Vše, co potřebujete vědět o těhotenské cukrovce
Cesta k mateřství je stejně vzácná jako samotné dítě. Je to ta životní etapa, kdy zažíváte nejrůznější změny, a to jak fyzické, tak psychické.
Je to také období, kdy musíte být ke svému tělu mimořádně opatrná. Během těhotenství může vaše tělo procházet neobvyklými výkyvy. Jednou z takových změn je změna hladiny cukru ve vaší krvi. Tento dočasný vzestup hladiny cukru v krvi se nazývá těhotenská cukrovka nebo také gestační diabetes.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíNejčastější otázky týkající se těhotenské cukrovky
Pro všechny nastávající maminky, které se těší na cestu těhotenstvím, přinášíme odpovědi na několik nejčastějších otázek týkajících se těhotenské cukrovky.
Co je těhotenská cukrovka?
Těhotenská cukrovka je obvykle přechodné zvýšení hladiny cukru v krvi, ke kterému dochází během těhotenství a které po porodu klesá. Může se vyskytnout v kterékoli fázi těhotenství, ale častější je v jeho druhé polovině.
Dochází k ní tehdy, když vaše tělo nedokáže produkovat dostatek inzulínu (hormonu, který kontroluje hladinu cukru v krvi), aby zvládlo dodatečnou produkci glukózy v těle.
Tento stav může matce a dítěti způsobit určité problémy během porodu i po něm. Lze mu však předejít, pokud je těhotenská cukrovka odhalena a léčena pod dohledem lékaře.
Jaké jsou běžné příznaky těhotenské cukrovky?
Těhotenská cukrovka nemá specifické příznaky. Nejjednodušší způsob, jak ji odhalit, je provedení některých testů. Některé ženy se však mohou setkat s následujícími příznaky:
Pocit časté žízně
Močení častěji než obvykle
Sucho v ústech
Únava
Některé ženy mohou také pociťovat nevolnost a vaginální infekce, infekce močového měchýře a infekce pokožky. Některé mohou mít i rozmazané vidění.
Pokud se však těhotná žena potýká s těmito příznaky, nemusí to být vždy příznakem těhotenské cukrovky. Jedná se o běžné příznaky, které se během těhotenství vyskytují, a pokud si chcete být jistá příčinou, pomůže vám sdělení těchto příznaků lékaři a provedení určitých testů.
Kdo je ohrožen vznikem těhotenské cukrovky?
Každá žena, která je těhotná, je náchylná k rozvoji těhotenské cukrovky. Existují však určité ženy, u kterých může být riziko vzniku tohoto onemocnění vyšší než u ostatních. Mezi ně mohou patřit např:
Ženy, které jsou starší 25 let
Ženy, které mají v rodinné anamnéze diabetes 2. typu
Ženy, které mají nadváhu
Ženy, u kterých se v předchozím těhotenství vyskytla těhotenská cukrovka
Ženy, které porodily velké děti
Jaké problémy může způsobit těhotenská cukrovka?
Ačkoli je těhotenská cukrovka u většiny žen dočasná, existuje šance, že toto onemocnění může ovlivnit vás i vaše dítě, a to buď v období těhotenství, nebo po porodu. Některé z komplikací, které může těhotenská cukrovka způsobit vám i dítěti, jsou následující:
Neobvyklý růst dítěte, který může způsobit potíže při porodu, což může vyžadovat vyvolání porodu nebo císařský řez.
Příliš mnoho plodové vody – tekutiny, která obklopuje dítě v děloze – což může způsobit předčasný porod.
Předčasný porod.
Zvýšení krevního tlaku.
Snížení hladiny cukru v krvi dítěte.
Zvýšené riziko vzniku cukrovky 2. typu v budoucnu.
Jak lze těhotenskou cukrovku zvládnout?
Těhotenskou cukrovku lze zpočátku zvládnout zdravým stravováním a pravidelným cvičením. Jedním z prvních kroků ke zvládnutí těhotenské cukrovky je kontrola stravy. Následuje několik tipů, které je třeba dodržovat, abyste měli pod kontrolou hladinu cukru v krvi:
Vybírejte si výživné zdroje sacharidů, jako je celozrnné pečivo, luštěniny, ovoce a zelenina.
Vzhledem k tomu, že sacharidy mají vliv na hladinu cukru v krvi, je důležité rozložit je do celého dne.
Nekonzumujte škrobnaté potraviny ve větším množství, protože se mění na glukózu.
Pijte vždy jen jeden šálek mléka. Ačkoli je důležitým zdrojem vápníku, je také formou sacharidů, které mohou ovlivnit hladinu cukru v krvi.
Ovoce je zdravé, má však vysoký obsah přírodních cukrů. Jezte proto jednu až tři porce ovoce denně. Jedna porce ovoce je malý kousek ovoce nebo polovina velkého kusu ovoce. Nejlepší je vyhnout se ovocným šťávám.
K snídani je vhodné jídlo bohaté na bílkoviny a škrob.
Udržování fyzické aktivity je stejně důležité jako zdravé stravování, abyste měli hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Fyzická aktivita střední intenzity je vhodná jak pro matku, tak pro dítě. Fyzická aktivita pomáhá snižovat inzulinovou rezistenci.
Chůze, zdolávání schodů místo výtahu a cvičení jógy jsou některé fyzické aktivity, které lze v těhotenství vyzkoušet. Než však začnete s jakoukoli formou fyzické aktivity, je důležité poradit se s lékařem, abyste věděla, co je pro vás a vaše dítě nejlepší.
Po narození dítěte těhotenská cukrovka sama vymizí. Krevním testem se můžete ujistit, že hladina glukózy je opět v normě. Pro ty, kteří jsou ohroženi vznikem diabetu 2. typu, je důležité nechat si pravidelně provádět krevní testy.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: NY Times , Healthline , Mayo Clinic