Zdraví

Jak se rychle zbavit bolesti zad a páteře a její příčiny

S bolestmi zad se za život setká téměř každý a jsou také jednou z nejčastějších příčin návštěv lékaře a pracovní neschopnosti. Akutní bolesti zad, ať jsou příčinou strnulé sezení u počítače, prochladnutí nebo nešikovný pohyb při sportu či práci na zahradě, je možné řešit pomocí celé řady volně prodejných přípravků z lékárny.

Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Mohou se objevit v jakémkoliv věku a nejčastěji postihují oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Mezi hlavní příčiny patří nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, špatné držení těla, nadváha nebo příliš namáhavá aktivita, silné bolesti zad mohou ovšem doprovázet také jiná závažnější onemocnění.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Bolesti zad mají původ v oblasti páteře, přičemž se většinou jedná o dočasnou funkční poruchu krční nebo bederní páteře, což jsou nejvíce namáhané části zad. Kromě bolesti je typické svalové napětí a ztuhlost. Bolest může být lokalizovaná nebo vyzařuje do okolí, má různou intenzitu, což je závislé i na pohybu a námaze.

Páteř zajišťuje tři základní funkce v lidském organismu, a to funkci nosnou, pohybovou a ochrannou. Páteř se skládá z obratlů, meziobratlových plotének, meziobratlových kloubů, vazů a kratších či delších svalů, které ji zpevňují a umožňují pohyb. Při neopatrném pohybu může dojít k narušení rovnováhy páteře.

Akutní bolest nás pak informuje o vzniklém problému, kdy dochází ke stažení páteřních svalů kolem postiženého místa, ztuhnutí meziobratlových kloubů v nesprávném postavení, jejich zablokování a pacient zůstane v poloze, která neodpovídá normálnímu držení těla a obvykle bývá velmi bolestivá.

Jaké máme typy a druhy bolesti zad

Většinou se bolesti zad objevují na konkrétní části páteře. Rozlišujeme tedy bolest v oblasti krční, hrudní a bederní. Zapříčiňuje ji oslabení hlubokých stabilizačních svalů, přičemž povrchové svaly jsou přetížené.

Může pak dojít k omezení hybnosti a mravenčení v končetinách. Ta je spojená s křečí zádových svalů, případně s nepříjemnou bolestí zad mezi lopatkami. Takové komplikace se objevují při pohybu a dlouhém stání a často se na ně váží poruchy hybnosti.

Akutní bolest zad
Tento druh bolesti zad se zpravidla soustředí v jediném místě. Vzniká většinou přetížením svalů nebo při výhřezu ploténky (obvykle opadne za cca 3 týdny). Pokud záda bolí neustále a intenzivně, zajděte si k rehabilitačnímu lékaři.

Chronická bolest zad
Dlouhodobé bolesti zad trvají podstatně déle, většinou více než 6 měsíců. Zapříčiňuji je ochabnutí zádových svalů a to vede k omezení hybnosti a mravenčení v končetinách.

Prostá bolest zad
Mají mechanický původ (přetěžování, špatné držení těla). Až 90% pacientů se uzdraví do 6 týdnů, ale bez trvalé úpravy pracovních návyků či správné volby odpočinku se problém velmi často opakuje.

Neuropatická bolest zad
Jsou způsobené postižením nervových kořenů, jako jsou například výhřezy plotének, zúžení páteřního kanálu nebo útlak nervu – bolest je ostrá a často vystřeluje do dolních končetin.

Bolesti vyvolané závažným onemocněním páteře
Bolest není závislá na pohybu, je nepřetržitá, pacient se cítí celkově špatně. Mohou být vyvolané onemocněním, jako jsou například zánět, infekce, zlomeniny, ale i nádory.

Jaké jsou příčiny bolestí zad a páteře

Záda snadno přetížíte například při zahradničení či zvedání těžkých věcí. Bolest v zádech má celou řadu projevů. Od prosté bolesti svalů přes bolesti ostré a bodavé až po takovou, která vám znemožňuje se pohnout. Důsledkem oslabených zádových svalů je špatné držení těla, opotřebovávání obratlů a vznik bolesti zad.

Bolest zad dole (nad zadkem) může souviset se svalovými křečemi či s natažením svalů a vazů. Může ji způsobit třeba prudké ohýbání, zvedání a nošení těžkých břemen nebo shrbené sezení.

Naopak bolest horní části zad bývá způsobena podrážděním oslabených svalů, zraněními nebo přetěžováním při pohybu. U žen se v průběhu menstruace objevuje (kromě bolesti v podbřišku) také bolest zad v oblasti ledvin.

Bolesti zad leckdy signalizují také další zánětlivá onemocnění nebo dokonce nádor. Také mohou být projevem různých nemocí, jako jsou osteoartróza, žaludeční nebo dvanácterníkové vředy, infarkt myokardu, Bechtěrevova choroba, výhřez meziobratlové ploténky, akutní blokáda krční nebo bederní páteře, žlučníkové nebo ledvinové kameny, Scheuermannova nemoc a další.

Bolavá záda se vážou na celou řadu dalších projevů. Typická je bolest svalů, svalové napětí, ztuhlost, bolest kloubů, hlavy, pocity brnění a mravenčení v končetinách. Při pocitu mravenčení doporučujeme rychlé vyhledání lékaře. Může se totiž jednat o dráždění nervového kořene.

Příčin obtíží se zády může být mnoho. Vždy je ale důležité příčinu najít a podchytit, nikoli ji pouze přebíjet léky na bolest zad, které ji na chvíli uklidní. Pokud náhle nezvládnete nějaký pohyb, případně necítíte končetiny, vyhledejte lékařskou pomoc ihned. V takovém případě už může být nervový kořen utlačen.

Prevence a co pomáhá při bolesti zad

Posilujte pravidelně několikrát týdně střed těla a zádové svaly. Myslete na správné držení těla a cvičení jako je pilates nebo jóga vás podpoří při posílení hluboce uložených svalových skupin. Choďte, plavejte, prostě buďte v pohybu a vaše záda to ocení.

Můžete využít také různé lokální formy léčby, jako je například mast na bolest zad, gely či spreje s obsahem přírodních či syntetických účinných látek. Kromě toho jsou dostupné také náplasti na bolest zad, které mají hřejivý účinek a tlumí bolest pomocí svalového uvolnění nebo prostřednictvím protizánětlivých látek. Dalším způsobem farmakologické léčby mohou být různé obstřiky v okolí postižených míst.

Ve většině případů lze bolestem zad předejít nebo zabránit jejich návratu správným cvičením. Pomoci může fyzioterapeut s instrukcemi, jak správně zvedat břemena, sedět či jak si vylepšit způsob chůze. I běžné aktivity lze dělat tak, aby se člověk při správném nastavení svalů tolik nenamáhal a zároveň si nepoškozoval páteř a klouby.

Pokud přemýšlíte co na bolest zad nejlépe pomáhá, tak odpověď je rozhodně zdravý pohyb. Když lidé pociťují bolest, přirozeně se snaží co nejméně namáhat. Udržování zdravého životního stylu je ovšem jeden z nejlepších způsobů, jak bolest překonat. Pohyb navíc pomáhá zabránit zatuhnutí a udržuje svalovou sílu.

Blahodárnou aktivitou je také správná chůze, při které optimálně funguje celé tělo. Především kvůli sedavému zaměstnání má však většina lidí špatný stereotyp chůze a ploché nohy. I samotná obuv ovlivňuje chůzi, a tím pádem i bolest zad.

Prevencí potíží může být i eliminace nepříznivých vlivů, jakými jsou nepřiměřená tělesná hmotnost související se stravováním, průvan či prochladnutí, nesprávná poloha při spánku nebo nevhodné lůžko.

Prevencí proti bolesti zad je i cvičení. Posilujte tělo rovnoměrně a přiměřeně, buďte opatrní, abyste nepřetížili svalstvo. Před každým cvičením je třeba se mírně zahřát. Cvičení provádějte naboso na podložce. Cviky je nutno provádět pomalu, ne násilím nebo švihem. Cvičení pro vás musí být příjemné.

Tipy na jednoduché cviky při bolestech zad

Kolébka
Uvolněte a protáhněte páteř pomocí kolébky. Jak takový cvik správně provedete? Lehněte si na záda, bradu přitáhněte ke krku a nechte hlavu volně ležet na podložce. Zvedněte nohy a pokrčte je v kolenou, poté je přitáhněte k hrudníku. Přidržujte kolena přitažené k hrudi pomocí rukou. Volně se kolíbejte zepředu dozadu, dochází tak k promasírování páteře. Nezapomeňte pravidelně dýchat. Díky tomuto cviku protahujete a uvolňujete celou část páteře, především bederní část.

Rotace páteře
Lehněte si na záda a pokrčte nohy. Chodidla rozkročte na šířku své pánve a pomalu je pokládejte na jednu a pak na druhou stranu. Tento plynulý pohyb je velmi snadný a zároveň příjemný. Ramena a lopatky nechávejte na podložce – neodlepujte je od ní. Hlavou otáčíte na druhou stranu než, kam spadávají nohy. Kolena dáváte do té polohy, dokud vám to je příjemné – důležité je nejít za svou hranici. Dopřejte si uvolnění páteře v rotaci.

Vytažení páteře
Opravdu jednoduchý cvik, který jednoduše zvládnete je vytažení páteře. Lehněte si na záda a pokrčte kolena. Hlavu opřete o týl. Cílem cviku je vytahovat se co nejdál za kostrčí hlavou. Máte pocit jako byste vyrůstali do dálky. Dochází k napnutí a protažení svalů, následně pak dojde k uvolnění obratlů. Cvik můžete provádět ve stoje i vsedě.

Bolest zad není dobré v žádném případě podceňovat, může výrazně ovlivňovat kvalitu života a také být projevem závažnějšího onemocnění.