Zdraví

Snadné způsoby jak chránit oči před každodenním poškozením

Vaše oči jsou důležitou součástí vašeho těla a jejich dobré zdraví je důležité pro udržení celkového zdraví. To, jak dobře vidíte, nemůžete zcela ovlivnit, ale existují určité způsoby, jak tato okna do vašeho světa chránit. Dodržujte tyto jednoduché způsoby, abyste si udrželi zdravé oči i ve zlatém věku.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Noste přes den sluneční brýle

Sluneční brýle by neměly sloužit jen pro ten „cool“ vzhled, který získáte, když si je nasadíte. Koupí správných brýlí můžete také chránit své oči před škodlivým ultrafialovým (UV) slunečním zářením. Optometrická asociace zdůrazňuje, že je důležité nosit sluneční brýle s UV ochranou, aby se předešlo problémům s očima a zrakem.

Krátkodobé vystavení UV záření, a to i několik hodin, může u některých osob způsobit efekt zvaný fotokeratitida, známý jako „spálení očí“. Mezi příznaky patří zarudlé oči, přecitlivělost na světlo a nadměrné slzení. Tento stav však nezpůsobuje trvalé poškození očí. Na druhou stranu dlouhodobé vystavení UV záření může způsobit závažnější stavy, které mohou vyústit v šedý zákal, věkem podmíněnou makulární degeneraci, a dokonce i rakovinu očí.

Kupte si sluneční brýle, které blokují 99-100 % UV záření a odstíní 75-90 % viditelného světla. Ujistěte se, že rám přiléhá těsně k vašim očím a obkresluje tvar vašeho obličeje, abyste zabránili působení UV záření ze všech stran.

Vyhněte se nadměrnému používání elektronických zařízení

V práci nebo doma většina z nás po většinu dne zírá buď na obrazovku telefonu, televize nebo notebooku. Nadměrné používání elektronických zařízení způsobuje, že jsou vaše oči vystaveny modrému světlu. Mnoho z nás pociťuje při příliš dlouhém zírání na obrazovky nepříjemné pocity, které způsobují únavu očí nebo jejich vysychání. Tomuto jevu se říká digitální únava očí. Modré světlo nepůsobí pouze na oči, ale jeho přílišné vystavení může narušit spánkové cykly, takže se v noci hůře usíná.

Nejjednodušší způsob, jak se vyhnout únavě očí z modrého světla, je dodržovat pravidlo 20-5-20. Každých 20 minut zaostřete oči na objekt vzdálený alespoň 5 metrů po dobu alespoň 20 sekund. To může přinést úlevu od únavy.

Neotírejte si oči

Když se vám do očí dostane cizí látka, například prach, je přirozené, že si je třete, abyste se zbavili podráždění. Tření očí vám sice může dělat dobře, ale chronické tření očím ve skutečnosti škodí. Může vést k oslabení a deformaci rohovky – průhledné přední části oka, která kryje duhovku a zornici. Může také způsobit, že kůže kolem očí, včetně očních víček, ztratí svou pružnost. Pokud si před kontaktem s očima zapomenete umýt ruce, může tření vést i k oční infekci.

Pokud si tedy potřebujete oči třít, dělejte to jemně. Například síla tlaku, kterou byste měli vyvinout, by měla odpovídat tlaku, který používáte při mytí obličeje žínkou nebo osušení ručníkem. Tření očí tak silně, že vyvolá pocit světla, aniž byste viděli, očím rozhodně neprospívá.

Používejte oční kapky bez chemických látek

Pokud trpíte suchostí očí nebo zarudnutím očí, snadným východiskem pro okamžitou úlevu bude lahvička očních kapek. Ve skutečnosti se mnoho lidí obrací na oční kapky, protože jsou snadno dostupné a nevyžadují ani lékařský předpis.

Používání očních kapek, zejména těch, které obsahují chemické látky, však může očím spíše uškodit než prospět. Do lahvičky s očními kapkami se dává mnoho složek, včetně konzervačních látek, které prodlužují dobu trvanlivosti. Tyto přidané chemikálie mohou zvýšit podráždění očí a způsobit další poškození. Někdy by se mohla špička lahvičky kontaminovat kontaktem s jinými povrchy, což by mohlo dočasně rozostřit vaše vidění. Používání prošlých očních kapek je rozhodně nevhodné, protože by mohlo vést k oční infekci.

Před použitím očních kapek se raději poraďte se svým očním lékařem a zjistěte, co můžete udělat pro zmírnění suchých očí nebo zarudnutí. Před zakoupením očních kapek je dobré si pečlivě přečíst etiketu. Používání přírodních zvlhčovačů očí může vašemu problému pomoci.

Vyhněte se používání prošlých odličovacích přípravků

Důležitou roli pro zdraví očí hrají také produkty, které používáte v okolí očí. Oční stíny, oční linky a nalepovací řasy jsou některé výrobky, které se používají v okolí očí. Používání nekvalitních nebo ještě hůře prošlých líčidel může způsobit podráždění, vysušení očí nebo oční onemocnění, jako je zánět spojivek. Proto je důležité dbát opatrnosti i při líčení.

Před použitím jakýchkoli produktů na obličej nebo oči si důkladně umyjte ruce.

Čtěte etikety výrobků, abyste se ujistili, že nejsou prošlé.

Vyvarujte se sdílení odličovacích přípravků, abyste se vyhnuli infekcím.

Stejně důležité je odstraňovat make-up před spaním. Mnoho z nás jde spát s nalíčenými tvářemi a probouzí se s výčitkami svědomí, protože to není správné. Proto se snažte líčení před spaním odstranit. Prokážete tím službu nejen své pleti, ale i svým očím.

Přestaňte kouřit nebo nikdy nezačínejte

Kouření je zlozvyk, který škodí zdraví a způsobuje zdravotní potíže, jako jsou srdeční choroby, mrtvice a rakovina. Mnozí lidé v něm však pokračují, zejména pokud ho provozují příliš dlouho, a to může zdraví, včetně vašich očí, způsobit mnoho dalších škod. Výzkumy ukazují, že kouření zvyšuje riziko věkem podmíněné makulární degenerace (AMD). Kouření je fyzická závislost a psychický návyk a přestat kouřit ze dne na den nemusí být pro všechny snadné. Pokud se chystáte přestat kouřit, můžete začít tímto plánem START.

S – Stanovte si datum ukončení kouření.
T – Řekněte svým přátelům, rodině a spolupracovníkům, že plánujete přestat kouřit.
A – Předvídejte a naplánujte si problémy, kterým budete muset během období odvykání čelit.
R – Odstraňte cigarety a tabákové výrobky z auta, domova a pracoviště.
T – Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, aby vám pomohl snadno přestat kouřit, a hlavně důvěřujte sami sobě.

Chraňte si oči ochrannými brýlemi

Vaše obydlí je pravděpodobně nejbezpečnější a neohrožující místo, které si dokážete představit. Provedené průzkumy však uvádějí, že určitá místa v domě, jako je dvůr nebo garáž, jsou častým místem vážných úrazů očí. Používání čisticích prostředků, jako je bělidlo, sekání trávy, vaření potravin, z nichž může stříkat olej, používání horkých předmětů v blízkosti obličeje, jako je kulma, a vrtání nebo zatloukání šroubů či hřebíků jsou některé z činností, které mohou v domě způsobit poškození očí.

Pro ochranu očí před dráždivými látkami a dalšími možnými poraněními očí je důležité nosit ochranné brýle. Může se to zdát jako zbytečné opatření, ale je v pořádku vypadat jako maniak a chránit si oči před zraněním, zejména pokud děláte něco, na co nejste vyškoleni.

Před spaním si vyjměte kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou ideální k tomu, abyste na večírku vypadali okouzlujícím způsobem. Dodávají se v různých barvách, abyste vypadali co nejlépe a cítili se dobře. Někteří z nás je používají téměř každý den, aby se vyhnuli zátěži těžkých brýlí. Ať už je váš důvod pro používání kontaktních čoček jakýkoli, je důležité je vyjmout, než se připravíte na spánek.

Během dne jsou vaše oči v kontaktu s řadou dráždivých látek a čočky se mohou stát živnou půdou pro bakterie. Nošení kontaktních čoček také snižuje množství dostupného kyslíku a spánek s nimi může způsobit infekci rohovky, její vysušení a další podráždění.

Pravidelně navštěvujte očního lékaře

Možná si myslíte, že vidíte dobře a že vaše oči jsou zdravé, protože vám nezpůsobují žádné potíže. Jediný způsob, jak to potvrdit, je však navštívit očního lékaře a provést oční vyšetření. Mnoho lidí, zejména dětí, si neuvědomuje, že s brýlemi vidí lépe, dokud se s nimi neseznámí. Kromě toho běžné oční choroby, jako je glaukom, diabetické oční onemocnění a věkem podmíněná makulární degenerace, často nemají v počátečních fázích onemocnění vůbec žádné příznaky. Ty lze potvrdit pouze při očním vyšetření a jejich léčba hned na začátku může pomoci snížit jejich dopad na vidění.

Přestože vaše rodinná oční anamnéza a geny mají na zdraví vašich očí velký vliv, dodržování správné oční hygieny, jako jsou zde uvedené kroky, může pomoci chránit vaše oči před předčasným poškozením.