Zahrada

Truhlíky na sázení a 5 jednoduchých tipů pro zahradničení

Pokud si myslíte, že váš venkovní prostor je na zahradničení příliš malý, zamyslete se znovu. Truhlíky na sázení nabízejí prostor a snadnou dostupnost pro produktivní pěstování.

Vyvýšené záhony, kontejnery, cedrové truhlíky na sázení: kdo to dokáže rozlišit, když existuje tolik možností? Abychom si to zjednodušili, pojďme se podívat na nejběžnější definice.

Vyvýšený zahradní záhon je velký rám, který stojí přímo na zemi a jeho dno je otevřené půdě pod ním. Box na sázení má pevné dno, které stojí na čtyřech nebo více nohách a zvedá se nad zem. Obě možnosti umožňují pěstovat množství potravin, bylinek a květin, ačkoli vyvýšené záhony bývají větší a mají větší objem půdy.

Z čeho jsou truhlíky vyrobeny?

I když existuje tolik různých materiálů, kolik je velikostí truhlíků, několik možností je oblíbených z nějakého důvodu. Dřevěný truhlík je běžnou a levnou volbou, kterou si díky snadno dostupným materiálům snadno vyrobíte sami. Mezi možnosti s dlouhou životností patří cypřiš, sekvoj a cedr.

Mezi další materiály, které se běžně používají ve venkovních prostorách, patří tvarovaný beton nebo kamenivo, pozinkovaný nebo povrchově upravený kov a kombinace dřeva a kovu.

Proč pěstovat v truhlících?

Existuje mnoho důvodů, proč byste mohli chtít pěstovat jedlé nebo okrasné rostliny v truhlících. Zde je několik důležitých výhod, které je třeba zvážit:

Skvělé pro zahradničení na malém prostoru: Truhlíky jsou vhodné pro pěstování na terasách, verandách, balkonech a dalších místech. Jsou k dispozici v různých tvarech a velikostech a mohou proměnit malé venkovní prostory ve svěží minizahrádky.

Ideální pro zahradničení na tvrdém povrchu: Díky nohám se květinové truhlíky zcela zvednou ze země, což znamená, že je minimální možnost potřísnění terasy nebo betonu. Když voda přece jen odteče, obvykle rychle vyschne, protože není uvězněna mezi dvěma povrchy.

Méně škůdců: Díky své výšce jsou truhlíky často mimo dosah živočichů žijících na zemi, jako jsou králíci, krtci, sysli a další. Hmyzí škůdci sice stále mohou najít vaše plodiny, ale díky malému prostoru na dosah ruky je snadnější je kontrolovat. V truhlících se skvěle osvědčují prostředky na ochranu užitečného hmyzu!

Pomáhají v boji proti chorobám přenášeným půdou: V truhlících se daří lehké a bohaté půdě. Použití sterilní směsi pro truhlíky znamená prevenci běžných chorob spojených se zahradničením v zemi.

Snadný přístup: Pokud je pro vás ohýbání a shýbání obtížné, mohou vám vyvýšené truhlíky pomoci zvýšit úroveň zahradničení.

Jak dosáhnout co nejlepších výsledků při pěstování v truhlících?

Díky všem těmto výhodám je snadné pochopit, proč zahrádkáři truhlíky milují. Úspěšné pěstování v truhlících různých velikostí a stylů naštěstí není obtížné. Stojí však za to zvážit následující tipy, abyste ze svých sadbovačů vytěžili maximum.

1. Používejte směs zeminy určenou pro truhlíky a květináče

I když může být lákavé naplnit truhlíky a květináče zahradní zeminou, nepodléhejte právě tomuto pokušení. Zemina, která se používá v zahradách, je těžká a hustá. To je špatná kombinace pro pěstování v těchto nádobách.

Místo toho zvolte sterilní směs určenou pro truhlíky a květináče. Tyto směsi obvykle obsahují složky, které půdu provzdušňují a udržují ji lehkou (například drcenou kůru nebo kokosové vlákno), materiály zvyšující filtraci půdy a zadržování živin (perlit, pemza nebo vermikulit) spolu s kompostem nebo jinými organickými látkami. Mohou být dokonce i bez zeminy.

2. Zajistěte, aby měl váš truhlík pro sázení dostatečnou drenáž

Kromě naplnění truhlíku dobře odvodněnou zeminou se ujistěte, že truhlík není nepropustný pro vodu. To se může stát při přestavbě misek nebo zalévacích žlabů na truhlíky. Voda musí někam unikat, jinak se mohou kořeny vašich rostlin přemokřit.

Dřevěné truhlíky či květináče mají často štěrbiny v místech, kde se dřevo spojuje. V těchto případech může voda obvykle unikat. V ostatních případech bude zapotřebí dodatečná drenáž. Odvodňovací otvory by měly být od sebe vzdáleny asi 20 cm a neměly by mít menší průměr než 1 a půl centimetru.

3. Vyberte správnou velikost truhlíku pro vaše rostliny

Zahradní truhlíky a květináče nabízejí jednoduchost a všestrannost. Nejenže vedle standardních obdélníků najdete truhlíky ve tvaru písmene L a U, ale také je můžete najít v různých velikostech. Otázkou je, jak velké byste měli zvolit.

Nejjednodušší způsob, jak určit, jaká délka a šířka truhlíku bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám, je změření prostoru. Pokud je váš truhlík široký zhruba 60 cm nebo užší, nebudete k péči o záhon potřebovat přístup z obou stran, protože byste neměli mít problém dosáhnout na druhou stranu. Pokud bude širší, budete potřebovat přístup z obou stran.

Ale co hloubka? Zatímco většině zeleniny bude stačit půda hluboká méně než 40 cm, některé druhy potřebují až metr. Ty obvykle nejsou pro truhlíky tou nejlepší volbou.

4. Umístěte truhlík na správné místo

Stejně jako každý jiný záhon bude i váš květináč či truhlík potřebovat dostatek slunečního světla pro rostliny a bylinky, které v něm chcete pěstovat. Většině druhů zeleniny se nejlépe daří při 6-8 hodinách plného slunečního světla. Listové plodiny, jako jsou saláty, rukola, kapusta a mangold, snesou o něco méně hodin nebo jim prospěje odpolední mírný stín. Chcete-li otestovat dostupnost slunečního světla na různých místech terasy nebo balkonu, použijte kalkulátor slunečního světla nebo si stáhněte některou z aplikací pro měření slunečního světla dostupných prostřednictvím mobilního telefonu.

Další věcí, kterou je třeba při umístění truhlíku zvážit, je blízkost vody. Pokud neinstalujete zavlažování, budete chtít, aby se nacházel v blízkosti hadicového kohoutku, abyste nemuseli nosit vodu. Stejně tak to platí, pokud plánujete používat zavlažovací hadici. Umístění truhlíku v blízkosti kuchyně může být výhodné také při pěstování zeleně a bylinek.

5. Vyberte si vhodné rostliny do truhlíku

Jak bylo uvedeno výše, existují rostliny, kterým se v truhlících čí květináčích nedaří, pokud nemáte dostatečnou hloubku půdy, aby se jim dobře dařilo. Dobrou zprávou je, že s tím, jak se stále více lidí obrací k městskému zahradničení, přicházejí na trh novější odrůdy rostlin určených pro život na terase nebo balkoně. Nyní můžete jednoduše sehnat „terasové“ nebo „kompaktní“ odrůdy pro většinu oblíbených druhů ovoce a zeleniny.