Domov

Tajemství jak udržet koberce stále jako nové a jak je čistit

Koberce se špiní – to je fakt. Pokud však necháte problémy hromadit, mohou tyto nečistoty, skvrny a každodenní nehody způsobit, že vaše koberce budou vypadat staře a zašle. Řiďte se těmito tipy na správnou údržbu a strategiemi pro boj s poškozením, aby vaše kobercové podlahy zůstaly útulné, čisté a vypadaly jako nové po mnoho let.

Čistící prostředky a koberce můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Pravidelné vysávání

Je zřejmé, že vysávání udržuje koberce čisté, ale tato běžná činnost je také klíčem k tomu, aby koberce vypadaly stále jako nové. Nečistoty mají abrazivní vlastnosti, a pokud se každodenním pohybem nohou opakovaně zabrousí do koberce, mohou časem skutečně narušit jeho podklad. Vysáváním jednou týdně (v rušných oblastech dvakrát týdně) lze odstranit až 75 % nečistot a zbytků a zabránit tomu, aby váš koberec zestárl dříve, než je jeho čas.

Nasáknutí rozlitých tekutin

Rozlitým tekutinám se nevyhnete, ale záleží na tom, jak je vyčistíte. Nejdůležitějšími přikázáními pro koberce, která je třeba mít na paměti, jsou rychlá práce a nikdy nedrhnout. Čisticí roztok naneste na problémové místo okamžitě – čím déle budete čekat, tím hůře se skvrna odstraní. Poté skvrnu setřete papírovými utěrkami nebo čistým hadříkem, protože tím na tekutinu jemně zatlačíte a pomůžete ji vsáknout, místo abyste ji nechali usazovat. Nezapomeňte skvrnu čistit zvenčí dovnitř, aby se dále nerozmazávala.

Výběr správného vysavače

Je nutné vybrat správný vysavač pro potřeby vaší domácnosti. Máte děti nebo domácí zvířata? Schody pokryté koberci? Protože žádný model nevyniká ve všech typech úklidu, může být rozumné investovat do více než jednoho vysavače, abyste zvládli všechny problémy s úklidem. Například na schody se skvěle hodí bezdrátový ruční vysavač, zatímco do velkých místností s koberci se hodí stojanový podlahový vysavač.

Zastřihnutí otřepů

Koberce, zvláště ty vlněné koberce s vysokým vlasem, se časem zachytí – zejména pokud máte děti nebo domácí mazlíčky. Pravidlo číslo jedna: Nikdy netahejte za očka na koberci. Tím problém nevyhnutelně zhoršíte, protože je pravděpodobné, že koberec odtrhnete od podkladu. Místo toho vezměte nůžky a ustřihněte delší část u základny, abyste zabránili dalšímu poškození.

Čištění pomocí jedlé sody

Při správném použití se soda může stát základní (a přírodní) zbraní v boji proti skvrnám na koberci. Ať už se jedná o nehodu domácího mazlíčka, kávu, čaj nebo červené víno, stačí na skvrnu nanést sodu a několikrát ji otřít čistým hadříkem, aby se váš koberec vrátil do původní krásy.

Koberce časem začnou zapáchat a jedlá soda dokáže z kobercových vláken dobře vytáhnout pachy. Jedlá soda však není kouzelná hůlka a silné pachy domácích zvířat na ni mohou být příliš silné.

Chcete-li zápach odstranit, posypte postižené místo silnou vrstvou jedlé sody. Nechte ji na koberci působit 60 minut až 24 hodin a poté ji vysajte. Čím déle zůstane jedlá soda na koberci, tím více zápachu pohltí. Nechoďte však po koberci, dokud je pokrytý jedlou sodou! I když necháte jedlou sodu působit pouze 60 minut, odstraní alespoň některé pachy.

Čistění koberce čpavkem

Čpavek je jedním z nejužitečnějších a nejuniverzálnějších čisticích prostředků pro domácnost. Je však silně alkalický, takže musíte být opatrní, jak a kdy ho používáte. Měl by se například používat pouze na koberce z přírodních vláken. Čpavkové roztoky fungují na skvrny způsobené omáčkou, majonézou, inkoustem a nehodami domácích mazlíčků.

Chcete-li si poradit se skvrnami na koberci, smíchejte 1 čajovou lžičku čpavku s 1 šálkem vody. Roztok nastříkejte na koberec a nechte jej působit jednu až dvě minuty. Použijte čistý hadřík nebo papírovou utěrku, abyste místo vyčistili, a máte hotovo.

Tekutý prostředek na mytí nádobí

Čistý tekutý prostředek na mytí nádobí je účinný při odstraňování skvrn z koberce. Trik spočívá v tom, že ho nesmíte použít příliš mnoho. Stačí smíchat 2 nebo 3 kapky prostředku na mytí nádobí s 1 šálkem teplé vody. Kapky by měly být velmi malé. Příliš mnoho mycího prostředku může zanechat lepkavé zbytky, které přitahují špínu, prach a nečistoty.

Do roztoku namočte utěrku nebo papírový ručník a skvrnu jemně potírejte od vnějšího okraje směrem ke středu. Po odstranění skvrny místo znovu otřete čistou utěrkou, abyste odstranili zbytky čisticího roztoku. Čistící prostředek nejlépe působí na skvrny rozpustné ve vodě. Ujistěte se, že používáte pouze čistý tekutý prostředek na mytí nádobí bez bělidel.

Čistění koberce bílým octem

Ocet odstraňuje pachy a uvolňuje mnoho skvrn od jídla z vláken koberce. Pro čištění a dezodorizaci smíchejte stejný díl octa a vody a roztok nastříkejte na skvrnu. Pokud odstraňujete zápach, nechte roztok octa a vody na koberci, nebo jej otřete čistým hadříkem či papírovou utěrkou, pokud jej používáte k odstranění skvrn. Váš dům bude chvíli cítit octem, ale zápach se rychle rozptýlí. Nezapomeňte použít bílý ocet. Barevný ocet by mohl koberec ještě více znečistit.

Monitorování oblastí s vysokým provozem

Chodby, schodiště s kobercem a místnosti s velkým pohybem osob vyžadují zvýšenou pozornost. Jako další formu prevence můžete zvážit strategické položení krycího koberce nebo běhounu, protože je mnohem snazší a levnější tyto dočasné krytiny vyměnit, když se ušpiní od nečistot nebo rozlitých tekutin.

Pravidelné hloubkové čištění

Bez ohledu na to, jak pečlivě vysáváte a udržujete váš koberec, bude čas od času potřebovat další péči. Aby kobercové podlahy vypadaly stále svěže a bez nečistot, je nutné je každých šest měsíců hloubkově vyčistit. Ať už si pronajmete čistič koberců, nebo si pozvete profesionální službu, parní čištění vysaje hluboko usazené nečistoty i přetrvávající skvrny, aby vaše koberce vypadaly jako nové.