Zdraví

Způsoby, kterými si nevědomky poškozujete zuby

Okusujete tužku, protože se nudíte ve třídě nebo nemůžete vydržet tu nudnou prezentaci v práci? Je pro vás jednodušší použít zuby k otevření láhve, protože otvírák je příliš daleko? Pokud děláte některou z těchto činností, měli byste také vědět, že si tím poškozujete zuby.

Zdraví ústní dutiny je důležité pro udržení zdravých zubů, ale stejně důležité jsou i vaše návyky. Zuby si čistíte dvakrát denně, protože potraviny, které jíte, mohou v opačném případě způsobit zubní kazy a další problémy související s dásněmi. Pokud si však zuby nečistíte správným způsobem, můžete jim spíše uškodit než pomoci. Podívejme se na několik způsobů, kterými nevědomky škodíte svým zubům.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Kousání nehtů

Někteří lidé si koušou nehty, když jsou nervózní, jiní si je koušou, protože jsou příliš líní na to, aby si je zastřihli nůžkami na nehty. Kousání nehtů zuby se může zdát jako snadný způsob, jak je zkrátit, ale neuvědomujete si, že si tím můžete zuby poškodit. Nejenže je kousání nehtů nehygienické, ale také značně poškozuje zubní sklovinu. Někdy může opakované kousání nehtů způsobit i posunutí zubů z jejich pozice.

Používání zubů jako nástroje

Je snazší otevřít balíček chipsů pomocí zubů než dojít do vedlejší místnosti pro nůžky. Nevíte však, že to může způsobit vyštípnutí zubů nebo dokonce způsobit praskliny. Tomu můžete zabránit použitím správných nástrojů, jako jsou nůžky. Měli byste raději celý život naštípnutý zub, nebo byste raději používali správný nástroj k otevírání balíčků?

Kousání do kostek ledu

Kostky ledu jsou studené a velmi tvrdé. Kousání do nich může způsobit prasknutí zubů. To může způsobit poškození skloviny – ochranného vnějšího obalu zubů. Poškození skloviny může v budoucnu způsobit další problémy.

Tomuto zlozvyku se můžete vyhnout tím, že místo kostek ledu zvolíte studenou vodu. Můžete si také objednat nápoje bez ledu, pokud je pro vás obtížné přestat s tímto zlozvykem kousání ledu.

Příliš intenzivní čištění zubů

V boji proti zubnímu kazu a zápachu z úst je důležité čistit si zuby dvakrát denně. Stejně důležité je však čistit si je správným způsobem. Možná si myslíte, že čím silněji si zuby čistíte, tím bělejší budou, ale není to pravda. Může dojít k poškození skloviny, podráždění dásní a citlivosti zubů.

Zuby si čistěte dvakrát denně jemnými krouživými pohyby zubním kartáčkem s měkkými vlákny.

Kousání tužek

Pro většinu školáků je běžným zvykem okusovat tužky a pera během nudné hodiny. Tento zvyk může přetrvávat, i když jsou starší. Může to způsobit, že se zuby posunou ze svého místa, a může to také způsobit zlomeniny zubů na mikroskopické úrovni.

Pokud tedy zjistíte, že vaše dítě nebo kamarád kouše něco jiného než jídlo, okamžitě je zastavte.

Skřípání zubů

Někteří lidé zatínají nebo skřípou zuby ze vzteku a někteří to dělají při zvedání těžkého předmětu. Zatínání nebo skřípání zubů může také způsobit jejich poškození. Na zuby je vyvíjen určitý tlak a ten může způsobit zlomeniny, které mohou z dlouhodobého hlediska vést k dalším problémům. Snažte se tomuto zlozvyku vyhnout.

Pokud během spánku skřípete nebo zatínáte zuby kvůli stresu, zvažte používání chrániče zubů během spánku, aby na vaše zuby nebyl vyvíjen žádný fyzický tlak.

Pití citrusových šťáv

Všichni víme, že ovoce je pro tělo nezbytné a citrusové plody jsou zdravé díky velkému množství vitaminu C. Přestože jsou tyto plody zdravé, ovoce a jeho šťávy mohou způsobovat poškození zubů. Citrusové plody jsou totiž vysoce kyselé a mohou narušovat zubní sklovinu. Mají také vysoký obsah přírodních cukrů a mohou způsobit náchylnost zubů k tvorbě zubního kazu.

To platí i pro nealkoholické nápoje, víno, energetické nápoje, a dokonce i pro perlivé nápoje bez cukru.

Ignorování denního příjmu vody

Pokud během dne nepijete dostatek vody, způsobujete tím dehydrataci svého těla. Dehydratace může způsobit snížení produkce slin v ústech, což vede k jejich vysychání. Sliny v ústech jsou důležité, protože jsou zodpovědné za rozpouštění kyselin obsažených v jídle a nápojích. Méně vody proto znamená méně slin, a méně slin znamená větší riziko vzniku zubního kazu.

Proto vždy pamatujte na to, abyste každý den vypili alespoň osm sklenic vody, a předešli tak poškození zubů.

Piercing na jazyku

Piercing na jazyku je sice módní, ale má také svou cenu. Může způsobit velké poškození zubů a dásní a vy si toho nemusíte všimnout, dokud se z toho nestane vážný problém. Piercingy jsou vyrobeny z kovu a mohou způsobit odštípnutí nebo zlomení zubů. Mohou také přispět k hromadění bakterií v ústech, což může způsobit nepříjemný zápach z úst a další zdravotní potíže. Někdy se piercingy mohou také zanítit a způsobit problémy se zuby. Jediným řešením je zcela se jim vyhnout, aby nedošlo k poškození zubů a dásní.