Vše co potřebujete vědět o CHOPN, příznaky, příčiny a léčba

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je souhrnný pojem, který se používá pro označení onemocnění plic, včetně rozedmy plic, chronické bronchitidy a astmatu. Na celém světě trpí příznaky CHOPN miliony lidí, kteří o ní nevědí. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění souvisí s plícemi, je jedním z nejčastějších příznaků dušnost, která je často ignorována. CHOPN se může rozvinout i několik let bez znatelné dušnosti. Pokud tedy pociťujete jeden nebo více z následujících příznaků, okamžitě se obraťte na svého lékaře.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příznaky a symptomy CHOPN

Nástup CHOPN nemusí vyvolat žádné příznaky nebo jen mírné příznaky. S postupem času, jak se nemoc rozvíjí, se zvyšuje i závažnost příznaků této plicní nemoci. Mezi běžné příznaky onemocnění patří např:

Častý kašel (s hlenem nebo bez něj)
Dušnost i při mírných činnostech
Tíseň na hrudi
Sípání
Respirační infekce, jako je chřipka

Mnoho z těchto příznaků začíná mírně a nakonec pomalu upravujete svůj životní styl tak, aby se vám lépe dýchalo. Časem se však tyto příznaky stanou závažnými. Mezi závažné příznaky CHOPN, které mohou vyžadovat léčbu v nemocnici, patří např:

Otoky kotníků, chodidel nebo nohou
Úbytek hmotnosti
Nižší svalová vytrvalost
Zvýšená dušnost, která ztěžuje i mluvení
Modré nebo šedé rty a nehty na rukou
Rychlý srdeční tep
Pokles duševní bdělosti

Příčiny CHOPN

Nejčastější příčinou chronické obstrukční plicní nemoci je cigaretový kouř. Dýmky, doutníky a další formy užívání tabáku mohou být také příčinou CHOPN. Kromě cigaretového kouře existují i další příčiny CHOPN, mezi které patří např:

Vystavení pasivnímu kouření (vzduch od jiných lidí, kteří kouří)
Znečištěné ovzduší
Dlouhodobý kontakt s chemickými látkami, výpary a prachem v pracovním prostředí
Časté používání otevřeného ohně při vaření bez řádného větrání
Deficit alfa-1 antitrypsinu (AATD) (genetické onemocnění, při kterém bílé krvinky poškozují plíce)

Přestože většina lidí s CHOPN jsou kuřáci nebo v minulosti kouřili, u některých se CHOPN nevyvine. Dlouhodobé vystavení jakémukoli dráždidlu v plicích může způsobit toto onemocnění. Na CHOPN bohužel neexistuje žádný lék. Pokud je u člověka toto onemocnění diagnostikováno, je k dispozici léčba, která zmírňuje závažnost příznaků.

Dostupné způsoby léčby CHOPN

Prvním a nejdůležitějším krokem k léčbě onemocnění je okamžitě přestat kouřit, pokud jste kuřák. Nejlepším způsobem, jak dosáhnout úlevy od příznaků CHOPN, je omezit vše, co může zpomalit poškozování plic. K léčbě CHOPN lékař obvykle předepisuje následující léky:

Léky pro rychlou úlevu, které otevírají dýchací cesty
Kontrolní léky ke snížení zánětu plic
Protizánětlivé léky ke snížení otoku dýchacích cest
Dlouhodobá antibiotika

V závažných případech mohou být předepsány bronchodilatační léky a oxygenoterapie ke zmírnění příznaků CHOPN. Vedle těchto léčebných postupů existují určité změny životního stylu, které můžete provést, abyste si život s nemocí usnadnili.

Život s CHOPN

Příznaky CHOPN lze zvládnout provedením těchto jednoduchých, ale účinných změn životního stylu.

1. Udržujte svou stravu vyváženou

Je důležité dávat pozor na to, co jíte, a s CHOPN je to ještě o něco důležitější. Každodenní vyvážená strava může zlepšit váš zdravotní stav posílením imunitního systému. Zde je uvedeno, co potřebujete ke zdravé a vyvážené stravě.

Nízkotučné bílkovinné potraviny, jako jsou libové kusy masa a tučné ryby.
Komplexní sacharidy, jako je hnědá rýže, celozrnný chléb a quinoa, které jsou bohaté na vlákninu.
Čerstvé ovoce a zelenina obsahující základní vitamíny a minerály.

Při konzumaci některých potravin, které mohou zvyšovat produkci plynů a pocit nadýmání, je však třeba dávat pozor, protože mohou zvyšovat dušnost. Někteří lidé mohou například po konzumaci fazolí pociťovat nadýmání. Stejně tak se u některých lidí může objevit zvýšený obsah hlenu po konzumaci příliš velkého množství mléčných výrobků.

Znalost potravin, které mohou zhoršit vaše příznaky, je proto důležitá i pro zvládání příznaků CHOPN. Sůl, smažená jídla a výrobky obsahující kofein jsou některé z potravin, kterým se pacienti s CHOPN musí vyhýbat, aby se jejich příznaky zmírnily.

2. Procvičujte techniky dýchání

Když trpíte CHOPN, je pravděpodobnost dušnosti vysoká. Může být obtížné vykonávat běžné úkoly a každodenní činnosti. Můžete však praktikovat tyto dechové techniky, které mohou fungovat pro snazší a lepší dýchání.

Dýchání se sevřenými rty

Tato dechová technika zpomaluje dýchání a udržuje dýchací cesty dlouho otevřené, čímž snižuje práci s dýcháním.

Nadechujte se nosem po dobu asi 2 sekund.
Sevřete rty, jako byste se chystali sfouknout svíčku.
Pomalu vydechujte sevřenými rty, dvakrát až třikrát déle, než jste se nadechovali.

Brániční (břišní) dýchání

Při CHOPN vaše bránice – hlavní sval podílející se na dýchání – nepracuje jako za normálních okolností. Tato technika není snadná – doporučujeme, abyste si nechali poradit od odborníka na respirační hygienu. Tuto techniku je nejlépe provádět, když jste uvolnění. Ideální polohou pro tuto techniku je sedět s opřenými zády nebo ležet.

Uvolněte ramena.
Jednu ruku si položte na hrudník a druhou na břicho.
Zhruba dvě sekundy se nadechujte nosem.
Při nádechu by se břicho mělo pohybovat směrem ven. Břicho by se mělo pohybovat více než hrudník.
Při pomalém výdechu stisknutými rty jemně zatlačte na břicho. Tím zatlačíte na bránici a pomůžete jí dostat vzduch ven.

3. Cvičení provádějte bezpečně

Většina lidí s CHOPN má dojem, že nemůže cvičit, protože se příliš rychle zadýchá. Cvičení však mohou pomoci s dýcháním a kapacitou plic, pokud jsou prováděna správně a bezpečně. Když začnete cvičit, ujistěte se, že začínáte pomalu a lehce a postupně zvyšujete rychlost a čas. Před zahájením jakékoli nové fyzické aktivity nebo cvičením si vyžádejte souhlas ošetřujícího lékaře.

4. Připojte se k podpůrné skupině

Vědomí, že máte CHOPN, může vyvolávat úzkost, strach a dokonce i depresi. Je důležité mluvit o tom, jak se cítíte, se svým lékařem. Někdy může pomoci rozhovor s odborným poradcem. Zapojení do podpůrné skupiny vám může pomoci přizpůsobit se životu s touto nemocí. Může to pro vás být také vzdělávací zkušenost, kde uslyšíte příběhy ostatních, kteří se se svými příznaky vyrovnali.

Pokud se u vás objeví příznaky dušnosti nebo jiné dýchací obtíže, nikdy je nepřehlížejte. Diagnostikování nemoci v počátečních stádiích pomůže s její léčbou.