Zdraví

Výživové tipy pro pacienty podstupující léčbu rakoviny

Rakovina je ode dne stanovení diagnózy pro tělo i mysl jako na horské dráze. Přestože počet lidí s odhaleným nádorovým onemocněním každým dnem stoupá, stále přetrvává mnoho nevědomosti o tom, jak o ně pečovat. Mnoho pacientů s rakovinou a jejich blízkých má jen velmi málo informací o tom, jaká je nejlepší strava během léčby rakoviny.

Zejména těm, kteří podstupují chemoterapii, vedlejší účinky, jako je ztráta chuti k jídlu, nevolnost, pocit na zvracení a sucho v ústech, nedovolí vychutnat si jídlo. V tomto období musí mít pečující osoby mimořádné pochopení. Správné potraviny a techniky přípravy mohou zajistit, aby se pacient dobře stravoval.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Tipy na stravu a výživu pro pacienta s rakovinou

Léčba rakoviny si vybírá velkou daň na trávicí soustavě. To vede k nesprávnému trávení, vstřebávání a vylučování. Během této doby je nezbytné, aby se člověk správně stravoval, aby měl sílu léčbu rakoviny snášet. Zde je 5 způsobů, jak to zajistit.

Dávejte si malé porce v pravidelných intervalech

Vzhledem k tomu, že vaše trávení nebude pracovat s maximální účinností, je lepší jíst 5 až 6 krát denně. Nezáleží na tom, co jíte, pokud jíte zdravě. Můžete si dát ovocné a zeleninové saláty, kaše a sendviče. Pokud mezi tím pocítíte hlad, můžete se občerstvit zdravými ořechy a semínky.

Pokud trpíte nesnášenlivostí lepku nebo laktózy, dbejte na to, abyste nejedli pšenici a mléčné výrobky, protože by se váš stav mohl zhoršit. Většina pacientů s rakovinou pociťuje kovovou chuť v ústech. Té se můžete vyhnout tím, že budete jíst příborem, který není kovový.

Jezte pokud možno vyváženou stravu

Během léčby rakoviny jste náchylnější ke ztrátě hmotnosti. Proto je důležité, abyste jedli menší množství sacharidů a více bílkovin pro tvorbu svalové hmoty. Ovoce a zeleninu byste měli konzumovat v hojném množství, abyste získali vitamíny a minerály posilující imunitu.

Příjem vlákniny by neměl být omezen, jinak se může dostavit zácpa. Váš vztah k jídlu bude s největší pravděpodobností i nadále připomínat jojo efekt. Ve dnech, kdy se vám nechce moc jíst, si musíte dopřát nezbytnou výživu v podobě koktejlů, jogurtů a kaší.

Vyhýbejte se všem druhům nezdravých a zpracovaných potravin

Konzumace slaných, sladkých a smažených potravin je tím nejhorším, zvláště když vaše tělo prochází chemoterapií. Nezdravé a zpracované potraviny postrádají živiny a jsou plné chemických konzervačních látek, které mohou způsobit katastrofu na vašem zdraví. Několik vědeckých studií zjistilo, že přidaný cukr v krvi podporuje růst rakovinných buněk.

Zvyšte příjem potravin, které bojují proti rakovině

Kurkumin obsažený v kurkumě je již po staletí označován za účinný prostředek v boji proti nádorům. Zařaďte ji do svého každodenního jídelníčku. Výraznou schopnost bojovat proti rakovinným buňkám má také vitamin D. Jeho dostatek získáte pobytem na slunci alespoň 30 minut denně nebo konzumací potravin, jako je losos.

EGCG je velmi účinný polyfenol obsažený v zeleném čaji, který prokazatelně bojuje proti rakovině. Vypijte alespoň 4 šálky denně. Schopnost bojovat proti rakovinným buňkám má také kvercetin obsažený v jablkách, bobulovinách a brukvovité zelenině.

Neužívejte vitaminové doplňky bez lékařského doporučení

Mnohdy se k užívání vitaminových doplňků uchylujeme neuváženě, abychom kompenzovali snížený příjem potravy. Pamatujte, že příliš horlivá konzumace doplňků může snížit účinnost chemoterapie. Navíc se vždy doporučuje mít k dispozici zdroje živin z potravy namísto syntetických forem. Než je začnete užívat, poraďte se se svým onkologem.

Pečovatelé by často těžce nesli, že jejich blízký, který bojuje s rakovinou, nejí dostatečně. Spíše než hledat chybu je třeba být k jejich potřebám mimořádně ohleduplný. Pro všechny zúčastněné to může být náročné období, ale hodně lásky a podpory může vše usnadnit.