Zdraví

Zdravotní problémy a nemoci co způsobí nedostatek vitamínu E

Vitamín E je důležitou součástí arzenálu vitamínů, které vaše tělo potřebuje k udržení zdraví. Tento zázračný vitamín má zásadní význam pro funkci nervů, svalů a imunitního systému. Má také antioxidační vlastnosti, které pomáhají chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály. Abyste tělu dodali dostatek vitamínu E, většina dospělých potřebuje 15 mg vitamínu E denně podle doporučených denních dávek (RDA) navržených Radou pro potraviny a výživu. Kojící matky potřebují přibližně 19 mg denně. A vzhledem k tomu, jak důležitou roli tento vitamín hraje, může nedostatek vitamínu E tělo skutečně vyvést z rovnováhy.

Závažný nedostatek vitamínu E je obvykle vzácný, zejména ve vyspělých zemích, ale může k němu dojít v důsledku podvýživy. Vitamín E také vyžaduje určité množství tuku pro účinné vstřebávání a přenos, takže strava s minimálním příjmem tuku může být také spouštěčem. Nedostatek, který není způsoben stravou, je obvykle spojen se zdravotními potížemi, které brání trávení a vstřebávání tuků. K poruše vstřebávání tuků mohou vést například onemocnění, jako jsou poruchy jater nebo žlučníku, zánět slinivky břišní a cystická fibróza.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Novorozenci, zejména předčasně narozené děti, mohou být také náchylní na nedostatek vitamínu E, protože přes placentu může projít jen malé množství vitamínu E. Riziko se pomalu snižuje, jakmile začnou děti získávat dostatek vitamínu E z mléka. Rostoucí děti (dokonce i vybíraví jedlíci) a dospělí jsou naopak nedostatkem vitamínu E ohroženi jen zřídka, protože si mohou ukládat velké množství v tukové tkáni. Dokonce i při nedostatku z důvodu problémů s malabsorpcí tuků jsou účinky výraznější u kojenců než u dospělých. Pokud však tělu chybí vitamín E, může se to projevit mnoha zdravotními problémy, z nichž některé jsou zcela kritické. Zde je uvedeno, na co byste si měli dávat pozor.

Oslabená imunita

Váš imunitní systém potřebuje k efektivnímu fungování zdravou dávku vitamínu E. Je přítomen v buněčných membránách a tělesných tkáních všech buněk. Jeho nedostatek má zase za následek oslabení imunitního systému, což vede k častým infekcím a nemocem. Od nachlazení a kašle až po další onemocnění dýchacích cest a močové infekce se to může projevovat různými způsoby. Je známo, že strava bohatá na vitamín E a jeho doplňování zlepšují odolnost vůči nemocem a také řeší problém snížené imunity pozorovaný u zranitelných skupin, jako jsou staří lidé nebo lidé s oslabenou imunitou, například nemocní AIDS.

Doplňte si vitamín E každý den! Některé z nejlepších zdrojů vitamínu E jsou oleje jako slunečnicový, světlicový, řepkový a pšeničné klíčky. Ořechy, jako jsou mandle, arašídy a lískové ořechy. A semena, jako jsou slunečnicová semena. Zelená zelenina, jako je brokolice, listová zelenina a špenát, jsou také dobrými zdroji. Některé potraviny, jako jsou ovocné šťávy, snídaňové cereálie, pomazánky a margarín, jsou často obohaceny vitamínem E.

Gastrointestinální problémy

V souvislosti se špatným vstřebáváním tuků může závažný nedostatek vitamínu E často způsobit gastrointestinální problémy, jako je průjem, zvracení, oteklé břicho a objemná zapáchající stolice. Zvláště náchylní jsou kojenci, kteří v důsledku toho nemusí přibývat na váze nebo růst tak, jak se očekává.

Svalové úbytky

Dalším důsledkem závažného nedostatku vitamínu E je ochabování svalů. Studie ukazují, že bez vitamínu E se natržená buněčná membrána nemůže správně zahojit. A protože se buněčné membrány svalů mohou roztrhnout už jen při běžném používání, může být nehojení problémem. Svalové buňky, které se dlouhodobě neopravují, mohou vést ke svalovému chřadnutí. Fyzické trauma jakéhokoli druhu, svalová dystrofie nebo svalová slabost v důsledku cukrovky jsou stavy, které způsobují poškození svalových buněk. Nedostatek vitamínu E se projevuje také u syndromu křehkosti, který se vyskytuje u starších lidí, kteří jsou pak slabí a nejistí na nohou.

Oční problémy

Vitamín E chrání oči před volnými radikály, které poškozují zdravou oční tkáň. Nezamezené poškození volnými radikály může zvýšit riziko věkem podmíněné makulární degenerace a tvorby šedého zákalu. K čemuž dochází, pokud trpíte nedostatkem vitamínu E. Nedostatek může také oslabit oční svaly a vést k mimovolným pohybům očí.

Hemolytická anémie

Nedonošené děti, které mají nedostatek vitamínu E, se často potýkají s hemolytickou anémií, což je porucha, která způsobuje, že červené krvinky jsou ničeny rychleji, než se mohou vytvořit. Kostní dřeň se neúspěšně snaží nahradit ztracené buňky, což vede k velkému množství nezralých červených krvinek. Studie ukazují, že kojenci léčení doplňkovým vitamínem E mohou překonat určitý stupeň anémie a také snížit počet nezralých červených krvinek.

Vitamín E je nezbytný pro vývoj nervového systému a jakýkoli jeho nedostatek na něj může mít nepříznivé účinky, zejména u kojenců a dětí. U dětí s nízkou hladinou vitamínu E při narození nejsou nevratné neurologické příznaky neobvyklé. Problémy s koordinací a poruchy reflexů jsou dva běžné důsledky, které způsobuje nedostatek vitaminu E.

Periferní neuropatie

Nedostatek vitamínu E může způsobit poškození svalů a nervů, což vede ke ztrátě citu v rukou a nohou a pocitům, jako je pálení, necitlivost nebo brnění. Studie potvrzují, že nízké množství tokoferolu může způsobit poškození nervů. Včasné zavedení léčby vitamínem E může pomoci neuropatii zvrátit nebo alespoň zastavit.

Spinocerebelární ataxie

Dlouhodobý a závažný nedostatek vitamínu E může vést ke spinocerebelární ataxii nebo spinocerebelární degeneraci struktur v mozku. Při tomto onemocnění dochází k degeneraci míchy a mozečku. Jelikož mozeček řídí dobrovolné pohyby, jakákoli degenerace způsobuje ztrátu svalové koordinace.

Tyto komplikace se projeví kdykoli mezi 2. a 20. rokem života a ovlivňují koordinaci a kontrolu dobrovolných pohybů. Dalšími příznaky ataxie jsou svalová slabost, třes a tiky, potíže s mluvením a pomalejší reflexy. V některých případech dochází také k opoždění tělesného a duševního vývoje. Bylo zjištěno, že včasná léčba vitamínem E zpomaluje rozvoj některých z těchto neurologických problémů a někdy mu dokonce zabraňuje.

Abetalipoproteinemie

Abetalipoproteinemie neboli Bassen-Kornzweigův syndrom je vzácná genetická porucha, která ztěžuje vstřebávání tuků střevem a jejich transport játry. To vede k nedostatku esenciálních vitamínů a lipidů, z nichž jedním je nedostatek vitamínu E. Příznaky a symptomy ABL se shodují s příznaky a symptomy nedostatku vitamínu E. Patří k nim postupné neurologické zhoršování, hemolytická anémie, svalová slabost a někdy i degenerace oční sítnice. Jedná se o zvláštní cyklus. ABL je sice jednou z příčin nedostatku vitamínu E, ale je také jedním z důsledků jeho nedostatku.

ABL často začíná již v dětství. Šance na uzdravení z ABL jsou nejčastěji poměrně malé. Léčba spočívá ve vysokých dávkách vitamínu E doplněných o tuky ve stravě a další vitamíny rozpustné v tucích.

Abnormality kostry

Testy ukázaly, že u pacientů s ataxií, jaterními problémy, jako je ABL, a nízkou hladinou vitamínu E se mohou objevit abnormality kostry. Svalová nerovnováha během vývoje kostí může způsobit abnormality kostry, jako je například vbočená noha, zakřivení páteře dozadu nebo do strany nebo vysoce klenuté chodidlo. To vše může způsobit problémy při chůzi nebo dokonce při stání.

Závěr? Získávejte vitamín E z různých potravinových zdrojů a měli byste být v pořádku. Pokud máte podezření na nedostatek vitamínu E, poraďte se s lékařem o vhodném doplňování. Nadměrné dávky mohou mít vedlejší účinky, některé z nich mohou být závažné, proto se vyhněte samoléčbě.