Zdraví

Důvody, proč přibíráte na váze, i když jíte zdravě

Ti z vás, kteří se snaží zhubnout nebo bojovat s obezitou, vědí, jak je to těžké. A někdy, bez ohledu na to, jak dobře upravujete svůj jídelníček, vaše tělo prostě kila neztratí. To se vašemu tělu stává, když se u vás vyskytnou určité zdravotní problémy, kvůli kterým v mžiku přiberete. Zde je několik důvodů, které nemají nic společného s jídlem, a které mohou být možnou příčinou tohoto úporného tuku ve vašem těle.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nadměrný stres

Podle Psychologické asociace je stres jednou z hlavních příčin zdravotních krizí, jako je obezita a deprese. Při stresu vaše tělo uvolňuje nadměrné množství stresového hormonu (kortizolu), který způsobuje vážnou hormonální nerovnováhu. Vzorec je zde jednoduchý: Nadměrný stres produkuje nadbytek kortizolu, který zvyšuje přírůstek hmotnosti.

Začnete se stresově přejídat a emocionálně jíst, což má za následek ukládání tuku v pase a na břiše, relativně plnější obličej a krk než ruce a nohy, vysokou hladinu cukru v krvi a vysoký krevní tlak, extrémní výkyvy nálad a svalovou únavu. Nejlépe se z toho dostanete pravidelným cvičením, kvalitním spánkem a meditací, která zlepší vaši reakci na stres, a naučíte se ovládat svůj dech.

Změny související s věkem

Tento problém nemůžete ignorovat – bolestivé klouby, únava, šedivění vlasů a vrásky spolu s nevyhnutelným nárůstem hmotnosti. Je to proto, že spolu s vaší imunitou jde dolů i váš metabolismus. I když jste v průběhu let možná zlepšili své stravovací návyky, přejídání a noční svačiny vás doženou.

Spolu se sníženým metabolismem a přibýváním tuku začnete ztrácet i svalovou hmotu, která jinak pomáhá spalovat kalorie. S přibývajícím věkem je více než kontrola stravy potřeba co nejvíce pravidelně cvičit. Omezte ve svém jídelníčku sacharidy a přejděte na nízkotučné bílkoviny.

Léky na předpis

Téměř všechny léky mají alespoň jeden menší nežádoucí účinek. U mnoha léků na předpis je jedním z nich přibývání na váze. Přibírání na abnormální, úporné hmotnosti je běžně pozorováno u lidí, kteří užívají antidepresiva, antipsychotika, léky proti záchvatům, léky na vysoký krevní tlak, regulaci srdeční frekvence a cukrovku, antikoncepční pilulky a dokonce i hormonální léčbu.

Poraďte se se svým lékařem vždy, když vám předepisuje léky. Dodržujte vhodný, zdravý životní styl, abyste působili proti nežádoucím účinkům, nebo si najděte alternativní lék.

Nedostatečný spánek

Někteří lidé jsou naprosto v pořádku a plní energie s 6 hodinami spánku a někteří potřebují až 8 hodin. Bez ohledu na to, kolik hodin potřebujete, je dostatečný spánek předpokladem zdravého života. Nevěříte tomu? Sledujte svou váhu, pokud spíte méně hodin po delší dobu.

Nedostatek spánku způsobuje, že vaše tělo je stejně unavené jako stárnoucí organismus. Jste rozmrzelí, extrémně hladoví a málokdy se ovládáte. S menším množstvím spánku si také častěji naložíte nezdravé jídlo a večerní občerstvení. Nechtěně tak určitě přiberete na váze. Proto spolu s dostatkem spánku dbejte také na jeho kvalitu. Pokud nezvládáte ani jedno, poraďte se se svým lékařem.

Problémy s játry

Zatímco nadváha a obezita mohou skutečně vést k problémům s játry, u některých lidí dochází k přibírání na váze také v důsledku nezdravých jater. Je to tedy jen jeden z možných důvodů vaší náhodně nahromaděné hmotnosti a rozhodnout za vás může pouze lékař. Mezi příznaky může patřit například zvýšený krevní tlak, cholesterol, hladina cukru v krvi, alergie a bolesti kloubů.

Hypotyreóza

Hypotyreóza neboli nedostatečná činnost štítné žlázy znamená, že štítná žláza pracuje pomalu a produkuje méně hormonů štítné žlázy, než je potřeba. Tento stav je častější u starších žen, ovlivňuje váš metabolismus a vede k určitému nárůstu hmotnosti. Vedle nadváhy způsobí hypotyreóza také zácpu, únavu, vypadávání vlasů, snížený srdeční tep, deprese a opuchlý obličej.

Hormonální změny

Některé běžné problémy u žen, jako je syndrom polycystických vaječníků, perimenopauza, menopauza a andropauza u mužů, způsobují změnu hormonální rovnováhy. Tato nerovnováha vám ztíží hubnutí a způsobí přibývání na váze, i když jíte zdravě a denně cvičíte. V takových situacích se u vás projeví také příznaky, jako je chuť na sladké, bolest vaječníků u žen a přibývání tuku v dolní části těla.

Z těchto příznaků by si ženy měly všimnout syndromu polycystických vaječníků jako nejvíce obtěžujícího, protože způsobuje různé další problémy, jako je nepravidelná menstruace, neplodnost a nadměrné ochlupení v obličeji, spolu s přibýváním na váze.

Dědičné přibývání na váze

U některých je přibývání na váze jejich vlastní vinou. Ale u některých vzácných případů je to prostě dědičné. Bez ohledu na to, jak moc dodržujete zdravou stravu a cvičíte, se vám do cesty postaví predispozice k obezitě v rodinné anamnéze. Jediným východiskem je vymyslet režim hubnutí, který dokáže překonat vaši genovou mutaci.

Cushingův syndrom

Jedná se o syndrom, který je poměrně vzácný, postihuje jen asi 1 z 50 tisíc lidí. Pokud však patříte k těmto nešťastníkům, vaše hladina kortizolu bude extrémně vysoká. Cushingův syndrom může být způsoben léčbou steroidy nebo nádorem. Ať už je příčina jakákoli, budete přibírat na váze. V tomto případě zaznamenáte nadměrné ukládání tuku v horní části těla včetně obličeje, břicha a hrudníku.

Zadržování tekutin

Jedná se o mimořádně častou příčinu přibývání na váze, při níž vaše tělo otéká nahromaděnou tekutinou. To se projeví, pokud musíte dlouho stát nebo pokud jste před menstruací. Tekutina se obvykle usazuje v některé z částí těla, například v kotnících. Extrémní případy zadržování tekutin mohou způsobit pocit dušnosti a mohou také naznačovat problémy s ledvinami nebo srdcem.