Zdraví

13 překvapivých zdravotních výhod Jatamansi které musíte znát

Jatamansi je sice drobná a křehká rostlina, ale za svým skromným vzhledem skrývá pořádnou dávku síly. Tato vytrvalá, chlupatá rostlina, nazývaná také spikenard, pižmoň nebo Nardostachys jatamansi, je příbuzná kozlíku lékařskému. Oddenky nebo podzemní stonky této rostliny se hojně využívají v ájurvédě pro své silné léčivé účinky. Zde se podrobně podíváme na to, jak může jatamansi vyřešit mnoho vašich zdravotních potíží.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Má antioxidační a protizánětlivé účinky

Chronický zánět a oxidační stres mohou výrazně poškodit vaše zdraví a přispět k celé řadě onemocnění, jako je rakovina, srdeční choroby, artritida, Alzheimerova choroba a cukrovka. Oxidační stres může vzniknout, když vaše tělo není schopno neutralizovat volné radikály, které vznikají v důsledku vnějších faktorů, jako je znečištění životního prostředí, toxiny, tabák a alkohol, a také při přeměně potravy na energii v těle. Přitom obezita, sedavý způsob života a kouření mohou k tomuto stavu přispívat a podporovat zánět. Jatamansi má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které mohou bránit oxidačnímu stresu a mít ochranný účinek na vaše zdraví.

Za příznivé účinky jatamansi mohou být zodpovědné bioaktivní složky, jako jsou jatamanson, ß-sitosterol, elemol, jatamansin, kalaren, jatamansinol, nardostachnol, valeranon.

Podporuje růst vlasů

Oddenky jatamansi se v ájurvédě používají k přípravě aromatických léčivých vlasových olejů, které podporují růst vlasů a zabraňují jejich šedivění. Studie na zvířatech potvrzují, že lokální aplikace výtažků z jatamansi skutečně urychluje růst vlasů – v jedné studii došlo k 30% zrychlení doby potřebné k opětovnému růstu vlasů. Za tento účinek mohou být zodpovědné složky jako nardin a kyselina jatamansová.

Kořeny jatamansi se přes noc namočí do sezamového oleje a poté se vaří na mírném ohni, aby se vyrobil léčivý olej pro růst vlasů.

Pomáhá při spánku

Dospělí lidé potřebují v průměru 7 až 9 hodin spánku za noc. Pokud se však v noci převalujete a snažíte se dobře vyspat, jatamansi vám může pomoci. Ájurvédské texty uvádějí tuto bylinu jako nidrajánovou (hypnotickou a sedativní) drogu. V jedné studii se ukázalo, že když se 4 g jatamansi churny (práškového oddenku jatamansi) podávaly s mlékem třikrát denně po jídle, bylo to účinné při léčbě lidí trpících nespavostí. Tato léčba zlepšila začátek spánku o 61,34 % a délku spánku o 48,25 %. Rovněž snížila výskyt poruch spánku a poruch při každodenních úkonech o 53,08 %, resp. 43,85 %. Jatamansi může dokonce pomáhat zlepšovat hladinu kyseliny gama-aminomáselné (GABA) v mozku. Tento neurotransmiter zklidňuje mozek a pomáhá dosáhnout klidného spánku. Předpokládá se, že za tento účinek jsou zodpovědné sloučeniny jako valeranon a valepotriáty obsažené v bylině.

Snižuje stres

Většina z nás denně bojuje s určitou mírou stresu, aniž by o tom přemýšlela. Stres však může mít na vaše zdraví docela škodlivý vliv. Může způsobovat bolesti hlavy z napětí, migrény a bolesti zad, ale také zhoršovat reflux a vředy. Jatamansi vám však může pomoci se s ním vypořádat. V průběhu studie byl u myší vyvolán stres tím, že byly vystaveny chladu. Když však byly tyto myši předem ošetřeny výtažky z jatamansi, zjistilo se, že potlačují tvorbu žaludečních vředů a zvrátily změny biochemických markerů žaludečních vředů vyvolaných stresem. Změnil také stresem vyvolané zvýšení hmotnosti sleziny a nadledvin a hladiny kortikosteronu. Tuto antistresovou aktivitu jatamansi lze přičíst její antioxidační aktivitě.

Chrání játra

Játra jsou největším orgánem v těle a plní mnoho důležitých funkcí, včetně pomoci při trávení potravy, odstraňování toxinů a ukládání energie. Studie na zvířatech ukazují, že jatamansi může chránit játra před náporem škodlivých chemických látek. Jedna studie dokonce zjistila, že předléčení touto bylinou zlepšilo míru přežití u potkanů, kterým bylo podáno smrtelné množství chemické látky toxické pro játra.

Zlepšuje učení a paměť

Jatamansi je v ájurvédě řazena do kategorie rasayana (omlazující) a medhya (mozkové tonikum) a může být tou správnou volbou, pokud chcete zlepšit svou paměť a schopnost učení. Studie na zvířatech zjistily, že jatamansi dokázala výrazně posílit paměť a učení u mladých myší a zvrátit amnézii vyvolanou chemickými látkami i amnézii způsobenou stárnutím. Předpokládá se, že bylina přináší zlepšení paměti tím, že usnadňuje cholinergní přenos v mozku. To znamená, že ovlivňuje fungování acetylcholinu, neurotransmiteru a neuromodulátoru, který hraje důležitou roli v paměti a učení. Za tímto příznivým účinkem může stát antioxidační vlastnost jatamansi.

Působí proti neurodegenerativním onemocněním, jako je Alzheimerova choroba

Jatamansi může být prospěšná pro lidi trpící neurodegenerativními onemocněními, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Oxidační stres hraje rozhodující roli při vzniku Parkinsonovy choroby a antioxidační vlastnosti jatamansi by měly pomoci proti němu. Podle studie na zvířatech léčba extraktem z této byliny zpomalila poškození neuronů u potkanů. Snížila také problémy se svalovou koordinací a pohybovou aktivitou vyvolané lékem, který napodoboval účinky Parkinsonovy choroby. Mezitím výzkum také naznačuje, že tato bylina může inhibovat acetylcholinesterázu, enzym, který hraje roli při rozkladu neurotransmiteru acetylcholinu. To znamená, že by mohla působit podobně jako léky inhibující cholinesterázu předepisované lidem s Alzheimerovou chorobou, které zlepšují poznávání tím, že zvyšují hladinu acetylcholinu.

Snižuje vysoký krevní tlak

Hypertenze je tichý zabiják a může vyvolat problémy, jako je selhání ledvin, mrtvice, srdeční selhání a infarkt. Jatamansi se k řešení tohoto stavu používá v tradičním systému medicíny Siddha. A toto tradiční použití bylo podpořeno i vědeckým výzkumem – v jedné studii na zvířatech bylo pozorováno, že při podávání byliny subjektům se snížil diastolický i systolický krevní tlak. Za tento účinek mohou být zodpovědné její diuretické a antioxidační vlastnosti. Jatamansi může působit také jako inhibitor ACE. Angiotenzin konvertující enzym neboli ACE je součástí systému renin-angiotenzin (RAS), hormonálního systému v našem těle, který reguluje krevní tlak a rovnováhu tekutin. ACE hraje roli při zvyšování krevního tlaku tím, že způsobuje zúžení cév.

Reguluje astmatické záchvaty

Během astmatického záchvatu se buňky hladkého svalstva v průduškách stahují a dýchací cesty jsou oteklé a zanícené. Studie na zvířatech ukazují, že jatamansi má bronchodilatační účinek, pomáhá rozšiřovat průdušky a průdušnice, snižuje odpor dýchacích cest a zlepšuje proudění vzduchu do plic. Výtažky z byliny vykazují také protikřečový účinek, který kontroluje křeče průdušek, jež způsobují stažení těchto hladkých svalů a zúžení dýchacích cest. Jatamansi může díky tomuto dvojímu účinku pomoci zvládnout astma.

Pomáhá léčit epilepsii

Výzkum naznačuje, že jatamansi má antikonvulzivní účinky. Ve studii na zvířatech byly výtažky z kořene jatamansi podávány pokusným osobám před vyvoláním záchvatů podáním elektrického šoku nebo chemické látky vyvolávající záchvaty. Bylo zjištěno, že bylina má příznivý účinek a pomáhá snižovat počet záchvatů. Jatamansi může být schopna ovlivňovat inhibiční a excitační neurotransmisi a zvyšovat hladinu GABA, což pomáhá snižovat riziko záchvatů.

Pomáhá v boji proti depresi

Každý desátý člověk se někdy v životě potýká s depresí. Jatamansi však prokázala potenciál jako alternativní prostředek k léčbě deprese. Studie na zvířatech ukazují, že extrakt z této byliny má výrazný antidepresivní účinek, který je srovnatelný s běžně používanými léky na tento stav. Jiná studie na zvířatech ukázala, že podávání jatamansi po dobu 15 dnů zvýšilo u pokusných osob hladinu GABA, serotoninu a taurinu. Předpokládá se, že nerovnováha těchto neurotransmiterů hraje roli při vzniku úzkosti a deprese.

Tradičně je jatamansi důležitou složkou léčivého přípravku známého jako „mamsyadi kwatha“, který se používá k léčbě deprese. Tento přípravek obsahuje i další prospěšné složky, jako je parasika yavani (Hyocymus niger) a ashwagandha (Withania somnifera).

Pomáhá léčit zánět slinivky břišní

Když dojde k zánětu slinivky břišní, může to způsobit příznaky, jako jsou silné bolesti břicha, nevolnost, průjem a zvracení. Studie na zvířatech potvrzují potenciál jatamansi v boji proti akutní i mírné pankreatitidě. Bylo zjištěno, že léčba touto bylinou snižuje nejen otok slinivky, ale také únik pankreatických enzymů, jako je amyláza a lipáza, do krve a poškození plic spojené s pankreatitidou. Jatamansi může mít dokonce ochranný účinek proti spouštěčům, které by mohly způsobit zánět slinivky břišní.

Má potenciál bojovat proti rakovině

Jatamansi se v tradičních léčebných systémech používá v boji proti rakovině. A moderní výzkumy naznačují, že má protirakovinné účinky. Například jedna studie in vitro zjistila, že podporuje buněčnou smrt a brzdí buněčný cyklus buněk rakoviny prsu. Poraďte se se svým lékařem, zda vám jatamansi může pomoci jako doplňková léčba v boji proti rakovině.