Domov

Jak vybrat ten nejlepší a kvalitní kuchyňský robot

Vybrat dobrý a kvalitní kuchyňský robot není vůbec jednoduché, i když jich je na trhu velké množství a druhů. Jak tedy vybrat ten nejlepší kuchyňský robot, který nám bude dlouho a dobře sloužit, a které parametry jsou důležité při výběru.

Mezi základní vlastnosti robotu by mělo patřit míchání, hnětení, strouhání, mixování a šlehání. Při výběru si všímejte, zda se dá pořídit přídavné příslušenství, abyste kvůli tomu nemuseli kupovat hned celý odšťavňovač. Základní, a ne tak časté úkony, zvládne i levnější robot s menší výbavou, na pokročilejší činnosti budete potřebovat pomocníky kvalitnější, dražší a s větším množstvím doplňkových funkcí.

Ti, kteří mají z vaření radost a stále zkoušejí nové recepty jistě ocení kuchyňské roboty s rozšířenými funkcemi, jako je mlýnek na maso, lis na ovoce či odšťavovač. S dobře vybaveným robotem hravě zvládnete přípravu zdravé stravy, ale i náročnější kulinářské speciality.

Hlavní výhodou multifunkčního kuchyňského robota je, že v sobě kombinuje několik přístrojů najednou. Ne vždy má ale stroj v základní výbavě právě ty funkce, které potřebujete.

Základní rozdělení kuchyňských multifunkčních robotů

Kuchyňské roboty se vyrábějí ve dvou různých konstrukcích. Jedná se buď o pohon zespodu (food processor), kdy jsou metly umístěny přímo v nádobě na pohyblivé ose, konstrukce tu ale ubírá vnitřní prostor surovinám. Tento typ přístroje mívá sice mnoho funkcí v základní výbavě, ale počítejte s tím, že nádoba se hůře myje.

Druhým typem je sklopné rameno (kitchen machine), které je doplněno o nástavec pro různé přídavné nástroje. Pro aktivování vybrané činnosti stačí rameno sklopit a tím metlu ponořit do přídavné nádoby a přístroj zapnout. Umí zpracovat větší množství surovin a je k němu možné dokoupit různorodé doplňkové příslušenství.

Kvalitní kuchyňské roboty můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Hlavní funkce a možnosti multifunkčních kuchyňských robotů

Kuchyňské roboty nabízí jak základní funkce k mísení těsta, tak spoustu dalších nástrojů i na méně obvyklé činnosti.

Hnětení a šlehání – tyto funkce využijete převážně při pečení sladkých i slaných dobrot. Standardní výbavou kuchyňského robotu jsou šlehací balonové metly na sníh z bílků, pevné míchací metly na řidší těsta a hnětací háky převážně na těsta kynutá.

Sekání a strouhání – k výbavě některých kuchyňských robotů patří přídavné nástavce na sekání a strouhání, což ocení hlavně milovníci zeleniny. Umisťují se zpravidla shora do ramene přístroje a jsou odnímatelné, aby nezvětšovaly potřebný prostor na robot. Struhadla bývají oboustranná, pro jemné a hrubé strouhání.

Mletí a mixování – další přídavnou výbavou může být mlýnek na maso. K tomuto nástroji však potřebujete výkonnější motor a také mixér, jenž bývá z tvrdého plastu, či v lepším případě z nerezu. Tento nástroj vám poslouží třeba k mixování krémových polévek. Zaměřte se u něj na upnutí nože, který bývá buď vyjímatelný, nebo napevno upevněný. Ten se však hůře čistí.

Lisování citrusů a odšťavňování – vyznavači zdravého životního stylu jistě ocení přípravu čerstvých ovocných či zeleninových šťáv v pohodlí své kuchyně. I s tímto přídavným nástrojem se můžete u kuchyňského robotu setkat. Lisování i odšťavňování však není tak kvalitní, jako ho zastanou samostatné specializované přístroje.

Tepelná úprava potravin – některé přístroje mají funkci, která dokáže tepelně upravit potraviny přímo v pracovní míse.

Displej – umožní nastavit čas hnětení či tepelné úpravy. Budete tak mít kontrolu nad celkovým procesem přípravy pokrmu. Na intuitivním LCD displeji vidíte jednotlivé časové úseky probíhajících fází přípravy, které můžete kdykoli dle potřeby upravovat.

Pulzní spínač a regulace rychlosti – využijete při kratší činnosti, kdy přístroj zapnete na krátkou dobu, avšak na vysoký výkon. Spínač sepnete a necháte kuchyňský robot tvořit za vás. Díky plynulé regulaci rychlosti šetříte motor přístroje.

Protiskluzové nožičky – vypomohou při bezpečné manipulaci a posunech po kuchyňské lince. Ochrání linku proti oděrkám a zároveň přístroj bude díky protiskluzu i při vysokém stupni otáček stát jak přikovaný. Zabráníte tak nechtěnému putování robotu po lince či snad pádu z ní. Také snížíte jeho hlučnost.

Pojistka proti přehřátí motoru – zabrání přetížení přístroje při dlouhodobém používání, například při hnětení více várek těst po sobě.

Základní parametry a údaje multifunkčních kuchyňských robotů

Způsob pohybu metly – hnětací proces v nádobě kuchyňského robota může probíhat dvěma způsoby – středovým pohybem metly či planetárním pohybem metly. Středové míchání využívá jednu metlu, která se otáčí kolem své osy, nebo dvě, jež se navzájem obíhají. Planetární míchání je propracovanější. Využívá jednu metlu uprostřed, která svými postupnými pohyby nevynechá ani jedno místo v nádobě.

Objem nádoby – většinou je dostupný v rozmezí od 0,3 l do 6,7 l. Obecně pak platí, že čím větší mísa, tím více hmoty naráz nachystáte. Pokud připravujete větší množství jídla, volte nádobu co největší. Orientačně – pro tříčlennou rodinu vám postačí objem kolem 3 litrů. Pro větší domácnost využijete i objem 4 litry a více. Pokud se však rozhodnete pro větší mísu a budete si chtít výjimečně připravit třeba minidezert, nemusí si metly s malým množstvím v nádobě snadno poradit.

Materiál – většinou se setkáte s kuchyňskými roboty, jež jsou vyrobeny v kombinaci kovu a plastu. Čím více kovu na robotu převládá, tím odolnější bude a tím také poroste jeho cena. Lépe se však udržuje, po použití ho postačí otřít vlhčeným hadříkem.

Příslušenství – standardní výbavou kuchyňských robotů jsou nástavce všech druhů a pracovní nádoba. V základní výbavě jsou metly na šlehání, míchání a hnětení, také různá struhadla a kráječe, pěchovadlo pro nástavec na strouhání. U lepších strojů bude i mlýnek na maso, ořechy a semínka. K dokoupení pak bývá nespočet dalších nástavců, které vám usnadní další činnosti, jež by bez šikovného pomocníka mnohdy trvaly dlouhou dobu či by pro vás byly zcela nepředstavitelné.

Hmotnost – lepší roboty, které v sobě spojují osm i více funkcí, mohou dosahovat váhy 6 až 19 kilogramů, a budou se tak hodit na pevné místo v kuchyni bez možnosti manipulace s nimi. Lehčí roboty, které nedisponují velkým množstvím funkcí, můžete pořídit s hmotností již od 4,5 kg.

Hlučnost – každý kuchyňský robot je při vysokých otáčkách hlučnější. Pokud máte kuchyni spojenou s obývací částí, počítejte s tím, že můžete rušit ostatní členy rodiny.

Příkon a výkon – základní pravidlo zní, že čím vyšší má robot příkon, tím větší je jeho výkon, tedy lépe pracuje. Ideální příkon je 500 W a více. Bude-li se příkon blížit hodnotě 1000 W, máte před sebou opravdu kvalitní stroj. S takovým výkonem nejen rychle uhnětete těsto, ale i perfektně nastrouháte okurku či umelete maso. Logické je, že s větším příkonem se zvýší i spotřeba energie. Nicméně není to přístroj, který by byl v provozu trvale několik hodin. Hodnota spotřeby je tak relativně zanedbatelná.

Ať si vyberete jakéhokoli kuchyňského robota, bude se vám snadno ovládat. Každý chytrý pomocník má velice intuitivní ovládání, většinou pomocí tlačítek a otočných koleček, které zvládne opravdu každý. Proto nemějte obavy, že byste přístroj nedokázali obsloužit.