Zdraví

Nejlepší super potraviny vhodné pro ledviny a celkové zdraví

Ledviny mají nesmírně důležitou úlohu. Všichni máme dva orgány ve tvaru fazole, které se nacházejí pod žebry a po obou stranách páteře. Jsou zodpovědné za filtrování naší krve, odstraňování odpadních látek, kontrolu rovnováhy tekutin v těle a udržování zdravé hladiny elektrolytů. Naše ledviny jsou zodpovědné za filtrování veškeré krve v našem těle několikrát denně.

Problémy s ledvinami trpí miliony lidí a často si to ani neuvědomují, protože ne vždy se projevují zjevnými příznaky. Proto je pro nás mimořádně důležité, abychom se o své ledviny dobře starali. Jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je celkově zdravá strava. Pokud chcete jít ještě o krůček dále, sestavili jsme pro vás seznam absolutně nejlepších potravin pro ledviny na základě jejich specifických zdravotních přínosů. Pokud chcete zlepšit zdraví svých ledvin, začněte jíst více těchto potravin…

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jablka

Už jste někdy slyšeli rčení „jedno jablko denně drží doktora stranou“? Zřejmě je to pravda! Alespoň pokud jde o naše ledviny. Jablka jsou jednou z nejlepších potravin pro naše ledviny, protože obsahují pektin, „rozpustnou vlákninu, která může snižovat hladinu cholesterolu a glukózy“, píše National Kidney Foundation. Pektin také může být schopen snížit všechny rizikové faktory, které by mohly potenciálně poškodit ledviny, jako je vysoký krevní tlak nebo cholesterol.

Jablka je velmi snadné zařadit do jídelníčku, protože jsou skvělou svačinkou. Pokud patříte k těm, kteří si před konzumací jablka rádi oloupou slupku (což je nepravděpodobné, ale člověk nikdy neví), pak zvažte, zda si slupku nenechat, protože právě v ní se nachází spousta antioxidantů, včetně kvercetinu, o kterém se předpokládá, že chrání naše mozkové buňky. Jablka jsou také dobrým zdrojem vitaminu C.

Voda

Většina lidí během dne nepije dostatek vody, včetně mě! Je to škoda, protože pití vody během dne přináší našemu tělu mnoho skvělých a potřebných benefitů, včetně ledvin. Voda je nezbytná pro naše buňky, aby mohly transportovat toxiny do krevního oběhu. „Ledviny pak používají vodu k filtraci těchto toxinů a k tvorbě moči, která je transportuje ven z těla.“

Pokud zjistíte, že během dne pociťujete žízeň, sáhněte po vodě dříve než po čemkoli jiném. Doporučuje se ženám vypít 8 sklenic vody denně a mužům 13. Pokud jich tolik zkonzumovat nemůžete, snažte se vypít alespoň několik sklenic, abyste udrželi svou mysl a tělo zdravé. Je důležité si uvědomit, že množství vody potřebné během dne závisí také na úrovni vaší aktivity a stavu vašich ledvin. Více informací se dozvíte od svého lékaře.

Kapusta

Kapusta je jednou z těch superpotravin, o kterých se neustále mluví pro jejich výživové výhody, a to z dobrého důvodu! Tato zelená listová zelenina je plná vitaminu A, K a C, stejně jako vápníku a mnoha důležitých minerálů. Poskytuje karotenoidy a flavonoidy, které přímo prospívají zdraví našich očí a zároveň nás chrání před rakovinou. Je důležité upozornit, že vzhledem k tomu, že kapusta obsahuje velké množství vitaminu K, měli by se všichni, kdo užívají léky na ředění krve (např. warfarin), poradit se svým lékařem, než začnou konzumovat stravu s velkým množstvím tohoto vitaminu.

Jednou z nejlepších věcí na kapustě je, že její sezóna vrcholí v zimě, což znamená, že je skvělou volbou, když je ostatní zeleniny trochu méně (nebo je drahá). Konzumace kapusty nemusí být nudná nebo jednotvárná, můžete si ji zpestřit pečením této zeleniny do chipsů, přimíchat ji do smoothie nebo do dekadentního salátu.

Květák

Květák je jednou z nejvýživnějších druhů zeleniny, protože má vysoký obsah živin, jako je vitamin C, K a kyselina listová. Kromě toho obsahuje také spoustu protizánětlivých látek, jako jsou indoly a vláknina.

K získání zdravé dávky živin toho není třeba mnoho. Healthline píše, že jen 1 šálek vařeného květáku obsahuje asi 30 mg sodíku, 320 mg draslíku a 47 mg fosforu. Květák můžete také rozmačkat, abyste ho mohli použít jako náhradu bramborové kaše, nebo být kreativní a připravit si jídla, jako je květák buffalo nebo květáková pizza!

Borůvky

I když jsou tyto bobule malé, nepodceňujte jejich sílu! Borůvky jsou jednou z nejlepších potravin s antioxidační hodnotou. National Kidney Foundation upozorňuje, že borůvky mají nejen nízký obsah kalorií, ale jsou také skvělým zdrojem vlákniny a vitaminu C. Mají tolik úžasných zdravotních účinků, právě teď se zkoumá jejich schopnost chránit před rakovinou a srdečními chorobami, stejně jako veškeré přínosy pro zdraví mozku.

Pokud jde o ledviny, borůvky jsou šetrnou volbou, protože mají nízký obsah sodíku, fosforu a draslíku. Healthline upozorňuje, že pouhý 1 šálek borůvek dodá 1 mg sodíku, 114 mg draslíku a 18 mg fosforu.

Pokud chcete začít jíst více borůvek, zjistěte si, kde se nachází nejbližší farmářský trh, nebo si je prostě nakupte v místním supermarketu. Navíc se jich nemusíte vzdávat ani mimo sezónu! Vezměte si je mražené, protože chutnají stejně dobře a mají podobné blahodárné účinky jako čerstvé borůvky. Rozmixujte si je do smoothie nebo si jimi posypte vločky, ovesnou kaši nebo třeba jogurt.

Brusinky

Pokud jde o zdraví, brusinky jsou pravděpodobně známější pro pomoc při infekcích močových cest (IMC) než pro ledviny, ale mohou prospět oběma! Brusinky mohou pomoci chránit ledviny před poškozením a jsou skvělé pro prevenci nebo zvládání vředů a bakterií. „Tyto drobné, trpké plody obsahují fytonutrienty zvané proanthokyanidiny typu A, které zabraňují bakteriím ulpívat na sliznici močových cest a močového měchýře, a tím zabraňují infekci.“ To je důležité pro lidi s onemocněním ledvin, protože jsou náchylnější ke vzniku infekcí močových cest.

Chcete-li do svého jídelníčku zařadit více brusinek, zkuste je jíst sušené, vařené, čerstvé nebo ve formě šťávy. Uvádí se, že mají nízký obsah draslíku, fosforu a sodíku, což je činí velmi šetrnými k ledvinám.

Špenát

Podobně jako kapusta je i špenát dobře známý pro své neuvěřitelné zdravotní účinky. Je plný vitaminu A, C, K a kyseliny listové. „Beta-karoten obsažený ve špenátu je důležitý pro posílení zdraví imunitního systému a ochranu zraku.“ Má také hodně hořčíku.

Chcete-li špenát zařadit do svého jídelníčku, můžete si z něj připravit rychlou přílohu k jakémukoli pokrmu, můžete ho uvařit v páře a okořenit česnekem a olivovým olejem nebo ho dokonce rozmixovat do zdravého smoothie.

Ryby

Omega-3 mastné kyseliny jsou skvělé pro zdraví ledvin, a protože si je naše tělo nedokáže samo vyrobit, nejlepším způsobem, jak je získat, je jíst potraviny, jako je losos, makrela, tuňák bílý, sleď a sardinky. Ryby s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin mohou tělu pomáhat při srážení krve a budování buněčných membrán v mozku. Jsou také skvělým zdrojem zdravých tuků.

Podle National Kidney Foundation bylo prokázáno, že omega-3 mastné kyseliny „snižují riziko abnormálního srdečního rytmu, snižují hladinu triglyceridů a mírně snižují krevní tlak„. V současné době se zkoumá jejich přínos vůči rakovině, autoimunitním onemocněním a zánětlivým onemocněním střev.

Houby

Houby shiitake jsou skvělým zdrojem bílkovin, zejména pro ty, kteří se stravují rostlinnou stravou. Obsahují také velké množství vlákniny, vitamínů skupiny B, mědi, manganu a selenu.

Dalším skvělým aspektem hub obecně je, že obsahují vitamin D. Každý, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin (CKD), ví, jak je tento vitamin důležitý. Nejlépe ho získáte stravou nebo doplňky stravy (lze ho však vstřebávat i ze slunce). Obsah vitaminu D jim umožňuje regulovat funkci ledvin, což z nich dělá jednu z nejlepších potravin pro ledviny.

Jahody

Myslím, že jsem ještě nepotkala nikoho, kdo by neměl rád jahody, takže by nemělo být těžké přesvědčit kohokoli, aby jedl více tohoto lahodného ovoce! Jahody jsou plné antioxidantů, vitaminů a vlákniny. Podle výzkumů mohou vláknina a živiny obsažené v jahodách pomáhat chránit srdce, bojovat proti rakovině a obsahují protizánětlivé vlastnosti.

Existuje mnoho různých způsobů, jak jahody jíst, což ještě více usnadňuje jejich konzumaci. Můžete je jíst samotné, ve smoothie, v salátu nebo posypané na cereáliích, jogurtu či ovesné kaši.

Zelí

Zelí patří do skupiny brukvovité zeleniny spolu s růžičkovou kapustou, brokolicí a květákem. Tato jedinečná zelenina poskytuje „vitamíny, minerály a účinné rostlinné sloučeniny“. Konzumací zelí můžete získat také vitamín K, C a mnoho různých vitamínů skupiny B. Poskytuje také nerozpustnou vlákninu, „druh vlákniny, která udržuje váš trávicí systém zdravý tím, že podporuje pravidelnou stolici a dodává stolici objem“.

S mnoha dalšími potravinami na tomto seznamu má zelí společné to, že obsahuje málo sodíku, draslíku a fosforu, takže je bezpečné, pokud jde o zdraví našich ledvin.

Sladké brambory

Brambory pravděpodobně nejsou první věcí, která vás napadne, když přemýšlíte o zdravých potravinách, ale věřte tomu nebo ne, sladké brambory se do tohoto výběru dostaly! I když jsou v mnoha ohledech podobné bílým bramborám, sladké brambory mají více vlákniny, což znamená, že se v těle rozkládají pomaleji. Tyto brambory jsou také plné beta-karotenu (díky němuž mají zářivě oranžovou barvu) a obsahují také vitaminy A a C. Kromě toho jsou dobrým zdrojem draslíku a vitaminu B-6. Obsah draslíku může tělu pomoci vyrovnat hladinu sodíku a „snížit jeho vliv na ledviny“.

Abyste získali zdravou dávku prospěšných látek, doporučuje Národní databáze výživových hodnot USDA sníst jednu středně velkou sladkou bramboru. Tímto způsobem zkonzumujete téměř 4 gramy vlákniny při pouhých 112 kaloriích. Konzumace této potraviny nemusí být nudná. Můžete je zkusit rozmačkat nebo dokonce nakrájet na plátky a upéct z nich malé hranolky!

Papriky

Prakticky všechny papriky jsou pro nás a naše ledviny prospěšné. Jsou plné živin, ale mají nízký obsah draslíku. Ten je pro naše ledviny důležitý a bohužel to nemůžeme říci o všech ostatních druzích zeleniny. Proto jsou zejména papriky pro naše ledviny specificky dobré. Mají řadu různých barev a jsou plné antioxidantů, jako je vitamin C. I když sníte jen jednu malou červenou papriku, získáte 200 procent doporučené denní dávky vitaminu C.

Jsou také nabité vitaminem A, důležitou živinou pro funkci imunitního systému, která je u lidí s onemocněním ledvin často narušena.

Cibule

Cibule je základem při vaření! Jsou super zdravé, protože dodávají chuť našemu vaření, aniž by přidávaly sodík. Strava s nízkým obsahem sodíku je pro lidi s problémy s ledvinami mimořádně důležitá, takže hledání alternativ bez sodíku je nutností. A právě zde přichází na řadu cibule! „Osmažení cibule s česnekem a olivovým olejem dodá pokrmům chuť, aniž by ohrozilo zdraví vašich ledvin.“

Kromě toho, že cibule neobsahuje sodík, má také vysoký obsah vitaminu C, manganu a vitaminů skupiny B. Obsahuje také „prebiotické vlákniny, které udržují váš trávicí systém zdravý tím, že vyživují prospěšné střevní bakterie“.

Vaječné bílky

Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Udělejte si ji ještě prospěšnější tím, že budete jíst vaječné bílky! Vaječné bílky poskytují vysoce kvalitní bílkoviny, které jsou zároveň šetrné k ledvinám. Jedinou nevýhodou vajec jsou jejich žloutky, proto jsme zde uvedli pouze bílky. Žloutky mohou být výživné, ale mají vysoký obsah fosforu, který může být pro lidi s onemocněním ledvin nebezpečný.

Kromě toho, že jsou vaječné bílky dobrým zdrojem bílkovin, jsou skvělé pro lidi, kteří procházejí dialyzační léčbou, „protože mají vyšší potřebu bílkovin, ale potřebují omezit fosfor“.

Pokud nejste velkým fanouškem vajec, můžete získat zdravou dávku bílkovin také z kuřecího masa bez kůže.