Zdraví

8 různých faktorů které mají zásadní vliv na náš mozek

Mozek je ze všech orgánů v našem těle asi nejzajímavější. Řídí totiž vše od emocí a chutí až po náš spánek a fyzické zdraví.

Navzdory všeobecnému přesvědčení využíváme mozek na 100 %, přičemž všechny jeho části fungují po celý den, i když spíme. A v poslední době vědci zjistili, že určité věci v našem životě ovlivňují určité části mozku. Zde uvádíme některé z nich.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Sport

Často jsou proti sobě stavěni sportovci a intelektuálové s přesvědčením, že oba fungují odděleně. Nejnovější výzkumy však ukazují, že sport a fyzická aktivita zlepšují poznávací schopnosti.

Konkrétně sport zlepšuje kognitivní funkce (zpracování informací), paměť a koncentraci. U dětí také zlepšuje chování a studijní výsledky. Naopak nečinnost může mít negativní vliv na zdraví mozku a poznávání. Proto je důležité upřednostňovat sport jak ve školních osnovách, tak v našem životním stylu.

2. Čtení

Klasický obraz „šprta“ byl vždycky obraz někoho, kdo má nos zabořený v knihách. A na tomto stereotypu může být něco pravdy. Studie říkají, že čtení zlepšuje poznávání a kognitivní schopnosti.

Vědci ze Stanfordu zkoumali vztah mezi čtením, pozorností a rozptýlením tím, že nechali testované osoby číst Jane Austinovou. Průtok krve v mozku pokusných osob byl sledován pokaždé, když četly úryvky z románu.

Nejprve byli požádáni, aby stránky prolistovali. Později byli požádáni, aby textu věnovali pozornost, jako by se učili na zkoušku.

Bylo zjištěno, že pozorné čtení zvýšilo průtok krve mozkem, a tudíž zlepšilo poznávání a soustředění. Důvodem může být to, že věnování pozornosti literárnímu textu vyžaduje koordinaci více složitých kognitivních funkcí v mozku. Až tedy příště vezmete do ruky knihu, ujistěte se, že text jen tak neprolistujete, abyste si prokrvili mozek.

3. Nadměrná konzumace cukru

Nadměrná konzumace zákusků a sladkých nápojů vám nezpůsobí jen zubní kazy a cukrovku, ale má vliv i na váš mozek. Výzkumy uvádějí, že nadměrná konzumace cukru může mít negativní vliv na vaše kognitivní schopnosti a náladu.

Předpokládá se, že nadměrná konzumace cukru způsobuje zhoršení kognitivních funkcí, zejména pokud jde o paměť a prostorové učení. Přesná příčina tohoto jevu však není známa.

Kromě toho může konzumace cukru vyvolat psychické poruchy, jako je například deprese. Jak psychické poruchy, tak snížené kognitivní funkce mohou připravit půdu pro nesprávnou regulaci chuti k jídlu. Proto nezapomeňte omezit cukr.

4. Láska

Cynické hlavní mužské postavy ve většině romantických komedií již zjistily, že zamilovanost zahrnuje chemickou reakci. Přesněji řečeno, při zamilovanosti se uvolňuje oxytocin, dopamin, adrenalin a noradrenalin, které vám dělají dobře a způsobují bušení srdce. Vedou také k neklidu, zaujetí danou osobou a euforii.

Jakmile se zamilujete, studie ukazují, že u lidí, kteří byli předtím, než se dali dohromady se svou milovanou osobou, sociálně neobratní, může dojít ke zlepšení jejich sociálního poznávání. To lze přičíst přirozeně se vyskytujícímu hormonu oxytocinu, který činí lidi empatičtějšími a chápavějšími. Na lidi, kteří jsou již sociálně zdatní, to však má jen velmi malý vliv.

Studie také uvádějí, že láska i nenávist aktivují dvě části mozku, a to putamen a inzulu. Na rozdíl od nenávisti se však odborníci domnívají, že láska může zhoršit úsudek člověka. To však vyžaduje další výzkum.

5. Těhotenství

Když už jsme u sociálního poznávání, je důležité zmínit těhotenství. Výzkumy ukazují, že v těhotenství se zmenšuje šedá hmota mozková, která ovládá paměť, emoce, kontrolu svalů, smyslové vnímání, vzpomínky, pocity, řeč, rozhodování a sebeovládání.

Předpokládá se, že toto smršťování vytváří podmínky pro mateřské instinkty a sociální poznávání. Další studie uvádějí, že tyto změny mohou trvat až 2 roky.

6. Stres

Stres má na svědomí spouštění celé řady zdravotních potíží. A jak se ukazuje, stres má také významný vliv na mozek. Studie naznačují, že urychluje úbytek kognitivních funkcí, který přichází se stárnutím.

Dlouhodobý stres totiž vede k úbytku neuronů, zejména v hipokampu, který hraje důležitou roli při konsolidaci informací z krátkodobé paměti do paměti dlouhodobé.

Kromě toho může stres vyvolávat také poruchy spánku. To zase způsobuje toxické hromadění beta-amyloidu, nazývaného také „Alzheimerův protein“, který způsobuje ztrátu paměti. Pokud tedy máte sklony ke stresu, vyzkoušejte cvičení na uvolnění stresu, jako je například meditace.

7. Malování

Když se budete řídit svým vnitřním Picassem, může to zlepšit vaše kognitivní schopnosti a procvičovat mozek. Výzkumy uvádějí, že malování a rozjímání nad uměním zpomaluje průběh stárnutí a s ním spojený pokles kognitivních funkcí.

Ve studii však byly hodiny malování při zpomalování účinků stárnutí účinnější než hodiny dějin umění. Možná je tedy vhodný čas koupit si plátno a sadu barev.

8. Dehydratace

Dodržování pitného režimu 8 sklenic vody denně nezlepšuje jen stav vaší pleti a střev. Studie naznačují, že dehydratace zmenšuje mozek.

To následně vede ke ztrátě paměti a zhoršení kognitivních funkcí. A tuto reakci může vyvolat i mírná ztráta tekutin, proto dbejte na to, abyste zůstali hydratovaní.

Je zajímavé, jak emocionální a fyziologické věci v našem životě mohou vyvolat změny v mozku. A tyto studie vrhají světlo na budoucnost psychologie a kognitivní neurovědy.