Zdraví

6 možných důvodů proč máte oteklý obličej a jak zmírnit otok

Není nic znepokojivějšího, než když se podíváte do zrcadla a zjistíte, že máte oteklý obličej. Vaše první myšlenka může být: „Ale ne, nepřibírám snad?“. Ale to není jediný důvod. Otok obličeje má několik možných příčin a některé jsou docela vážné.

Je snadné si myslet, že když vám otéká obličej, je ve hře přibývání na váze nebo vyčerpání. Podívejte se však na věc z širšího hlediska a věnujte pozornost i dalším příznakům. Možná budete překvapeni, co se ve skutečnosti děje.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to otok obličeje?

Otok obličeje vzniká, když se v tkáních obličeje hromadí tekutina. Někdy může postihnout i krk a horní část paží. Mírný otok obličeje je snadné přehlédnout, proto může pomoci zeptat se kamaráda nebo spolubydlícího, zda si nevšiml něčeho zvláštního.

Možné příčiny otoku obličeje

1. Alergie

Je známo, že alergické reakce způsobují otoky. Kůže může být zarudlá, bolestivá a svědivá. Máte vyrážku? To je zřejmá známka toho, že vašemu tělu něco nevyhovuje. Záludné je, že alergenem může být cokoli. Možná je to jídlo, které jste snědli, nebo třeba ten nový přípravek na mytí obličeje. Může to být také pyl v ovzduší. Pokud nemůžete určit původce, navštivte alergologa. Jedině tak budete vědět, čemu se vyhnout.

2. Reakce na léky

Některé léky způsobují otoky obličeje. Aspirin, penicilin, sulfa a glukokortikoidy jsou jen některé příklady. Může, ale nemusí se jednat o očekávaný nežádoucí účinek, proto nezapomeňte upozornit svého lékaře. Pokud se nepředpokládá, že by k němu mělo dojít, možná budete potřebovat jiný předpis.

3. Cellulitis

Cellulitis, často též zánět podkoží je akutní hnisavý zánět hlubokých podkožních tkání a někdy svalu. Zánět podkoží je běžná kožní infekce, často způsobená bakteriemi Staphylococcus nebo Streptococcus. Mezi hlavní rizikové faktory patří poranění, bodnutí hmyzem a léky. Pokud se zánět podkoží rozvine, kožní tkáň může být oteklá, citlivá a červená. Může být teplá, vypadat natažená a napjatá. Nepleťte si cellulitis s celulitidou, neškodným stavem promáčklé kůže. Cellulitis je smrtelně nebezpečný! Co nejdříve navštivte pohotovost, protože budete potřebovat vysokou dávku antibiotik.

4. Zánět vedlejších nosních dutin

Viníkem, proč máte oteklý obličej, může být zánět vedlejších dutin nosních neboli sinusitida. Ohromujících 9 z 10 případů je způsobeno virem, zatímco 1 z 10 je způsoben bakteriemi. Mezi další příznaky zánětu dutin patří bolest hlavy, ucpaný nos, bolest obličeje, horečka, kašel a bolest v krku. Pokud se jedná o virový zánět dutin, uklidněte se a odpočívejte, protože zánět odezní sám. Bakteriální záněty budou potřebovat antibiotika. Chcete-li zjistit, o co se jedná, navštivte lékaře.

5. Absces zubu

Pokud vás při otoku obličeje bolí zub jako blázen, možná se potýkáte se zubním abscesem nebo infekcí prasklého zubu či dutiny. Hnis se hromadí uprostřed a působí spoušť. Napuchlá čelist je výmluvným znamením spolu s bolestí při žvýkání a zduřelými žlázami na krku. Co nejdříve navštivte zubního lékaře, protože neléčený absces zubu může být životu nebezpečný.

6. Hypotyreóza

Vaše štítná žláza je velký problém. Produkuje hormony štítné žlázy, které řídí nespočet funkcí v těle. Pokud jich nevytváří dostatek, způsobuje stav známý jako hypotyreóza metabolické změny, které se projevují fyzickými příznaky, včetně opuchlého obličeje. Mezi další časté komplikace patří suchá kůže, vypadávání vlasů a sucho v ústech. Myslíte si, že je vaše štítná žláza nedostatečně aktivní? Nechte si udělat krevní test, abyste zjistili, zda potřebujete léky.

Opuchlý obličej může být známkou závažného zdravotního stavu, který byste mohli přehlédnout. Buďte proto obezřetní a dávejte si na tyto příznaky pozor.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medical News Today