Jak cvičení způsobuje bolest na hrudi u mladých sportovců
Bolest na hrudi nepostihuje pouze starší lidi s onemocněním srdce. Bolest mohou vyvolat i jiné potíže a cvičení u lidí všech věkových kategorií – včetně dospívajících sportovců. Bolest na hrudi, známá také jako angina pectoris, je děsivá. Je to pocit, jako by vám někdo svíral hrudník. Někdy se bolest může rozšířit do ramen, paží, čelisti, krku nebo zad.
Bolest na hrudi během cvičení není nikdy dobrým znamením. Jistě, je normální, že se zadýcháte, ale nemělo by to bolet. Je snadné předpokládat, že jde o srdeční infarkt. Koneckonců, srdeční onemocnění je nejčastějším smrtelným onemocněním u mužů a žen a bolest na hrudi je hlavním příznakem. Většina náhlých úmrtí u mladších sportovců souvisí s dědičnými srdečními problémy. U starších sportovců, ve věku kolem 30 až 35 let, může za většinu náhlých úmrtí především ateroskleróza. Existuje však nespočet dalších příčin bolesti na hrudi. Zůstaňte v bezpečí díky tomu, že budete znát a rozumět možným příčinám bolesti na hrudi.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíDůvody bolesti na hrudi u dospívajících sportovců
Bolest hrudní stěny je u dospívajících sportovců běžná
Kostochondritida neboli bolest hrudní stěny je u dětí a dospívajících běžná. Jedná se o problém pohybového aparátu způsobený zanícenou chrupavkou. Ta spojuje většinu žeber dohromady, takže bolest se může vyskytovat v okolí žeber, hrudní kosti nebo páteře.
U dospívajících sportovců je hlavní příčinou úraz nebo nová fyzická aktivita. Bolest je často ostrá a zhoršuje se při hlubokém dýchání nebo změně polohy. Teplo a odpočinek bolest zmírní.
Astma může být vyvoláno cvičením
Astmatem trpí 1 z 11 dětí. Mladší lidé mají menší dýchací cesty, a proto se s astmatem hůře vyrovnávají. Mezi příznaky patří sípání, kašel, potíže s dýcháním a bolest na hrudi.
Cvičení je hlavním spouštěčem bolesti na hrudi. Chcete-li bezpečně sportovat, choďte pravidelně na kontroly ke svému lékaři. Veškeré léky a pokyny je třeba pečlivě dodržovat.
Infekce dýchacích cest jsou u sportovců běžné
Ve školním prostředí jsou respirační infekce běžné. Bronchitida a pneumonie jsou dvě takové infekce, které způsobují bolest na hrudi. Mezi další příznaky patří horečka, kašel a hlen. Při zápalu plic může být přítomna také bolest hlavy a žaludku. Dospívající sportovec s těmito příznaky by měl okamžitě navštívit lékaře. V závislosti na typu infekce budou zapotřebí antibiotika nebo antivirové léky.
Důvody bolesti na hrudi při cvičení
Přetížení svalů může být způsobeno zvedáním těžkých břemen
Přetížení svalu nebo úponu mezi žebry může způsobit bolest na hrudi. To znamená, že došlo k jeho natažení nebo natržení po tahání, kroucení nebo zvedání těžkého předmětu. Předvídatelně je to možné, pokud zvedáte činky. Kromě bolesti na hrudi způsobuje natažení také spasmy, křeče a otoky. Léčba vyžaduje delší dobu odpočinku, ledování a léky proti bolesti. Pokud se jedná o opravdu závažné natažení, navštivte co nejdříve svého lékaře.
Bolest hrudní stěny může souviset s artritidou
Kromě úrazu může k bolesti hrudníku vést i namáhavé cvičení a posilování s těžkými činkami. K tomu opět dochází při narušení chrupavky. U dospělých může hrát roli artritida. Bolest hrudní stěny sice obvykle sama zmizí, ale pomáhají horké nebo studené obklady, odpočinek a léky proti bolesti.
Astma může mít za následek bolest na hrudi
Astma často začíná v dětství, ale postihuje lidi všech věkových kategorií. Astma vyvolané cvičením může vyvolat bolest v podobě svírání nebo pocitu stlačování. Nenechte se však odradit od cvičení. Fyzická aktivita vám z dlouhodobého hlediska skutečně pomůže. Chcete-li se dozvědět, jak bezpečně cvičit, poraďte se se svým lékařem.
Gastroezofageální refluxní choroba může propuknout v důsledku cvičení
Pokud trpíte gastroezofageální refluxní chorobou (GERD), dávejte pozor na to, kdy jíte. Příliš brzké cvičení po jídle může způsobit její propuknutí. Obsah žaludku se vrátí zpět do jícnu a způsobí pocit pálení. Pálení žáhy může být tak silné, že způsobuje bolest. Chcete-li zůstat při gastroezofageální refluxní chorobě fit, dodržujte pokyny lékaře a užívejte léky podle pokynů. Vyhýbejte se potravinám, které refluxní chorobu jícnu zhoršují, přestaňte kouřit a omezte alkohol.
Před zahájením intenzivního cvičebního programu navštivte lékaře. Nejen dospívající, ale i dospělí mohou mít prospěch ze screeningových vyšetření a testů srdce. Tímto způsobem lze předem zachytit případné abnormality.