Zdraví

Bolest na hrudi způsobená plynatostí? Jak se jí zbavit

Bolest na hrudi může být děsivá, ale ne vždy se týká vašeho srdce. Viníkem může být problém s plynatostí! I když vám to může připadat trapné, vězte, že je to naprosto normální. Většina z nás vypouští plyny 13-21 krát denně. Pokud je však vaše tělo kvůli plynatosti nafouklé, může to vést k bolesti na hrudi.

Možná si říkáte: „Nejsou plyny v mém žaludku?“. Je to pravda a vysvětluje to, proč jsou nadýmání, nepříjemné pocity a bolesti břicha příznaky způsobené plynatostí. Nadbytek plynu se však může plíživě zvyšovat a způsobovat říhání neboli krkání. Navíc horní část břicha je sousedem vašeho hrudníku. Když vás bolí břicho, může vás bolet i hrudník.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příčiny nadměrné tvorby plynů

1. Polykání vzduchu

Všichni při jídle nebo pití polykáme vzduch, ale přehánění vede k plynatosti. Žvýkání žvýkaček, kouření, cucání tvrdých bonbonů a příliš rychlá konzumace jídla nebo pití, to jsou časté příčiny plynatosti. Pokud nosíte zubní náhradu, ujistěte se, že správně sedí. Uvolněné zubní náhrady mohou také přinášet více vzduchu do těla.

2. Pití sycených či perlivých nápojů

Perlivé či sycené nápoje jsou známé tím, že způsobují říhání a nadýmání. Nápoje jako limonády a perlivá voda jsou plné dalšího vzduchu. Co jiného by mělo být v těchto bublinkách než plyn?

3. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny

Váš žaludek a tenké střevo nedokážou plně strávit vlákninu. Bakterie v tlustém střevě mohou trávení vlákniny dokončit a vytvářet přitom plyny. Vláknina je pro vás prospěšná, ale její příjem zvyšujte pomalu. Příliš rychlá konzumace a ve velkém množství přivodí plynatost, zácpu a bolest na hrudi.

4. Potravinové intolerance

Někteří z nás nedokážou rozložit sacharidy. A nestrávené sacharidy mohou způsobit nadýmání, plynatost a průjem. Častým pachatelem je laktóza, která se nachází v mléčných výrobcích. Na seznamu je také fruktóza v ovoci nebo kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Pro lidi s celiakií je problémem lepek. Ten poškozuje sliznici tenkého střeva a způsobuje zvýšenou plynatost.

Jak se zbavit plynatosti

1. Jezte a pijte pomalu

I když máte hlad, nejezte příliš rychle. Dejte si čas na úplné rozžvýkání a polknutí a nemluvte s plnou pusou. Jinak budete polykat spoustu vzduchu. Totéž platí pro rychlé pití. Proto zpomalte!

2. Vyhýbejte se perlivým nápojům

Tekutiny jsou důležité, ale ne všechny nápoje jsou stejné. Sycené nápoje vám mohou snadno způsobit nadýmání. Navíc také poškozují zubní sklovinu, čímž vás vystavují riziku vzniku zubního kazu.

3. Vyhýbejte se určitým potravinám

Věnujte pozornost tomu, jak se cítíte po konzumaci určitých potravin – ať už se jedná o mléčné výrobky nebo třeba pšenici. Pokud něco nemůžete plně strávit, vynechejte to. Váš lékař vám může pomoci určit, kterým potravinám byste se měli vyhnout.

4. Vyzkoušejte zázvor

Již více než 2 000 let se zázvor používá k léčbě zažívacích potíží. Gingerol, jeho účinná látka, má účinné protizánětlivé a analgetické vlastnosti. Teplo zázvorového čaje zmírní nadýmání, ale můžete také užívat zázvorové tablety nebo pastilky. Pokud zvládnete intenzivní chuť, rozžvýkejte kousek syrového zázvoru o velikosti palce.

5. Dopřejte si enzymy obsažené v papáji

Enzym obsažený v papáji jako pomocník při trávení zmírní plynatost a bolest na hrudi. Tablety jsou k dostání v obchodech se zdravou výživou. Nejste příznivci pilulek? Nebojte se, stejné léčebné účinky získáte i z celého čerstvého plodu.

6. Zkroťte plynatost aktivním uhlím

Chcete-li snížit střevní plynatost, vezměte si 1-2 tablety aktivního uhlí neboli živočišného uhlí. Sníží také bolest na hrudi a v žaludku.

Neužívejte ho však každý den. Aktivní uhlí by se mohlo vzájemně ovlivňovat s léky na předpis, proto se před vyzkoušením poraďte se svým lékařem.

Pokud bolest na hrudi přetrvává nebo se zhoršuje, neignorujte ji. Také bolest na hrudi doprovázená nevolností, zvracením nebo bolestmi hlavy je varovným signálem. Okamžitě se poraďte s lékařem.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases , Medline Plus