Domov

Způsoby čištění domácnosti bez použití toxických prostředků

Každý z nás přijímá opatření k úklidu svých domovů. Jarní úklid je běžný po celém světě a v naších domácnostech tomu není jinak. Znečištěné ovzduší v interiéru a oteplující se počasí mohou způsobit, že vlhkost zanechává v našich domovech nečistoty a vystavuje nás velkému množství bakterií. Aby se tomu zabránilo, má většina z nás ve zvyku používat litry toxických materiálů v podobě chemických prostředků pro čištění domácnosti. Zde přichází na řadu obraz toxicity a škodlivých účinků, které mohou mít chemické látky na naše zdraví.

Když používáme toxické chemikálie k čištění nečistot v našich domovech a k udržení jejich čistoty bez bakterií, automaticky se vystavujeme nebezpečným chemickým látkám. Bohužel ani výrazy „přírodní“ a „ekologické“ na nich uvedené mnoho neznamenají a neznamenají, že jsou zcela bezpečné. I když musíme udržovat své domovy v čistotě, nemůžeme si ani dovolit nepoužívat vůbec žádné chemikálie. Abychom se tedy vyhnuli nebezpečným důsledkům, které mohou mít na naše zdraví, musíme se poohlédnout po účinných domácích a přírodních přípravcích pro udržení čistoty v našich domácnostech.

Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Které toxiny jsou nejškodlivější?

Mnohé chemické látky jsou původci rakoviny. Mohou narušit fungování endokrinního systému a mohou také poškodit reprodukční systém. Chemické látky obsažené v běžných domácích čisticích prostředcích, jako jsou prací prostředky a čisticí spreje, zasahují kůži a plíce a při průchodu játry a ledvinami se dostávají přímo do krevního oběhu. Podívejte se na následující seznam a zjistěte, které toxiny jsou ze všech nejnebezpečnější.

1. Čpavek je nejznámějším pachatelem a měli byste si pamatovat, že jej nikdy nesmíte míchat s žádným přípravkem, který obsahuje bělidlo. Bylo zjištěno, že smícháním čpavku s bělidlem se uvolňují toxické výpary, které způsobují u lidí přidušení nebo dokonce bezvědomí.

2. Glykolové ethery používané v kosmetice, mýdlech, barvách, parfémech a potravinách mohou způsobovat únavu a nevolnost, zanechávají lidi apatické a mohou mít za následek i poškození ledvin a jater.

3. Fosfáty se většinou nacházejí v prostředcích na mytí nádobí a mohou způsobit velké škody na životním prostředí.

4. Těkavé organické látky (VOC) zahrnují 1,4-dichlorbenzen a mohou mít za následek podráždění nosu a krku, způsobit závratě a vyvolat příznaky astmatu.

5. Bylo zjištěno, že ftaláty způsobují poškození reprodukčního systému, narušují endokrinní systém, způsobují rakovinu a dokonce vedou k poškození orgánů.

Dalšími stejně škodlivými složkami jsou například nonylfenol ethoxyláty (NPE), ropná rozpouštědla, formaldehyd a chlor.

Domácí netoxické recepty na čištění domácnosti

Abyste se vyhnuli působení nebezpečných toxinů, můžete vždy sáhnout po netoxických přípravcích pro domácnost a efektivně vyčistit svůj domov. Ocet a jedlá soda se osvědčily při odstraňování nečistot a dezinfekci zákoutí. V mnoha případech můžete použít také citron. Podívejte se na níže uvedené prostředky a dozvíte se více.

Jedlá soda

1. Jedlá soda může nahradit běžný prostředek na mytí nádobí a je bezpečná pro použití na kovy a porcelán, nezanechává žádné škrábance. Pomocí jedlé sody můžete vyčistit také troubu. Stačí posypat dno trouby šálkem jedlé sody a zalít ji vodou, aby vznikla hustá pasta. Nechte ji působit přes noc. Druhý den ráno pro vás bude snadné setřít mastnotu, protože špína se uvolní. Jakmile je nepořádek vyčištěn, kápněte trochu tekutého čisticího prostředku nebo mýdla a smyjte zbylé zbytky.

2. Ucpaný odtok uvolníte tak, že do něj nasypete půl až 1 šálek jedlé sody. Do ní nalijte půl až 1 šálek octa a odtok na 15 minut zakryjte. Pokud uvidíte bublinky, znamená to, že čištění bylo provedeno. Pak už jen propláchněte odtok proudem vody.

3. Chcete-li koberce vyčistit a zbavit zápachu, bohatě je posypte jedlou sodou, nechte sodu 15 minut působit a vyluxujte je.

4. Chcete-li vyčistit jakékoli stříbrné předměty, převařte v hrnci čtyři až šest centimetrů vody s 1 lžičkou jedlé sody, 1 lžičkou soli a kouskem alobalu. Stříbro ponořte a vodu vařte ještě 2 až 3 minuty. Stříbro vyjměte z hrnce a otřete z něj zašlý povlak.

5. Do záchodové mísy nasypte polovinu šálku jedlé sody a 10 kapek esenciálního oleje z čajovníku. Přilijte k ní čtvrt šálku octa a poté ji vydrhněte pomocí záchodové štětky.

Bílý ocet

1. Proti plísním bojujte tak, že na plíseň nastříkáte bílý ocet. Nechte ocet působit 30 minut a vydrhněte houbičkou. Opláchněte teplou vodou. Na silnou plíseň smíchejte jedlou sodu s trochou tekutého kastilského mýdla. Vydrhněte a opláchněte, a poté místo postříkejte bílým octem a vytřete do sucha.

2. Chcete-li vyčistit pracovní desku, smíchejte ocet a vodu v poměru 1:1. Nastříkejte na povrch a setřete. Pokud máte kamennou desku, použijte k čistění místo vody čistý alkohol nebo vodku, protože kyselost by mohla poškodit některé kamenné povrchy, například mramor a žulu.

3. Chcete-li jej použít jako účinný změkčovač tkanin, vezměte jeden litr bílého octa a přidejte do něj 20 až 30 kapek esenciálního oleje. Přidejte čtvrt až půl šálku této směsi do každé várky prádla. Před použitím nezapomeňte dobře protřepat.

Citron

1. Chcete-li dezinfikovat prkénko na krájení, rozkrojte čerstvý citron napůl a potřete jím jeho povrch. Šťávu nechte působit 10 minut a poté opláchněte. K čištění a dezinfekci nebo úpravě dřevěného prkénka na krájení můžete použít také kokosový olej.

2. Prostředek do myčky nádobí si můžete vyrobit sami z tekutého kastilského mýdla a vody v poměru 1:1. Pro provonění přidejte citron pomocí dvou lžiček citronové šťávy na jeden šálek směsi. Uchovávejte ji ve skleněné nádobě a směs nalijte do přihrádky na mycí prostředek v myčce. K opláchnutí přihrádky stačí přidat obyčejný bílý ocet.

Díky těmto jednoduchým domácím prostředkům na čištění domácnosti, které si můžete udělat sami, zůstanete bez toxinů a zároveň udržíte svůj dům svěží.