Přibývání na váze: Které zdravotní potíže jej mohou způsobit
Přibývání na váze se může podepsat na vašem sebevědomí a na zdravotním stavu. Na druhou stranu, nevysvětlitelné přibývání na váze vás může přimět k zamyšlení nad možnou příčinou.
Některé zdravotní potíže jsou zodpovědné za přibývání na váze. Zdravotní problémy mohou v těle způsobit změny, které mohou ovlivnit vaši chuť k jídlu nebo metabolismus, což nakonec vede ke zvýšení hmotnosti.
Zde je 8 zdravotních stavů, které mohou způsobovat přibývání na váze.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.cz1. Hypotyreóza
Hormon štítné žlázy je produkován štítnou žlázou ve vašem těle. Řídí mnoho činností v těle včetně rychlosti, jakou bije vaše srdce. Když štítná žláza není aktivní, neprodukuje hormon, který vaše tělo potřebuje, což vede ke stavu známému jako hypotyreóza.
Kromě příznaků, jako je zpomalení srdeční frekvence, řídnutí vlasů, únava, zácpa a suchá kůže, může rovněž vést k nárůstu hmotnosti. Hormon štítné žlázy řídí rychlost, jakou vaše tělo spaluje kalorie. Při nedostatku tohoto hormonu se snižuje i spalování kalorií, což vede k přibývání na váze.
2. Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)
Syndrom polycystických vaječníků je stav, při kterém se na vaječnících tvoří cysty a také dochází k hormonální nerovnováze. Ženy s tímto onemocněním trpí nadměrným ochlupením, nepravidelnou menstruací, vypadáváním vlasů a problémy s plodností.
Tento hormonální problém může také vést k přibývání na váze, protože se zvyšuje produkce androgenu, neboli mužského hormonu, v důsledku inzulínové rezistence. Vysoká hladina inzulinu v těle je příčinou zvýšené produkce mužského hormonu u žen s PCOS neboli syndromem polycystických vaječníků.
3. Menopauza
Menopauza je přirozený stav, kterým procházejí ženy po čtyřicítce, když jejich vaječníky přestanou produkovat estrogen a progesteron.
V tomto období dochází v ženském těle k hormonálním změnám, které mohou být příčinou přibývání na váze. Svou roli při přibírání na váze ve 40 až 50 letech však může hrát i věk, pomalý metabolismus a faktory životního stylu. Obvykle je přírůstek hmotnosti patrný v oblasti břicha.
4. Syndrom dráždivého tračníku (IBS)
Syndrom dráždivého tračníku je běžným onemocněním postihujícím trávicí soustavu. Může způsobovat žaludeční křeče, nadýmání, zácpu nebo dokonce průjem.
Přibývání na váze není příznakem syndromu dráždivého tračníku. Lidé s IBS však obvykle místo ovoce a zeleniny sahají po sacharidech, které jim pomáhají zmírnit příznaky. To může být příčinou přibývání na váze. Kromě toho může IBS vést k depresi nebo úzkosti, které mohou vést ke stresovému přejídání, a tím i k nárůstu hmotnosti.
5. Těhotenská cukrovka (Gestační diabetes)
Gestační diabetes je přechodný stav, který se objevuje v pozdějších fázích těhotenství a zvyšuje hladinu cukru v krvi.
I když těhotenská cukrovka po porodu zmizí, ženy s tímto onemocněním mohou mít během těhotenství problémy s nadměrným močením, hladem, žízní a přibýváním na váze.
6. Prolaktinom
Prolaktinom je hormon vylučující nádor hypofýzy, který produkuje nadměrné množství prolaktinu. Může vést k problémům se sexuálními funkcemi, neplodnosti, menstruačním problémům a vaginální suchosti.
Zvýšená hladina prolaktinu v těle může být příčinou přibírání na váze. Studie zjistila, že u 70% pacientů s prolaktinomem, u kterých se hladina prolaktinu normalizovala, došlo ke snížení hmotnosti.
7. Deprese
Deprese je duševní porucha, která negativně ovlivňuje způsob, jakým se cítíte, myslíte a jednáte. Může také ovlivňovat každodenní aktivity člověka. Může vést k přetrvávajícímu smutku, pesimismu, podrážděnosti, potížím se spánkem, neklidu, únavě nebo dokonce ke změnám chuti k jídlu.
Ačkoli neexistuje dostatek důkazů, je známo, že deprese a úzkost souvisejí s přibýváním na váze. Může to být způsobeno zvýšenou chutí k jídlu, kvůli které lidé s depresí jedí více než obvykle.
8. Cushingův syndrom (hyperkorticismus)
Cushingův syndrom je stav způsobený vysokou hladinou kortizolu v těle. Častým příznakem tohoto syndromu je přibírání na váze. Lidé s Cushingovým syndromem mají zakulacený obličej, tuk kolem krku a jsou obézní v horní části těla. Nárůst hmotnosti se projevuje hlavně v obličeji, na břiše a na hrudi.
Zvýšená hladina kortizolu je hlavní příčinou přibírání na váze spojeného s Cushingovým syndromem. Kortizol vede ke zvýšení chuti k jídlu a hladiny inzulínu, které způsobují nárůst hmotnosti.
Pokud máte pocit, že bezdůvodně přibíráte na váze, je důležité nechat se vyšetřit na některý z těchto zdravotních stavů.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD , Medical News Today