jak něco udělat.

Noční režim pomáhá také při problémech se spánkem, se kterými se někteří senioři s demencí potýkají. Lékaři navrhují nelékové možnosti, jak zvládnout problémy se spánkem u osob s problémy se spánkem souvisejícími s demencí. Pomoci může správná teplota v místnosti, pohodlné lůžkoviny, noční oblečení a měkké světlo, které není příliš tmavé (což by mohlo způsobit, že se domov bude zdát neznámý a nebezpečný). Stejně tak čtení nebo poslech hudby na uklidnění namísto televize nebo pití, které mohou působit jako stimulant a narušovat spánek.

Udržujte sociální kontakty – může pomoci pouhých 10 minut denně

Povzbuzujte lidi, aby pacienta navštěvovali a setkávali se s ním. Někdy mohou rozpaky nebo strach z toho, že ostatní uvidí změněné chování, osobnost a paměť jedince, odradit, pokud jde o návštěvy. Překonejte to, protože tyto vztahy jsou klíčové. Udržujte jejich rutinu a koníčky a zájmy, jak je to jen možné. Pokud chodili každý týden do kostela, choďte do kostela s nimi. Pokud se rádi každý večer procházeli v parku, měli by v tom pokračovat, ale s někým, kdo jim pomůže, pokud zapomenou cestu domů. Udržujte co nejvíce zdání normality. Jak zjistila jedna studie, dopad, který to může mít, je obrovský! Výzkumníci zjistili, že u pacientů s demencí, kteří si každý týden dopřáli pouhých 60 minut konverzace, což je v průměru 8,5 minuty denně, došlo ke snížení míry agitovanosti. Tím se také snížilo vnímání bolesti, se kterou žili.

Náladě a chování některých lidí s demencí mohou pomoci věci jako muzikoterapie nebo jen pouštění příjemné, klidné hudby, masáž nebo cvičení. Výzkum těchto alternativních terapií bohužel není natolik rozsáhlý, aby je bylo možné doporučit jako léčbu nebo terapii pro pacienty s demencí, ale mohli byste zjistit, zda tyto metody u vašeho blízkého fungují.

Zajistěte správnou výživu

Pro člověka s demencí je snadné zapomenout na vyváženou a výživnou stravu, čímž se stává náchylným k nedostatkům a podvýživě, takže budete muset také sledovat jeho stravu. Vzhledem k neschopnosti vyjádřit, co občas chce, nemusí být osoba s demencí schopna říci, že má hlad, nebo požádat o to, co potřebuje. Mějte pro ně jídlo, svačiny a nápoje snadno dostupné a viditelné, aby si mohli sami pomoci tím, co potřebují, a nemuseli se neustále namáhat s prosbou. Osoba s demencí může ztratit čich, takže výraznější chutě a více koření jí mohou pomoci udržet si chuť k jídlu.

Řešení osobní hygieny a inkontinence

Infekce močových cest, inkontinence, zácpa – to jsou jen některé problémy, se kterými se starší lidé musí potýkat. Když se k tomu přidá tendence zapomínat na potřebu jít na toaletu nebo dokonce na to, kde toaleta vlastně je, má člověk s demencí ještě větší potíže. Toaletu viditelně označte nějakou tabulkou, dveře nechte otevřené pro snadný přístup a zajistěte, aby osoba s demencí měla oblečení, které se dá rychle svléknout – pomáhá použití zipu místo knoflíků. Pokud jde o osobní hygienu, strach z pádu nebo dezorientace může člověku s postižením bránit v pravidelném mytí. Někteří pacienti mohou dovolit, aby jim s tím pomohl pečovatel nebo byl přítomen při koupání.

Rozhodněte s pacientem o budoucích finančních a zdravotních plánech

Je důležité ujasnit si, jak se s postupujícím časem a zhoršující se demencí vyrovnat. Měli byste mít vypracované jasné plány, kdo bude spravovat bankovní a finanční záležitosti dotyčného. Sdělte číslo na společnost poskytující veřejné služby a informujte ji o stavu vašeho blízkého, aby nedošlo k přerušení dodávek elektřiny nebo vytápění, pokud zapomene zaplatit účty. Udělejte také nelehký úkol a poraďte se s nimi, jakým lékařským zákrokům by se raději nepodrobovali, kdyby to bylo v budoucnu potřeba. Tento právní dokument je známý jako předběžná směrnice o péči a podrobně popisuje, jaká rozhodnutí o zdravotním stavu mohou být učiněna jejich jménem, pokud toho již nebudou schopni.

Nezapomeňte se postarat také o sebe!

Když jste v blízkosti člověka s demencí, můžete se přistihnout, že se ptáte „proč zrovna já“. Můžete se také rozčilovat, zlobit nebo být frustrovaní a možná se dokonce cítit provinile, že takto uvažujete. Někdy můžete mít pocit, že ztrácíte lásku nebo náklonnost, kterou k dané osobě chováte, protože vás tyto emoce ovládnou. Na druhou stranu se můžete cítit provinile, že jste si udělali čas na něco pro sebe, nebo že jste na ně ztratili nervy či nebyli dostatečně laskaví. Neobviňujte se z toho. Je to stejně těžké pro vás jako pro osobu, kterou máte rádi a která trpí demencí. I vy potřebujete čas na odpočinek. Některé z těchto věcí by vám mohly pomoci:

Udělejte si pořádek. Udělejte si seznam, plán a stanovte si priority tak, abyste si naplánovali čas i pro sebe.

Stanovte si realistické cíle a úkoly. Neočekávejte od sebe příliš mnoho.

Nesrovnávejte se. Je snadné spadnout do pasti srovnávání se s jinými pečovateli nebo lidmi v podobné situaci, kteří zdánlivě zvládají svůj život a své blízké lépe. Jednak neznáte celý příběh – možná mají stejné problémy jako vy nebo jim někdo pomáhá více. Každá situace a každý člověk je jiný a stejně tak i zkušenost s péčí.

Pokud vás dusí negativní emoce, vyhledejte pomoc. Převezměte kontrolu nad svými emocemi a pokuste se napravit to, jak se cítíte, s pomocí ostatních ve vašem okolí, jiných lidí ve vaší situaci nebo odborníků.

Dopřejte si přestávky. I kdyby to měl být den nebo dva, zkuste si pro sebe zorganizovat malý oddech. Pokud to není možné, prozkoumejte možnosti denní pomoci od profesionální pečovatelské služby nebo denního centra pro seniory. Pak si na sebe udělejte čas na cokoli – může to být třeba jen sledování filmu, setkání s kamarádkou na kávu nebo den v lázních. Zasloužíte si ho, tak se nemusíte cítit provinile. Jen se ujistěte, že mají ve vaší nepřítomnosti správnou podporu a péči, abyste se nemuseli během přestávky neustále strachovat.

Zapojení do skupiny pečujících osob může být dobrým způsobem, jak najít lidi, kteří mají skutečný vztah k situaci, v níž se nacházíte. Je to dobré místo, kde se můžete svěřit a vypovídat se nebo se naučit mechanismy zvládání, které ostatní používají při péči o osoby s demencí. Na místní skupinu vás může nasměrovat sociální služba nebo poradce či poradkyně pro demenci. Případně existuje spousta online podpůrných skupin, do kterých byste se mohli zapojit.