Trápí vás nedostatek hořčíku? Použijte těchto 5 bylinek

Hořčík je nezbytný minerál, ale většina lidí ho nepřijímá v dostatečném množství. Je potřebný pro více než 300 buněčných reakcí! Na hořčíku závisí syntéza DNA, funkce nervů a srdeční rytmus. Nedostatek hořčíku lze zvrátit nejen pomocí potravin a doplňků stravy, ale i bylin.

Pro muže je doporučený denní příjem 400 až 420 miligramů. Ženy by měly přijímat 310 až 320 miligramů denně. Obě skupiny tyto hodnoty nesplňují a nízký příjem je ještě pravděpodobnější u starších mužů nad 70 let a u dospívajících žen.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co způsobuje nedostatek hořčíku?

Ledviny brání nedostatku tím, že zastavují jeho nadměrné vylučování močí. Bez ohledu na to může nízký příjem přesto způsobovat problémy. Mezi bohaté zdroje hořčíku patří ovoce, listová zelenina, nerafinované obiloviny a ořechy. Nepomáhá ani to, že typická západní strava nemá vysoký obsah hořčíku.

Pokud navíc začnou selhávat ledviny, může se více hořčíku ztrácet močí. To je pravděpodobný problém pro alkoholiky a diabetiky 2. typu.

Gastrointestinální onemocnění, jako je Crohnova choroba a celiakie, mohou narušit vstřebávání hořčíku. Někdy mají stejný účinek i některé léky na předpis.

Příznaky nedostatku hořčíku

Asi 23 procent dospělých obyvatel ve věku 25 až 74 let má nízkou hladinu hořčíku v krvi. Pokud se objeví jeho nedostatek, mohou být časné příznaky zaměněny za jiné onemocnění. Pro jistotu si nechte udělat krevní test. Mezi časné příznaky nedostatku hořčíku patří:

Nevolnost
Únava
Necitlivost
Brnění
Svalové křeče
Změny chování
Abnormální srdeční tep

Pokud není nedostatek hořčíku zachycen a léčen, mohou se dlouhodobé příznaky projevit jako:

Srdeční onemocnění
Osteoporóza
Cukrovka 2. typu
Migrény

Byliny při nedostatku hořčíku

Mandle, špenát a kešu oříšky jsou skvělými zdroji hořčíku. Neomezujte se však pouze na potraviny! Příjem hořčíku můžete zvýšit i těmito bylinami.

1. Tymián

Tymián nabízí hořčík a navíc vápník, draslík a železo. Jedna čajová lžička nabízí 1 miligram hořčíku. Je oblíbenou bylinkou do slaného pečiva, ale můžete ho přidat i do polévky a pečené zeleniny.

2. Bazalka

Dvě polévkové lžíce nasekané čerstvé bazalky mají 3 miligramy hořčíku. Je to lahodný důvod, proč ji přihodit do těstovin, polévek a omáček. Ještě lepší je použít lístky bazalky k přípravě jednoduchého salátu Caprese.

3. Cilantro

Cilantro, známý také jako koriandr, se používá v mnoha různých kuchyních. Osvěží jídlo a zároveň dodá 5 miligramů hořčíku v 9 stoncích. Přihoďte ho na nachos, na rýži nebo na tacos.

4. Kopr

Navzdory svému názvu je kopr vynikající bylinka. Pět snítek obsahuje 1 miligram hořčíku, spolu s trochou vápníku a draslíku. Čerstvý kopr smíchejte s obyčejným bílým jogurtem a připravte si chutný dip bohatý na hořčík.

5. Šalvěj

Milujete zemité chutě? Použijte šalvěj, která obsahuje v 1 čajové lžičce 3 miligramy hořčíku. Tato bylinka je chutná k podzimním pokrmům, jako je dýňový chléb, polévka z máslové dýně a nádivka. Pokud máte rádi čaj, louhujte tyto sušené bylinky v horké vodě. Pro zjemnění a oslazení přidejte citronovou šťávu a med. V obchodě se zdravou výživou najdete také předem připravené čajové sáčky.

Je zřejmé, že konzumace těchto bylinek nedostatek hořčíku zázračně nevyřeší. Budete muset doplnit množství hořčíku jídlem, doplňky stravy a předepsaným postupem od lékaře. Všechny tyto prostředky společně zvrátí nedostatek hořčíku a zabrání budoucím problémům.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Institutes of Health , Sunny Botanist