Zdraví

Jaké jsou výhody a nevýhody přerušovaného půstu

Přerušovaný půst se stal velmi módní záležitostí. Ale stojí to vůbec za to? Jídlo je součástí našeho života a bez něj nemůžeme přežít.

Existuje několik typů přerušovaného půstu. Můžete mít jedno jídlo denně nebo se postit v náhodně vybraných dnech. Další možností je jíst velmi málo kalorií – asi 500 až 600 – dva dny v týdnu. V ostatních dnech se jí normálně. Nebo lze půst omezit časově, během určitých hodin dne. Vše záleží na preferencích.

Na rozdíl od většiny diet je přerušovaný půst o tom, kdy byste měli jíst – a nikoli co. Neexistují žádná omezení týkající se jídla. Není divu, že je tak populární!

Přesto se možná ptáte, zda je pro vás bezpečný nebo vhodný. Než sáhnete po kalendáři, přečtěte si o výhodách a nevýhodách přerušovaného půstu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Výhody

Chrání před oxidačním stresem

Omezení příjmu kalorií vede ke krátkodobému oxidačnímu stresu. Možná si říkáte: „Není to nebezpečné“? Vůbec ne!

Protože je krátký, oxidační stres vyvolá ochrannou reakci. Vaše tělo se snaží přizpůsobit. Později vás bude před oxidačním stresem lépe chránit.

To je dobrá zpráva pro vaše celkové zdraví. Nezapomeňte, že oxidační stres je zodpovědný za nespočet chronických onemocnění. Hypertenze, srdeční selhání, spánková apnoe a rakovina jsou jen některé příklady.

Omezení příjmu kalorií dává vašemu tělu svým způsobem šanci trénovat. Klíčovým slovem je však „přerušované“. Pokud půst trvá příliš dlouho, může způsobit více škody než užitku.

Snižuje zánět

Krátkodobý stav oxidačního stresu má ještě jednu výhodu. Jak se vaše buňky přizpůsobují, antioxidační dráhy vašeho těla vzkvétají. Na oplátku se vaše buňky zlepší ve snižování zánětu.

Výsledek? Zvýšená odolnost vůči nemocem. Oxidační stres a zánět spolu koneckonců souvisejí. Obojí přispívá k chronickým onemocněním, jako je rakovina a srdeční choroby.

Může dokonce pomoci pacientům s astmatem – zánětlivým onemocněním. Ve studii Free Radical Biology and Medicine drželi dospělí s nadváhou střídavě denní dietu s omezením kalorií. Všichni měli středně těžké astma. Na konci diety došlo ke zlepšení hmotnosti i příznaků astmatu.

Zlepšuje zdraví srdce

Se snižováním zánětu se zlepšuje zdraví srdce. To může být užitečné, pokud máte vysoké riziko srdečního onemocnění.

Přerušovaný půst působí na enzym zvaný cholesterol 7-alfa-hydroxyláza. Zvyšuje expresi tohoto enzymu, který nutí cholesterol využívat pro žluč – trávicí tekutinu. Výsledkem je lepší hladina cholesterolu.

U potkanů přerušovaný půst také snižuje klidový krevní tlak a srdeční frekvenci. Vyšší odolnost vůči oxidačnímu stresu také chrání před stresory poškozujícími srdce.

Zlepšuje inzulinovou rezistenci

Studie na potkanech prokázaly také potenciál pro prevenci cukrovky. Ve studii časopisu The Journal of Nutrition vedl přerušovaný půst ke snížení hladiny glukózy v krvi. Zlepšila se také citlivost na inzulín.

To opět souvisí s oxidačním stresem. Krátké období navozuje příznivé hladiny inzulínu, které udržují cukrovku na uzdě.

Udržuje hmotnost

Kontrola hmotnosti vypadá u každého jinak. Pro některé může být jednou z technik přerušovaný půst.

Když omezíte kalorie, vaše tělo využívá tuk jako zdroj energie. Tím se spaluje tuková tkáň a dochází k malému úbytku hmotnosti.

Nevýhody

Vede k hladu

Navzdory kladům je velkou překážkou hlad. Určitě skončíte s kručícím žaludkem.

Každý reaguje na hlad jinak. Můžete se cítit slabí, malátní nebo unavení. Bude také těžké se soustředit a koncentrovat, což ztíží práci nebo řízení auta.

Sacharidy jsou pro vaše tělo hlavním zdrojem energie. Když nejíte, vaše hladina cukru v krvi dostává zabrat. Pravděpodobně se objeví příznaky jako podrážděnost, mdloby a bolesti hlavy.

Zvyšuje chuť k jídlu

Přerušovaný půst může způsobit, že budete mít větší hlad. To je pravděpodobně přesně to, co nechcete!

Během držení půstu stoupá hladový hormon ghrelin. A když jíte? Leptin – hormon sytosti – se zvyšuje. Ten potlačuje chuť k jídlu a pomáhá vám jíst méně.

Podněcuje hladovění

Nepřetržitý půst může být nebezpečný. Vaše tělo bude hladovět, což povede k podvýživě a špatné imunitě. V extrémních případech může dokonce způsobit poškození některých orgánů.

Můžete také přejít do režimu hladovění. Čím méně jíte, tím více kalorií vaše tělo potřebuje. Tím se zpomaluje metabolismus, což ztěžuje hubnutí. Naše tělo se snaží udržet to, co má.

Pamatujte, že sacharidy jsou hlavním zdrojem energie. Jakmile dojdou, jsou na řadě bílkoviny. Když přestanete hladovět, tělo si to vynahradí tukem, což vede k přibírání na váze.

To se stává v extrémních případech. Neexistuje však žádná stanovená bezpečná úroveň hladovění. Je třeba provést další výzkum.

Krátkodobě udržuje hmotnost

Tento efekt má i své stinné stránky. Občasné držení půstu může být na chvíli skvělé, ale z dlouhodobého hlediska není ideální.

Jistě, má podobné účinky jako trvalé omezování energie. Ale to neznamená, že je lepší. Nepřetržité energetické omezení vyžaduje nižší kalorický příjem a zároveň jeho udržování v normálním rozmezí. Navíc není pro tělo nijak zvlášť stresující, takže je zdravější.

Při přerušovaném půstu se vaše tělo nemůže plně přizpůsobit energetickému omezení. Nezlepší také celkovou účinnost hubnutí.

Než se pustíte do přerušovaného půstu, poraďte se se svým lékařem. Na každého člověka bude působit jinak. O jeho bezpečnosti rozhodne váš aktuální zdravotní stav a prodělaná onemocnění.