Zdraví

6 důvodů, proč se stává, že antidepresiva ne vždy zabírají

Přiznání a přijetí deprese je důležitým krokem k uzdravení. A po něm je sebrání odvahy k užívání léků dalším velkým krokem na cestě k uzdravení. Jelikož je však deprese a užívání léků spojeno s velkým stigmatem, stále existuje mnoho neznalostí v této oblasti. Lidé se často rozhodují neinformovaně, pokud jde o antidepresiva. To je důvod, proč se lidé často potýkají se spoustou nejrůznějších otázek, když tyto léky někdy nezabírají. Lidé tedy potřebují vědět více o antidepresivech a jejich omezeních, aby nebyli bezradní v případě, že jim léky nezabírají. Zde je šest důvodů, proč antidepresiva u některých lidí nezabírají.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Léky mají svá omezení

Podle mnoha psychiatrů stále ještě nemáme úplné znalosti o farmakologii antidepresiv. Víme, jaké účinky mohou mít na lidi s depresí, ale stále nevíme, jaké jsou důvody jejich selhávajících účinků. Psychiatři se domnívají, že v tom mohou hrát roli důvody, které stojí za tím, že člověk recidivuje. Podle studií léky nedokážou přinést úlevu téměř třetině všech lidí, kteří se k lékům uchýlí. Pro mnohé to může být poněkud překvapivé, ale léky nejsou jedinou možností, jak mohou lidé najít úlevu od deprese. Existuje mnoho dalších dostupných věcí, které mohou lidé udělat pro překonání příznaků deprese.

2. Věda se stále vyvíjí, aby zjistila více

Jedním z důvodů, proč léky u některých lidí nezabírají, je to, že někteří mají jiné problémy a léky nejsou dostatečně sofistikované, aby jejich problémy řešily. Věda se však vyvíjí a neustále probíhají výzkumy, které mají za cíl vylepšit jejich složení. Někdy není chyba v lidech nebo v jejich návycích, proč léky nefungují.

3. Diagnóza může být chybná

Lidská psychologie a duševní zdraví je záležitost, která se u jednotlivých lidí liší. Proto se mnohokrát stává, že lidé mají příznaky připomínající depresi, ale může se jednat o zcela jiný stav. Bipolární porucha a porucha osobnosti jsou některé ze stavů, které vykazují rozmanitou škálu příznaků a některé z těchto příznaků mohou připomínat příznaky deprese. Terapeut si tedy musí být před předepsáním léků zcela jistý diagnózou. Špatná diagnóza při léčbě stavu nijak nepomůže. Ujistěte se tedy, že váš terapeut je kvalifikovaná osoba schopná zvládnout daný úkol.

4. Vyvinutá tolerance na léky

Náš mozek je super orgán, který se dokáže sám proměňovat. Proto se občas stává, že si náš mozek vytvoří toleranci vůči předepsaným lékům, které dříve fungovaly dobře. Tento stav se nazývá jako antidepresivní tachyfylaxe. Antidepresiva jsou formulována tak, aby vyvolala zvýšení hladiny serotoninu a zmírnila tak příznaky deprese. Někdy si však naše tělo může zvyknout na určité léky a vytvořit si toleranci vůči jejich složení, což může způsobit, že jsou méně účinné. V takovém případě může u některých lidí zafungovat změna léku. A bylo rovněž zjištěno, že někdy je účinné i zvýšení dávky.

5. Dostatek spánku

Lidé jsou náchylnější k fyzickým a psychickým problémům, když nemají dostatek spánku. Proto je důležité se ujistit, že máte dostatek spánku, než začnete užívat antidepresiva. Nedostatek spánku může způsobit podrážděnost a výkyvy nálad. A ty nejsou pro duševní zdraví nijak příznivé. Dostatek spánku je tedy pro lidi, kteří užívají antidepresiva, velmi důležitý.

6. Psychoterapie může být stejně účinná

Léky jsou často považovány za poslední možnost, pokud jde o depresi, ale není to pravda. Psychoterapie může být při léčbě deprese stejně účinná jako léky. Je tedy důležité, aby lidé zvážili a vyhledali jiné prostředky v případě, že jim léky nezabírají.

Deprese je závažné duševní onemocnění, které postihuje mnoho lidí. Je však zcela léčitelná. Je tedy důležité, aby lidé věděli o svých možnostech a vyhledali je, aby se jim ulevilo a neztratili naději.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Verywell Mind , Medical News Today